reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

Jak zdobyć dotacje na ekoinnowacje?

W obliczu globalnego ocieplenia Unia Europejska wspiera działania zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z takich działań są projekty ekoinnowacyjne realizowane w ramach Programu Ramowego na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, z budżetem wynoszącym prawie 200 mln euro. Warto zatem powalczyć o dotacje.

O wsparcie w ramach Programu mogą starać się również polscy przedsiębiorcy, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu. Zastosowanie ekoinnowacyjnych technik, procesów czy produktów oprócz korzyści w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko może również przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszenia energochłonności przedsiębiorstwa czy zwiększenia wydajności w produkcji. W latach 2007-2013 wsparcie w dziedzinie ekoinnowacji zostało ukierunkowane na projekty pilotażowe i powielania rynkowego, instrumenty finansowe oraz sieci współpracy.

Projekty pilotażowe i powielania rynkowego zakładają pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiązania. Będą to zatem głównie projekty o charakterze infrastrukturalnym, np. doposażenie parku maszynowego w celu komercjalizacji danego rozwiązania. Przykładem projektu w zakresie ekoinnowacji może być wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyclingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie.

Każdego roku Komisja Europejska wyznacza sektory, które wykazują znaczący potencjał ekoinnowacyjny. W tym roku priorytety obejmowały recycling materiałów, sektor spożywczy, budownictwo, zielony biznes.

Kto może uczestniczyć w konkursach w dziedzinie ekoinnowacji?

Beneficjentami wsparcia udzielanego w ramach ekoinnowacji są małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aplikujące samodzielnie lub w konsorcjach z innymi podmiotami. Konsorcja, o których mowa powyżej mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy, a zatem skupiać podmioty z jednego lub kilku państw. O wsparcie w ramach ekoinnowacji mogą starać się także pozostałe podmioty z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej takie jak: duże przedsiębiorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe.

Polecamy: Jakie są dotacje na odnawialne źródła energii

Jakie działania mogą zostać sfinansowane?

Wsparcie udzielane w ramach grantu wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Aby koszty te zostały uznane za kwalifikowane muszą zostać faktycznie poniesione oraz obliczone zgodnie z zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości i zarządzania oraz praktykami beneficjenta i państwa, w którym beneficjent ma siedzibę.

Do wydatków kwalifikowanych, podlegających refundacji ze środków europejskich zaliczamy m.in.:

  • koszty osobowe personelu zaangażowanego w realizację projektu, za wyjątkiem personelu administracyjnego (np. sekretariatu),
  • podwykonawstwo (obejmuje do 35% całkowitych kosztów kwalifikowanych),
  • koszty podróży i diet,
  • infrastruktura (obejmuje koszty związane ze sprzętem niezbędnym do realizacji projektu),
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama