reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Przychody i wpływy w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Polskie prawo bilansowe zawarło definicję przychodów w ustawie o rachunkowości. Artykuł 3 ust. 1 pkt 30 tegoż aktu stanowi, iż przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli.

System unijny MSSF definicje podstawowych pojęć sprawozdawczości finansowej zawiera w „Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych”. Zgodnie z paragrafem 70 owego dokumentu, przychody to zwiększenia korzyści ekonomicznych w trakcie okresu obrotowego w formie uzyskania lub ulepszenia aktywów albo zmniejszenia zobowiązań, powodujące wzrost kapitału własnego, z wyjątkiem wkładów wnoszonych przez udziałowców/akcjonariuszy.

Paragraf 74 dodaje, że przytoczona definicja przychodów obejmuje zarówno przychody sensu stricto (uzyskiwane z działalności gospodarczej), jak i zyski (po odjęciu kosztów – sprzedając jakiś składnik aktywów trwałych np. maszynę, firma nie wykazuje w rachunku zysków i strat osobno przychodu ze sprzedaży i kosztów sprzedaży, ale jedynie wynik finansowy uzyskany na tej transakcji czyli nadwyżka przychodu ze sprzedaży nad wartością bilansową sprzedawanego składnika majątku firmy).

Przeczytaj również: Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

System amerykański wyróżnia dwie oddzielne kategorie. Paragraf 78 SFAC No. 6 definiuje przychody jako uzyskanie lub inne zwiększenie aktywów jednostki albo zmniejszenie jej zobowiązań w następstwie dostarczania lub produkowania dóbr, świadczenia usług lub innej podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Z kolei paragraf 82 stanowi, iż zyski to wzrost kapitału własnego spowodowany mającymi marginalne znaczenie lub ubocznymi transakcjami jednostki oraz wynikający z innych transakcji lub zdarzeń.

Polecamy serwis Podatki

Wpływy natomiast to otrzymywanie przez jednostkę środków pieniężnych od innych podmiotów gospodarczych w ramach kontaktów i w następstwie realizowanych transakcji.

Fragment pochodzi z książki Analiza sprawozdań finansowych tom 1. Michał Ambroziak (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama