REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej
Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo bilansowe zawarło definicję przychodów w ustawie o rachunkowości. Artykuł 3 ust. 1 pkt 30 tegoż aktu stanowi, iż przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

System unijny MSSF definicje podstawowych pojęć sprawozdawczości finansowej zawiera w „Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych”. Zgodnie z paragrafem 70 owego dokumentu, przychody to zwiększenia korzyści ekonomicznych w trakcie okresu obrotowego w formie uzyskania lub ulepszenia aktywów albo zmniejszenia zobowiązań, powodujące wzrost kapitału własnego, z wyjątkiem wkładów wnoszonych przez udziałowców/akcjonariuszy.

REKLAMA

Paragraf 74 dodaje, że przytoczona definicja przychodów obejmuje zarówno przychody sensu stricto (uzyskiwane z działalności gospodarczej), jak i zyski (po odjęciu kosztów – sprzedając jakiś składnik aktywów trwałych np. maszynę, firma nie wykazuje w rachunku zysków i strat osobno przychodu ze sprzedaży i kosztów sprzedaży, ale jedynie wynik finansowy uzyskany na tej transakcji czyli nadwyżka przychodu ze sprzedaży nad wartością bilansową sprzedawanego składnika majątku firmy).

Przeczytaj również: Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

System amerykański wyróżnia dwie oddzielne kategorie. Paragraf 78 SFAC No. 6 definiuje przychody jako uzyskanie lub inne zwiększenie aktywów jednostki albo zmniejszenie jej zobowiązań w następstwie dostarczania lub produkowania dóbr, świadczenia usług lub innej podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Z kolei paragraf 82 stanowi, iż zyski to wzrost kapitału własnego spowodowany mającymi marginalne znaczenie lub ubocznymi transakcjami jednostki oraz wynikający z innych transakcji lub zdarzeń.

Polecamy serwis Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływy natomiast to otrzymywanie przez jednostkę środków pieniężnych od innych podmiotów gospodarczych w ramach kontaktów i w następstwie realizowanych transakcji.

Fragment pochodzi z książki