Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
O wsparcie w ramach Programu mogą starać się również polscy przedsiębiorcy, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu. Zastosowanie ekoinnowacyjnych technik, procesów czy produktów oprócz korzyści w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko może również przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa czy zwiększenia wydajności w produkcji. W latach 2007-2013 wsparcie w dziedzinie ekoinnowacji zostało ukierunkowane na projekty pilotażowe i powielania rynkowego, instrumenty finansowe oraz sieci współpracy.
REKLAMA
Projekty pilotażowe i powielania rynkowego zakładają pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiązania. Będą to zatem głównie projekty o charakterze infrastrukturalnym, np. doposażenie parku maszynowego w celu komercjalizacji danego rozwiązania. Przykładem projektu w zakresie ekoinnowacji może być wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyclingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie.
Każdego roku Komisja Europejska wyznacza sektory, które wykazują znaczący potencjał ekoinnowacyjny. W tym roku priorytety obejmowały recycling materiałów, sektor spożywczy, budownictwo, zielony biznes.
Kto może uczestniczyć w konkursach w dziedzinie ekoinnowacji?
Beneficjentami wsparcia udzielanego w ramach ekoinnowacji są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aplikujące samodzielnie lub w konsorcjach z innymi podmiotami. Konsorcja, o których mowa powyżej mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy, a zatem skupiać podmioty z jednego lub kilku państw. O wsparcie w ramach ekoinnowacji mogą starać się także pozostałe podmioty z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej takie jak: duże przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.
Polecamy: Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii
Jakie działania mogą zostać sfinansowane?
Wsparcie udzielane w ramach grantu wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych w projekcie.
Aby koszty te zostały uznane za kwalifikowane muszą zostać faktycznie poniesione oraz obliczone zgodnie z zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma siedzibę.
Do wydatków kwalifikowanych, podlegających refundacji ze środków europejskich zaliczamy m.in.:
- koszty osobowe personelu zaangażowanego w realizację projektu, za wyjątkiem personelu administracyjnego (np. sekretariatu),
- podwykonawstwo (obejmuje do 35% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
- koszty podróży i diet,
- infrastruktura (obejmuje koszty związane ze sprzętem niezbędnym do realizacji projektu),
Nie można ubiegać się o dofinansowanie na budowę nowej fabryki recyclingu, lecz jedynie na te komponenty procesu produkcyjnego lub te części fabryki, które są niezbędne do produkcji innowacyjnych materiałów (np.: specjalistyczne maszyny czy narzędzia).
- inne koszty związane z realizacją projektu to np.: koszty związane z uczestnictwem w targach, wynajęciem sprzętu, drukiem materiałów promocyjnych,
- koszty pośrednie (do 7%).
Jak zdobyć dofinansowanie?
Aby uzyskać wsparcie finansowe w ramach inicjatywy Ekoinnowacje, projekty muszą być innowacyjne oraz muszą z nich wynikać jasne i znaczące korzyści wspierające europejskie polityki w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto powinny one być łatwe do powielenia, sprzedaży i szerszego zastosowania. Brane pod uwagę będą wyłącznie projekty najwyższej jakości – pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Coroczne zaproszenia do składania wniosków są zazwyczaj publikowane w kwietniu każdego roku, a ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa we wrześniu. Komisja Europejska przeznacza około 30 mln euro na każdy konkurs.
Polecamy serwis Dotacje unijne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.