REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W poszukiwaniu inwestora

Irina Nowochatko
Do współpracy kapitałowej można zaprosić też inwestorów indywidualnych – tzw. aniołów biznesu
Do współpracy kapitałowej można zaprosić też inwestorów indywidualnych – tzw. aniołów biznesu

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Fundusze podwyższonego ryzyka

W poszukiwaniu kapitału na rozwój firmy mogą pomóc fundusze podwyższonego ryzyka takie jak Venture Capital (VC) i Private Equity (PE).

REKLAMA

Fundusze te tworzą inwestorzy publiczni – władze lokalne, instytucje rządowe, a także podmioty prywatne – banki, korporacje, fundusze emerytalne itd. Inwestują one pieniądze w zakup akcji firm pozagiełdowych.

W przypadku odniesionego sukcesu instytucje te stają się współwłaścicielami firm, zostają właścicielami uprzywilejowanych akcji lub mają prawo do określonej części zysków. Jeśli planowane przedsięwzięcie zalicza się do projektu innowacyjnego, to odpowiednią formą jego finansowania jest Venture Capital.

VC to średnio i długoterminowy kapitał inwestycyjny, który charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka ze względu na finansowanie projektów innowacyjnych.

Z kolei w przypadku, gdy kapitał potrzebny jest na rozwój nowych technologii i produktów, zwiększenie kapitału obrotowego, przejmowanie spółek albo w celu poprawy sytuacji finansowej firmy można poszukać inwestora w Private Equity. Są to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym w celu wypracowania średnio i długoterminowych zysków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Inwestorzy indywidualni

REKLAMA

Do współpracy kapitałowej można zaprosić też inwestorów indywidualnych – tzw. aniołów biznesu (Business Angels – BA). Taka forma pozyskiwania kapitału jest odpowiednia dla małych i średnich przedsiębiorstw na początku ich rozwoju, gdy firma nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, a dla funduszy podwyższonego ryzyka jest zbyt małą inwestycją.

Aniołowie biznesu podobnie jak i fundusze podwyższonego ryzyka ponoszą znaczące ryzyko inwestycyjne licząc na przyszłe zyski i zwiększenie wartości przedsiębiorstwa. Jednak w odróżnieniu od nich są ukierunkowani na konkretną branżę i inwestują własne fundusze. Duża cześć tych inwestorów angażuje się w sektor, w którym działała wykorzystując wiedzę i kontakty.

Znaleźć swojego anioła biznesu można m.in. za pomocą Lewiatan Business Angels (LBA), klubu inwestorów prywatnych działającego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Business Angels zrzeszone w klubie to byli przedsiębiorcy lub menedżerowie z różnych branż.

LBA podaje, że do spółki mogą oni wnieść kapitał w wysokości od kilkuset tys. zł. do kilku mln zł. Obecnie w klubie zarejestrowanych jest 68 inwestorów.
Poszukiwaniem i wspieraniem Aniołów Biznesu w kraju zajmuje się też PolBan (Polska Sieć Aniołów Biznesu).

Zobacz: Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Podstawowe różnice między VC/PE a Aniołami Biznesu:

• Fundusze podwyższonego ryzyka to inwestorzy publiczni i prywatni, a business angels to zamożne osoby prywatne.

• Fundusze VC/PE inwestują powierzone środki w przedsięwzięcia – BA inwestują własny kapitał;

• Fundusze VC/PE inwestują w już istniejące firmy - Business Angels inwestują w pomysły lub w firmy we wczesnym stadium rozwoju;

• Fundusze podwyższonego ryzyka inwestują kwoty znacznie większe niż Business Angels.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA