reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Kredyt technologiczny

Kredyt technologiczny

Do końca czerwca 2009 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków o dotacje na spłatę części kredytu zaciągniętego na wdrażanie nowych technologii.

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady udzielania kredytu technologicznego. O jego przyznaniu nie będzie decydować już Bank Gospodarstwa Krajowego, a banki komercyjne. BGK zdecyduje wyłącznie o przyznaniu przedsiębiorcy wdrażającemu nowe technologie premii technologicznej ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Będzie ona przeznaczona na spłatę części kredytu technologicznego.

Środki na premię technologiczną pochodzą z Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Kredyt Technologiczny”. Instytucją odpowiedzialną za jego wdrażanie jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków o wsparcie ze środków Działania 4.3 planowany jest na drugą połowę II kwartału 2009 r.

Premia technologiczna jest przeznaczona na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, który przedsiębiorca otrzyma z banku komercyjnego (kredytującego). Będzie przekazywana bezpośrednio do banku komercyjnego.

Kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z BGK, przy czym warunki kredytu technologicznego nie mogą być gorsze niż innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez bank kredytujący.

Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt musi mieć zdolność kredytową oraz wkład własny w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu.

O wsparcie ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego mogą ubiegać się tylko mikro, małe i średnie firmy.

Premia technologiczna może być udzielona na zakup i wdrożenie nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

Do wydatków kwalifikujących się do premii należą:

zakup, na warunkach rynkowych, nowych lub używanych środków trwałych (z wyłączeniem środków transportu nabywanych przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w sektorze transportu);

najem, dzierżawa lub leasing środków trwałych (jeżeli umowa przewiduje obowiązek nabycia przez kredytobiorcę prawa własności środka trwałego z upływem okresu najmu, dzierżawy lub leasingu) oraz gruntów, budynków lub budowli (jeżeli będzie trwać przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia inwestycji technologicznej);

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama