REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarządzanie wiedzą jako część strategii biznesowej

Zarządzanie wiedzą to zespół sposobów gromadzenia i wykorzystywania wiedzy zgromadzonej przez firmę i wiedzy pracowników firm. Jest to także próba tworzenia nowej wiedzy, a także zwiększenie jej zrozumienia.

Zarządzanie wiedzą w biznesie

Do wykonania większości zadań biznesowych potrzebna jest wiedza. Zatem posiadanie lepszej wiedzy powoduje, że procesy biznesowe są realizowane w lepszy sposób. Utrzymanie jakości wiedzy, organizacja w zarządzaniu wiedzą, a także właściwie wybrane techniki i narzędzia wspierają proces zarządzania wiedzą.

Zarządzanie przez jakość – dostawa na czas

Jedną z technik stosowaną w zarządzaniu przez jakość, która dotyczy produkcji jest Just In Time (JIT) czyli dostawa na czas. Jej główną zaletą jest zredukowanie czasu realizacji planu produkcyjnego do minimum i redukcja kosztów magazynowania surowców.

Stworzenie konkurencyjnego przedsiębiorstwa – formy konkurencyjności

Każdy przedsiębiorca, który zastanawiał się nad uruchomieniem biznesu wie, że konkurować można nie tylko ceną. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się zdobyciem poszczególnych segmentów rynku. Poznanie mechanizmów konkurencji może być przydatne nie tylko na etapie tworzenia firmy, ale również w dalszej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Jak zdobyć klienta w Internecie?

Możliwość zrobienia zakupów w domu w dowolnym czasie sprawia, że coraz więcej osób na świecie i w Polsce dokonuje zakupów w sieci. W Internecie pełno jest ofert sprzedażowych od kosmetyków, ubrań czy sprzętu elektronicznego do kosztownej biżuterii i drogich akcesoriów. Jak zatem przekonać klienta, by korzystał z oferty danej firmy, a nie kupował tego samego od innego sprzedawcy.

Tworzenie strategii działania firmy

Dobrze wybrana strategia przedsiębiorstwa umożliwia firmie realizację misji i celów strategicznych. Aby opracować właściwą strategię działania trzeba przeprowadzić ocenę strategiczną spółki i określić jej główne zadania.

Misja przedsiębiorstwa

Myślenie o produkcji, sprzedaży czy nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami często pochłania całą uwagę przedsiębiorcy rozkręcającego małą firmę. Niestety sam pomysł na przedsiębiorstwo to nie wszystko o co musi zadbać inwestor, który chce osiągnąć sukces rynkowy.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

REKLAMA

Kiedy spłacając kredyt trzeba zapłacić podatek od przychodu?

Otrzymanie pożyczki lub kredytu kojarzy się z koniecznością ponoszenia z tytułu obsługi wierzytelności kosztów odsetek. Jest to więc sytuacja generująca koszt podatkowy. Okazuje się, że w przypadku pożyczek lub kredytów denominowanych w walutach obcych można zapłacić podatek od osiągniętego przychodu spłacając wierzytelność.

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Służba Celna wyda zezwolenia na loterie fantowe i promocyjne

Już niedługo przedsiębiorca chcący zorganizować loterię fantową, promocyjną, czy audiotekstową będzie musiał udać się po zezwolenie do urzędów lub izb celnych, a nie jak dotąd do Ministra Finansów, czy Izby Skarbowej.

Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.

Wizytówka wypromuje firmę

Wizytówka, która jest oznaką uprzejmości i towarzyszy przy nawiązaniu znajomości jest jednocześnie jedną z podstawowych form reklamowania własnej firmy.

Pomysł na biznes - własny sklep internetowy

Choć handel elektroniczny jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim Internecie analitycy Gemiusa uznali rynek e-commerce za rozwojowy - blisko 80 proc. kupujących w sieci zamierza nadal dokonywać zakupów drogą elektroniczną z częstotliwością nie mniejszą niż dotychczas.

O jakie fundusze pomocowe może się starać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wiele różnych form wsparcia swojej działalności. Niestety informacje o dostępnych formach wsparcia jest rozproszona. Prezentujemy zbiorcze zestawienie tych form przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Najważniejsza dla biznesmena i polityka przy stosowaniu etykiety okazuje się umiejętność okazywania szacunku partnerom. W praktyce wiąże się to ściśle z przestrzeganiem zasad precedencji – pierwszeństwa.

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Przygotowane przez Ciebie dokumenty są Twoją wizytówką

Dokumenty firmowe są wizytówką przedsiębiorstwa, jego właściciela i pracowników. Dlatego wystawianie faktur, redagowanie pism, podań i wyciągów wymaga od nas staranności i dbałości o szczegóły.

Poprawność językowa Twoją wizytówką

Kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada. Czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową w służbowej korespondencji jest wysoko ceniona nie tylko przez znawców etykiety, ale także przez pracodawców i kontrahentów.

Komórka może stać się Twoim wrogiem

Telefon komórkowy niezwykle ułatwia życie nam i osobom, które chcą się z nami skontaktować, jednak nieumiejętne z niego korzystanie może przysporzyć nam wielu problemów. Jak używać tego cudu techniki zgodnie z zasadami savoir vivre’u?

Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych

Jeśli do niedawna rynek białoruski nie był przyjazny dla inwestorów zagranicznych, to teraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonych przepisów regulujących działalność gospodarczą. Władze kraju znacząco ułatwiły warunki działania i spodziewają się ożywienia aktywności inwestycyjnej na szeroką skalę.

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Weryfikacja partnera gospodarczego na Ukrainie

Przyjęło się, że prowadzenie biznesu na rynku ukraińskim jest związane z dużym ryzykiem. Powodem takiego myślenia jest między innymi niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju i bojaźń o nawiązanie relacji biznesowych z nieuczciwym kontrahentem. Wbrew pozorom przeprowadzenie oceny wiarygodności partnera gospodarczego na Ukrainie nie jest bardziej skomplikowane niż w Polsce.

Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Zakup nieruchomości w Rosji

Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji często wiąże się z kupnem nieruchomości. Najczęściej kupuje się od prywatnych właścicieli. Jednak samo zawarcie umowy kupna nie oznacza automatycznie, że kupujący otrzymuje prawo własności do danej nieruchomości.

Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Każdy, kto chociaż raz przekroczył polsko-ukraińską granicę musiał wypełnić kartę migracyjną i pamiętać o wielu innych przepisach, bez których poruszanie się po Ukrainie nie jest możliwe. Aby uniknąć nieporozumień z ukraińskimi władzami z powodu przekroczenia zasad przebywania i legalizacji pracy w tym kraju wystarczy pamiętać o głównych kwestiach.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Podatek VAT w Rosji

Wbrew ryzyku politycznemu przedsiębiorcy zagraniczni coraz bardziej doceniają rynki wschodnie. Rosja, jako jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków zbytu przyciąga także polskich inwestorów, którym towarzyszy rosyjski system podatkowy.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

Utracone korzyści a odszkodowanie

Odszkodowanie za utracone korzyści należy się poszkodowanemu, który wskutek wypadku utracił przewidywane dochody. Ma to także odniesienie do osób, dla których samochód jest narzędziem pracy, a którego wskutek uszkodzeń nie mogą użytkować.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, a wypłata odszkodowania

Przekroczenie dozwolonej prędkości może mieć istotny wpływ na obniżenie wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania, dlatego że jest to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych.Zakłady Ubezpieczeń postanowiły wprowadzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Auto Casco zapisy, które pozwalają im pomniejszyć odszkodowanie nawet od 15% do 30% przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h.

Powypadkowe badania techniczne

Naprawiłeś samochód po wypadku i zastanawiasz się, kto zwróci koszty poniesione przez Ciebie za powypadkowe badania techniczne? Obecne przepisy stanowią, że jeśli koszty naprawy wynoszą ponad 2 tys. zł, to trzeba wykonać dodatkowe badanie.

Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jeśli nie wiesz, że go nie masz, to jedziesz jak zawsze – na „pewniaka”. Ale jeśli już wiesz, że go nie masz, to każdy samochód obok wydaje się nieoznakowanym radiowozem. No właśnie - prawo jazdy.

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Konkurencyjność w kryzysie

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm ratując sytuację finansową tnie koszty produkcji, redukuje zatrudnienie albo skraca czas pracy. Nie wiele traktuje kryzys, jako możliwość zajęcia lepszych pozycji startowych w walce o klienta po wyjściu z recesji. Przedsiębiorstwa często przejmują strategię przetrwania, zapominając o tym, że po ciężkim okresie nadejdzie ożywienie. Eksperci radzą, by firmy myślały przyszłościowo, szukały okazyjnych fuzji i przejęć i nie bały się zmian modeli biznesowych.

UKE vs. TP, wynik za 2 tygodnie

Za dwa tygodnie okaże się, czy dojdzie do podziału Telekomunikacji Polskiej. Wszystkim stronom wczorajszego spotkania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zależy jednak na porozumieniu.

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne?

Szkody wyrządzają nie tylko ludzie. Zdarza się nierzadko, że również zwierzęta leśne powodują istotne szkody. Przykładem jest zderzenie z jeleniem, który wyskoczył z lasu na drogę. Kto powinien zapłacić w takim wypadku odszkodowanie?

Najważniejszy pierwszy rok - czyli ile żyją firmy?

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie prezentuje badania małych i mikro- przedsiębiorstw. Z suchych danych statystycznych można wysnuć bardzo ciekawe i praktyczne wnioski. Statycznie najczęstszą nową firmą jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, która prowadzi sklepik. Jeżeli przetrwa pierwszy rok działalności (udaje się to 70% nowych firm) ma większą szansę na sukces w dalszych latach.

Jak chronić dobra osobiste?

Problem ochrony dóbr osobistych dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Przedsiębiorcy (zarówno indywidualni jak i spółki) powinni szczególnie znać zasady tej ochrony, bo brak reakcji na naruszanie tych dóbr może doprowadzić do utraty renomy niezbędnej dla funkcjonowania na każdym rynku.

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Zasada ryzyka a odszkodowanie

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

REKLAMA