REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

200 dotacji na badania

Lila
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor zespołu badań i rozwoju PARP podpowiada, jakich błędów powinni się wystrzegać przedsiębiorcy, którzy w kolejnej rundzie będą się ubiegali o finansowanie prac badawczo-rozwojowych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaakceptowała 200 projektów przedsiębiorców, które opiewają na ok. 720 mln zł. To na nie zostaną przeznaczone unijne dotacje związane z pracami badawczo-rozwojowymi oraz inwestycjami dotyczącymi ich wdrożenia.

REKLAMA

Na co te pieniądze?

Na dofinansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą tzw. projekty celowe. Takie, które polegają na prowadzeniu badań przemysłowych lub prac rozwojowych, a następnie na wdrożeniu ich wyników w działalności gospodarczej.

Ile można otrzymać?

Dotacja dla jednego przedsiębiorcy na prace badawcze i rozwojowe nie może przekroczyć 31 mln zł (równowartość 7,5 mln euro). Z kolei na wdrożenie wyników prac - 20 mln zł. Łączna pula środków na oba działania w latach 2007-2013 wynosi 780 mln euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG).

Liczni beneficjenci?

Dyrektor zespołu badań i rozwoju w PARP, Izabela Wójtowicz, poinformowała, że ten wynik (200 przyjętych wniosków) świadczy o wysokiej jakości złożonych projektów, ponieważ dofinansowanie otrzymał co drugi złożony przez przedsiębiorców wniosek. Czy jednak 200 przyjętych wniosków to dużo, skoro do Agencji trafiło niemal dwa razy tyle? Jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy. Izabela Wójtowicz wymieniła ich sporo.

Typowe błędy formalne

- Są dość oczywiste, niemniej jednak nadal liczne - powiedziała - i popełniają je wszyscy, niezależnie od tego, na co wnioskują o dofinansowanie. Najczęściej zdarzają się:

• błędnie określony kod klasyfikacji PKD lub EKD podstawowej działalności wnioskodawcy oraz działalności, której dotyczy projekt, różnice w podanych kodach pomiędzy wnioskiem, biznesplanem a załącznikami;

• wskaźniki produktu oraz rezultatu są nieprawidłowo określone - wskaźniki produktu nie odzwierciedlają dokonywanych zakupów w ramach projektu, wskaźniki rezultatu nie wynikają z projektu;

• błędy rachunkowe we wniosku - różnice w kwotach pomiędzy wnioskiem a harmonogramem i budżetem projektu.

Jak informuje dyrektor Wójtowicz, powyższe błędy nie skutkują odrzuceniem projektu, Wnioskodawcy mogą je poprawić. Wnioski odrzucane są tylko w przypadkach, kiedy ich w ogóle nie skorygują lub zrobią to po wyznaczonym terminie.

Potknięcia merytoryczne

Tu kaliber jest cięższy. Wnioskodawcy mają najczęściej problem z następującymi kwestiami:

• wydatki kwalifikowane nie są opisane (często nawet nie są szczegółowo wskazane) oraz uzasadnione - nie można określić, co będzie przedmiotem dofinansowania i jaki jest związek danego wydatku z projektem;

REKLAMA

• wnioskodawcy popełniają rażące błędy w tabelach finansowych, na których podstawie oceniana jest zdolność do sfinansowania projektu; sporządzane tabele często nie są wypełniane zgodnie z ustawą o rachunkowości, co powoduje, że nie jest możliwa ocena sytuacji finansowej;

• rubryki opisowe we wniosku nie zawierają wszystkich wymaganych w danym punkcie informacji wskazanych w instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie/biznesplanu, co prowadzi do negatywnej oceny w odniesieniu do odpowiedniego kryterium merytorycznego (szczegółowość opisów nie jest sprawdzana na etapie oceny formalnej); wnioskodawcy stosują ogólnikowe sformułowania, niewnoszące żadnej wartości merytorycznej.

Dyrektor Wójtowicz podkreśla, że błędy świadczą o tym, że wnioskodawcy nie zapoznali się z instrukcjami dotyczącymi wypełniania wniosków o dofinansowanie lub zrobili to pobieżnie albo nie stosują się do zapisów. Tymczasem postępowanie zgodnie z instrukcjami jest gwarancją uniknięcia wielu potknięć, które skutkują oceną negatywną.

Tendencja akceptowania wniosków

W ramach rundy aplikacyjnej ogłoszonej dla MSP w 2008 r., złożono 105 wniosków. Po dokonaniu oceny formalnej, do oceny merytorycznej trafiły już tylko 74 wnioski. Pozytywnie oceniono 37 (łącznie z pozytywnie rozpatrzonymi środkami odwoławczymi).

W ramach I rundy aplikacyjnej w 2009 r. złożono 424 wnioski. Po dokonaniu oceny formalnej, do merytorycznej trafiło 328 wniosków. Pozytywnie oceniono 206.

REKLAMA

Oznacza to, że przyjętych aplikacji jest więcej niż w ub.r. - 77% przeszło etap oceny formalnej (w 2008 r. tylko 70%). Wzrósł również procentowy udział aplikacji pozytywnie ocenionych pod kątem merytorycznym - 62%, w 2008 r. tylko połowa uzyskała wynik pozytywny.

Wnioskodawcy są więc coraz lepiej przygotowani do aplikowania o fundusze w zakresie badań i rozwoju, także ich projekty jakościowo są coraz lepsze. Prawdopodobnie przyczyną jest fakt, że w 2009 r. o wsparcie mogły aplikować również duże firmy, które stać na wynajęcie fachowców.

oprac. Lila

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA