REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie na zapewnienie dostępu do Internetu

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 31 sierpnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie budowy infrastruktury teleinformatycznej, której zadaniem będzie udostępnienie internetu firmom na obszarach, na których nie opłaca się dostarczać tej usługi na zasadach komercyjnych. Nabór potrwa do 30 października 2009 r.

Wsparcie pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet VIII, Działanie 8.4 „Zapewnienie dostępu do internetu na etapie 'ostatniej mili'.

REKLAMA

Celem działania 8.4 jest stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania użytkownikom usługi szerokopasmowego dostępu do internetu poprzez wsparcie przedsiębiorców, którzy zamierzają taką usługę świadczyć na obszarach, na których prowadzenie tej działalności jest nieopłacalne finansowo. Działanie ma się przyczynić do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększanie innowacyjności lokalnie działających (lub nowo tworzonych) firm dostarczających taką usługę na rynkach lokalnych a tym samym zapewnić możliwość prowadzenia działalności za pośrednictwem sieci przedsiębiorcom na terenie całego kraju.

O pomoc mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

Rodzaje projektów

REKLAMA

Dofinansowanie może być udzielone na budowę infrastruktury teleinformatycznej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu, stworzonej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji a docelową grupą lub grupami przedsiębiorców. Tego typu projekt musi być realizowany na obszarze jednego województwa, ale na terenie jednej gminy może to być więcej niż jeden.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunkiem uzyskania pomocy jest zobowiązanie przedsiębiorcy do utrzymania i wykorzystywania wybudowanej infrastruktury przez co najmniej 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu.

Do wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem zaliczają się koszty poniesione na:

● zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej,

● zakup lub wytworzenie nowych środków trwałych (m.in. maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego do prac biurowych, infrastruktury technicznej związanej z inwestycją),

● zakup prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów (do wysokości 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu), m.in. pod warunkiem że jest on niezbędny do realizacji projektu,

● roboty i materiały budowlane,

● dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych w związku z realizacją projektu pracowników,

● zakup szkoleń specjalistycznych bezpośrednio związanych z realizacją projektu (do wysokości 10 % całkowitych wydatków kwalifikujących).

Poziom pomocy

Maksymalny poziom pomocy unijnej może sięgnąć 85% wydatków kwalifikowanych, przy czym podczas obliczania tego poziomu będą brane pod uwagę przepisy o pomocy publicznej.

W razie zakwalifikowania wsparcia do regionalnej pomocy inwestycyjnej albo pomocy na zatrudnienie, wysokość dotacji unijnej może wynieść do:

REKLAMA

● 60 % dla średnich przedsiębiorców i 70 % dla mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców na obszarach województw lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego,

● 50 % dla średnich przedsiębiorców i 60 % dla mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców na obszarach województw śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, a także mazowieckiego (z wyłaczeniem Warszawy i do 31 grudnia 2010 r.),

● 40 % dla średnich przedsiębiorców i 50 % dla mikroprzedsiębiorców oraz małych przedsiębiorców na obszarze Warszawy, a od 1 stycznia 2011 r. także Mazowsza.

Natomiast pomoc szkoleniowa nie może przekroczyć 25 % kosztów kwalifikowanych.

Wysokość dofinansowania nie może być niższa niż 30 tys. zł.

Wnioski

Wnioski o dofinansowanie należy składać osobiście lub przesyłać pocztą albo za pośrednictwem od 31 sierpnia do 30 października 2009 r. na adres:

Władza Wdrażająca Programy Europejskie

ul. Wspólna 2/4

00-926 Warszawa.

Wzór wniosku o dotację, wraz z lista wymaganych załączników a także instrukcją wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej www.wwpe.gov.pl.

Szkolenia dla beneficjentów

Przed rozpoczęciem naboru wniosków Władza Wdrażająca Programy Europejskie zorganizuje bezpłatne szkolenia dla potencjalnych beneficjentów. Informacji o terminach szkoleń należy szukać na stronie www.wwpe.gov.pl.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA