REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na ekoinnowacje
Dotacje na ekoinnowacje

REKLAMA

REKLAMA

W obliczu globalnego ocieplenia Unia Europejska wspiera działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z takich działań są projekty ekoinnowacyjne realizowane w ramach Programu Ramowego na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, z budżetem wynoszącym prawie 200 mln euro. Warto zatem powalczyć o dotacje.

REKLAMA

O wsparcie w ramach Programu mogą starać się również polscy przedsiębiorcy, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu. Zastosowanie ekoinnowacyjnych technik, procesów czy produktów oprócz korzyści w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko może również przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa czy zwiększenia wydajności w produkcji. W latach 2007-2013 wsparcie w dziedzinie ekoinnowacji zostało ukierunkowane na projekty pilotażowe i powielania rynkowego, instrumenty finansowe oraz sieci współpracy.

REKLAMA

Projekty pilotażowe i powielania rynkowego zakładają pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiązania. Będą to zatem głównie projekty o charakterze infrastrukturalnym, np. doposażenie parku maszynowego w celu komercjalizacji danego rozwiązania. Przykładem projektu w zakresie ekoinnowacji może być wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyclingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie.

Każdego roku Komisja Europejska wyznacza sektory, które wykazują znaczący potencjał ekoinnowacyjny. W tym roku priorytety obejmowały recycling materiałów, sektor spożywczy, budownictwo, zielony biznes.

Kto może uczestniczyć w konkursach w dziedzinie ekoinnowacji?

Beneficjentami wsparcia udzielanego w ramach ekoinnowacji są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aplikujące samodzielnie lub w konsorcjach z innymi podmiotami. Konsorcja, o których mowa powyżej mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy, a zatem skupiać podmioty z jednego lub kilku państw. O wsparcie w ramach ekoinnowacji mogą starać się także pozostałe podmioty z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej takie jak: duże przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Polecamy: Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie działania mogą zostać sfinansowane?

Wsparcie udzielane w ramach grantu wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Aby koszty te zostały uznane za kwalifikowane muszą zostać faktycznie poniesione oraz obliczone zgodnie z zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma siedzibę.

Do wydatków kwalifikowanych, podlegających refundacji ze środków europejskich zaliczamy m.in.:

  • koszty osobowe personelu zaangażowanego w realizację projektu, za wyjątkiem personelu administracyjnego (np. sekretariatu),
  • podwykonawstwo (obejmuje do 35% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
  • koszty podróży i diet,
  • infrastruktura (obejmuje koszty związane ze sprzętem niezbędnym do realizacji projektu),

Nie można ubiegać się o dofinansowanie na budowę nowej fabryki recyclingu, lecz jedynie na te komponenty procesu produkcyjnego lub te części fabryki, które są niezbędne do produkcji innowacyjnych materiałów (np.: specjalistyczne maszyny czy narzędzia).

  • inne koszty związane z realizacją projektu to np.: koszty związane z uczestnictwem w targach, wynajęciem sprzętu, drukiem materiałów promocyjnych,
  • koszty pośrednie (do 7%).

Jak zdobyć dofinansowanie?

Aby uzyskać wsparcie finansowe w ramach inicjatywy Ekoinnowacje, projekty muszą być innowacyjne oraz muszą z nich wynikać jasne i znaczące korzyści wspierające europejskie polityki w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto powinny one być łatwe do powielenia, sprzedaży i szerszego zastosowania. Brane pod uwagę będą wyłącznie projekty najwyższej jakości – pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Coroczne zaproszenia do składania wniosków są zazwyczaj publikowane w kwietniu każdego roku, a ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa we wrześniu. Komisja Europejska przeznacza około 30 mln euro na każdy konkurs.

Polecamy serwis Dotacje unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA