REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc na innowacje

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

We wrześniu ma ruszyć kolejny nabór wniosków o dofinansowanie nowych, innowacyjnych inwestycji w przedsiębiorstwach.

Według harmonogramu konkursów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka od 14 września do 15 października 2009 r. lub do wyczerpania środków przeprowadzony zostanie nabór wniosków o dotacje ze środków Działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Wnioski będą przyjmować Regionalne Instytucje Finansujące (RIF).

REKLAMA

Należy je przesyłać pocztą lub złożyć osobiście w RIF.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie Polski, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania.

Przeznaczenie pomocy

Wsparcie z Działania 4.4. może być przeznaczone na realizację projektów inwestycyjnych o wysokim potencjale innowacyjnym, polegających na zakupie lub wdrożeniu nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, stosowanych na świecie nie dłużej niż 3 lata bądź posiadających stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekraczający 15%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt mogą dotyczyć inwestycji w aktywa materialne oraz aktywa niematerialne i prawne związane z:

1) tworzeniem nowej firmy lub rozbudową istniejącej;

2) dywersyfikacją produkcji poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego, związaną z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych prowadzących do powstania i wprowadzenia na rynek nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu.

Efektem projektów musi być także zmniejszenie szkodliwego oddziaływania na środowisko prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

Poziom wsparcia jednego przedsiębiorcy może wynieść od 30 do 70%, przy czym maksymalna intensywność pomocy dla małych i średnich firm nie może przekroczyć w województwie (zgodnie z mapą regionalnej pomocy publicznej):

• kujawsko-pomorskim, lubelskiem, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - 70% dla małych i 60% dla średnich przedsiębiorstw;

• dolnośląskim, pomorskim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, a do 31 grudnia 2010 r. także w Warszawie - 60% dla małych i 50% dla średnich przedsiębiorstw;

• Warszawie, a od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. również na Mazowszu - 50% dla małych i 40% dla średnich przedsiębiorstw.

Jednocześnie wartość nie może być:

1) pojedynczego projektu - niższa niż 2,4 mln zł i przekroczyć 50 mln euro;

2) wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach projektu - niższa niż 8 mln zł i wyższa niż 160 mln zł.

Kryteria wyboru projektów

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty spełniające kryteria formalne i merytoryczne.

Kryteria formalne, poza poprawnością wniosku o dotację, przewidują m.in., że:

• realizacja projektu nie może się rozpocząć przed dniem złożenia wniosku o wsparcie;

• biznesplan projektu musi być spójny z wnioskiem o dofinansowanie;

• przedsiębiorca dysponuje niezbędnymi do realizacji inwestycji licencjami, pozwoleniami i koncesjami;

• przedsiębiorca z sektora małych i średnich firm musi zapewnić trwałość rezultatów projektu przez minimum 3 lata.

Kryteria merytoryczne obligatoryjne wymagają od wszystkich składających wnioski m.in., by:

1) projekt był opłacalny;

2) przedsiębiorca był w stanie (co muszą potwierdzić załączone do wniosku dokumenty, np. promesa kredytowa) sfinansować projekt;

3) wskaźniki produktu i rezultatu były obiektywnie weryfikowalne.

 

Natomiast fakultatywne kryteria merytoryczne, za które przedsiębiorca może otrzymać dodatkowe punkty podczas oceny projektu, przewidują m.in., że

• projekt zakłada zakup lub wdrożenie technologii znanej i stosowanej na świecie nie dłużej niż 1 rok bądź technologii, której stopień rozprzestrzenienia się na świecie w danej branży nie przekracza 5%;

technologia użyta w projekcie została lub zostanie objęta działaniami mającymi na celu ochronę praw własności przemysłowej albo produkt będący wynikiem inwestycji został lub zostanie objęty działaniami mającymi na celu ochronę praw własności przemysłowej;

• projekt w znaczącym stopniu wykorzystuje elementy prowadzonych lub zakupionych przez przedsiębiorcę wyników prac B+R;

• dodatkowym efektem projektu jest wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych lub marketingowych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności;

REKLAMA

• w ciągu 30 miesięcy po zakończeniu projektu procentowy udział przychodów z tytułu sprzedaży na rynku europejskim lub eksportu wytworzonych w wyniku realizacji projektu produktów, wyrobów lub usług w całkowitych przychodach z tytułu ich sprzedaży wyniesie powyżej 20%;

• w wyniku realizacji projektu nastąpi rozwój już istniejącego działu B+R przedsiębiorcy, utworzenie własnego działu B+R lub nawiązanie współpracy z jednostką naukową w zakresie rozwoju produktu;

• w wyniku realizacji projektu powstaną nowe miejsca pracy.

Ogłoszenie o naborze wraz ze szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi wniosków publikuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na swojej stronie internetowej www.parp.gov.pl.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA