| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > W poszukiwaniu inwestora

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Fundusze podwyższonego ryzyka

W poszukiwaniu kapitału na rozwój firmy mogą pomóc fundusze podwyższonego ryzyka takie jak Venture Capital (VC) i Private Equity (PE).

Fundusze te tworzą inwestorzy publiczni – władze lokalne, instytucje rządowe, a także podmioty prywatne – banki, korporacje, fundusze emerytalne itd. Inwestują one pieniądze w zakup akcji firm pozagiełdowych.

W przypadku odniesionego sukcesu instytucje te stają się współwłaścicielami firm, zostają właścicielami uprzywilejowanych akcji lub mają prawo do określonej części zysków. Jeśli planowane przedsięwzięcie zalicza się do projektu innowacyjnego, to odpowiednią formą jego finansowania jest Venture Capital.

VC to średnio i długoterminowy kapitał inwestycyjny, który charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka ze względu na finansowanie projektów innowacyjnych.

Z kolei w przypadku, gdy kapitał potrzebny jest na rozwój nowych technologii i produktów, zwiększenie kapitału obrotowego, przejmowanie spółek albo w celu poprawy sytuacji finansowej firmy można poszukać inwestora w Private Equity. Są to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym w celu wypracowania średnio i długoterminowych zysków.

Zobacz: Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Inwestorzy indywidualni

Do współpracy kapitałowej można zaprosić też inwestorów indywidualnych – tzw. aniołów biznesu (Business Angels – BA). Taka forma pozyskiwania kapitału jest odpowiednia dla małych i średnich przedsiębiorstw na początku ich rozwoju, gdy firma nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, a dla funduszy podwyższonego ryzyka jest zbyt małą inwestycją.

Aniołowie biznesu podobnie jak i fundusze podwyższonego ryzyka ponoszą znaczące ryzyko inwestycyjne licząc na przyszłe zyski i zwiększenie wartości przedsiębiorstwa. Jednak w odróżnieniu od nich są ukierunkowani na konkretną branżę i inwestują własne fundusze. Duża cześć tych inwestorów angażuje się w sektor, w którym działała wykorzystując wiedzę i kontakty.

Znaleźć swojego anioła biznesu można m.in. za pomocą Lewiatan Business Angels (LBA), klubu inwestorów prywatnych działającego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Business Angels zrzeszone w klubie to byli przedsiębiorcy lub menedżerowie z różnych branż.

LBA podaje, że do spółki mogą oni wnieść kapitał w wysokości od kilkuset tys. zł. do kilku mln zł. Obecnie w klubie zarejestrowanych jest 68 inwestorów.
Poszukiwaniem i wspieraniem Aniołów Biznesu w kraju zajmuje się też PolBan (Polska Sieć Aniołów Biznesu).

Zobacz: Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Podstawowe różnice między VC/PE a Aniołami Biznesu:

• Fundusze podwyższonego ryzyka to inwestorzy publiczni i prywatni, a business angels to zamożne osoby prywatne.

• Fundusze VC/PE inwestują powierzone środki w przedsięwzięcia – BA inwestują własny kapitał;

• Fundusze VC/PE inwestują w już istniejące firmy - Business Angels inwestują w pomysły lub w firmy we wczesnym stadium rozwoju;

• Fundusze podwyższonego ryzyka inwestują kwoty znacznie większe niż Business Angels.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »