REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na ekoinnowacje
Dotacje na ekoinnowacje

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu globalnego ocieplenia Unia Europejska wspiera działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z takich działań są projekty ekoinnowacyjne realizowane w ramach Programu Ramowego na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, z budżetem wynoszącym prawie 200 mln euro. Warto zatem powalczyć o dotacje.

REKLAMA

O wsparcie w ramach Programu mogą starać się również polscy przedsiębiorcy, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu. Zastosowanie ekoinnowacyjnych technik, procesów czy produktów oprócz korzyści w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko może również przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa czy zwiększenia wydajności w produkcji. W latach 2007-2013 wsparcie w dziedzinie ekoinnowacji zostało ukierunkowane na projekty pilotażowe i powielania rynkowego, instrumenty finansowe oraz sieci współpracy.

REKLAMA

Projekty pilotażowe i powielania rynkowego zakładają pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiązania. Będą to zatem głównie projekty o charakterze infrastrukturalnym, np. doposażenie parku maszynowego w celu komercjalizacji danego rozwiązania. Przykładem projektu w zakresie ekoinnowacji może być wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyclingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie.

Każdego roku Komisja Europejska wyznacza sektory, które wykazują znaczący potencjał ekoinnowacyjny. W tym roku priorytety obejmowały recycling materiałów, sektor spożywczy, budownictwo, zielony biznes.

Kto może uczestniczyć w konkursach w dziedzinie ekoinnowacji?

Beneficjentami wsparcia udzielanego w ramach ekoinnowacji są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aplikujące samodzielnie lub w konsorcjach z innymi podmiotami. Konsorcja, o których mowa powyżej mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy, a zatem skupiać podmioty z jednego lub kilku państw. O wsparcie w ramach ekoinnowacji mogą starać się także pozostałe podmioty z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej takie jak: duże przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Polecamy: Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania mogą zostać sfinansowane?

Wsparcie udzielane w ramach grantu wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Aby koszty te zostały uznane za kwalifikowane muszą zostać faktycznie poniesione oraz obliczone zgodnie z zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma siedzibę.

Do wydatków kwalifikowanych, podlegających refundacji ze środków europejskich zaliczamy m.in.:

 • koszty osobowe personelu zaangażowanego w realizację projektu, za wyjątkiem personelu administracyjnego (np. sekretariatu),
 • podwykonawstwo (obejmuje do 35% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
 • koszty podróży i diet,
 • infrastruktura (obejmuje koszty związane ze sprzętem niezbędnym do realizacji projektu),

Nie można ubiegać się o dofinansowanie na budowę nowej fabryki recyclingu, lecz jedynie na te komponenty procesu produkcyjnego lub te części fabryki, które są niezbędne do produkcji innowacyjnych materiałów (np.: specjalistyczne maszyny czy narzędzia).

 • inne koszty związane z realizacją projektu to np.: koszty związane z uczestnictwem w targach, wynajęciem sprzętu, drukiem materiałów promocyjnych,
 • koszty pośrednie (do 7%).

Jak zdobyć dofinansowanie?

Aby uzyskać wsparcie finansowe w ramach inicjatywy Ekoinnowacje, projekty muszą być innowacyjne oraz muszą z nich wynikać jasne i znaczące korzyści wspierające europejskie polityki w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto powinny one być łatwe do powielenia, sprzedaży i szerszego zastosowania. Brane pod uwagę będą wyłącznie projekty najwyższej jakości – pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Coroczne zaproszenia do składania wniosków są zazwyczaj publikowane w kwietniu każdego roku, a ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa we wrześniu. Komisja Europejska przeznacza około 30 mln euro na każdy konkurs.

Polecamy serwis Dotacje unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA