REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Irina Nowochatko
Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami
Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

REKLAMA

REKLAMA

Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Specjaliści z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie (WPHI) radzą, że warto jest zwrócić uwagę na formę i język podpisywanego dokumentu. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Udział notariusza w jej sporządzeniu nie jest potrzebny.

REKLAMA

W przypadku, gdy umowa jest napisana w kilku językach należy zaznaczyć, która wersja językowa będzie miała pierwszeństwo w przypadku interpretacji językowej.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem?

Jeśli drugą stroną umowy jest spółka rosyjska, przedsiębiorca zagraniczny ma poprosić swojego partnera o udostępnienie następujących dokumentów:

• Umowę założycielską;
• Statut spółki;
• Zaświadczenie o wpisie do rejestru;
• Kopię paszportów dyrektora generalnego i innych członków zarządu spółki.

Zobacz: Czym jest układ naprawczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie treści statutu tej firmy można będzie wywnioskować czy do zawarcia umowy nie jest także potrzebna odpowiednia uchwała wspólników rosyjskich spółki lub innego organu nadzorczego.

We współpracy z rosyjskimi partnerami nierzadko zdarza się, że Rosjanie występują z wnioskiem o zmianę podmiotu, który będzie podpisywał umowę z polską firmą. Często tym podmiotem jest spółka zarejestrowana w raju podatkowym offshore. Takie spółki są bardzo popularne wśród rosyjskich przedsiębiorców, a także biznesmenów z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Ufaj, ale sprawdzaj

W Rosji jest bardzo popularne powiedzenie – ufaj, ale sprawdzaj. Pasuje ono także do relacji ze sprawdzonymi partnerami handlowymi. Jeśli przedsiębiorca z Polski od lat działa na rynku rosyjskim i ma stałych partnerów gospodarczych, to przy podpisaniu umowy dobrze jest, by strona rosyjska spełniła kilka obowiązków formalnych, do których należą:

• Sprawdzenie kopii dokumentów rejestrowych danej spółki;
• Zabezpieczenie umowy tzw. umowami towarzyszącym, może to być np. umowa poręczenia.

Umowa oparta na prawie polskim

REKLAMA

Najczęściej przy zawarciu umowy z Rosjanami polskim inwestorom zależy na tym, by dana umowa handlowa oparta była na prawie polskim. Problem pojawia się wówczas, gdy strona rosyjska nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i Polacy próbują dochodzić swych praw drogą sądową w Polsce.

Przedsiębiorca musi się liczyć z także z tym, że wyrok będzie uzyskany w Polsce. W tym przypadku biznesmen straci dużo czasu z powodu długich terminów rozpatrywania spraw w sądzie.

Z kolei po uzyskaniu wyroku i po jego uprawomocnieniu trzeba złożyć odpowiedni wniosek o uznanie wyroku sądu polskiego w Rosji. Dopiero potem można kierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego na terenie Rosji.

Aby zyskać na czasie i zaoszczędzić pieniądze wystarczy oprzeć umowę na prawie rosyjskim. WPHI w Moskwie podaje, że postępowanie w sądzie arbitrażowym w Rosji przebiega dosyć szybko.

Polski przedsiębiorca powinien dostać tak zwany nakaz zapłaty maksymalnie w przeciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku do sądu.
Koszty sądowe w Rosji są stosunkowo niskie. Przedsiębiorca zapłaci za nie maksymalnie do 100 tys. rubli, czyli około 10 tys. złotych.

Zobacz: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Prawidłowy zapis umowy

Jeśli polski inwestor przyjmuje za obowiązujące w umowie przepisy prawa polskiego należy precyzyjnie określić właściwość sądu.


W umowie handlowej nie można zaznaczyć właściwość sądu na zasadzie – „sąd arbitrażowy w Warszawie”, ponieważ obecnie w mieście działa kilka sądów arbitrażowych.
W przypadku sporu pozwany może podnieść, który sad był wybrany. To z kolei może być argumentem do przeniesienia sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny. Dlatego ważne jest precyzyjne określenie sądu, np. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA