| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ograniczenia inwestycyjne w Rosji

Ograniczenia inwestycyjne w Rosji

Zasady wydawania wiz i skomplikowane przepisy regulujące wydawanie pozwoleń o pracę mogą ostudzić zapał do realizacji inwestycji w Rosji. Niestety to nie jedyne ograniczenia związane z uruchomieniem projektów biznesowych w tym kraju.

Aktem prawnym regulującym działalność inwestorów zagranicznych na terenie Rosji jest Ustawa Federalna nr 160-FZ z dnia 9 lipca1999 roku „O zagranicznych inwestycjach w Federacji Rosyjskiej” (z późniejszymi zmianami). Dokument ten określa warunki działalności przedsiębiorstw zagranicznych w tym kraju i przedstawia szereg ograniczeń, z którymi muszą się liczyć inwestorzy. Do najważniejszych z nich należą:

1. Ograniczenia związane z obowiązkowym zachowaniem we własności federalnej określonych aktywów - akcji otwartych spółek akcyjnych lub majątku federalnego np. w tzw. FGUP ( jest to forma prawna nieznana w Polsce, stanowi rodzaj pełnomocnictwa do zarządzania spółką).

Ograniczenia te stosuje się w celu niedopuszczenia do prywatyzacji określonych aktywów federalnych np.: Zgodnie z Ustawą Federalną "О elektroenergetyce" – w celu zachowania we własności federalnej tzw. Jednolitej Narodowej Sieci Elektrycznej - udział Państwa w spółkach elektroenergetycznych wynosi 75 proc. + 1 akcja.

Zobacz: Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

2. Ograniczenia związane z obowiązkowym zachowaniem przez rosyjskich udziałowców aktywów spółek rosyjskich. Obecnie takie wymogi funkcjonują w stosunku do:

• Przedsiębiorstw lotniczych - udział inwestorów zagranicznych w kapitale zakładowym nie może przekroczyć 49 proc.;

• Firm ubezpieczeniowych - udział inwestorów zagranicznych w kapitale zakładowym nie może przekroczyć 25 proc.;

• Banków i organizacji kredytowych - udział inwestorów zagranicznych nierezydentów w kapitale zakładowym jest dozwolony po uzyskaniu zgody odpowiedniego organu administracji państwowej.

Bariery biurokratyczne

Obrót akcji rosyjskich spółek akcyjnych kontroluje Federalna Służba Antymonopolowa (FAS). Choć przedmiot jej kontroli nie ma bezpośredniego związku z inwestycjami zagranicznymi, rosyjskie władze mogą zablokować inwestycję na podstawie przepisów o ochronie konkurencji.

Tak w 2008 roku Google, światowy gigant internetowy nie mógł przejąć rosyjskiej firmy Begun, działającej w branży reklamowej. Transakcja została zablokowana przez Federalną Służbę Antymonopolową, która tłumaczyła, że działa w imieniu ochrony konkurencji.

Zobacz: Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować Służba Celna?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK