Strategie inwestycyjne
REKLAMA
REKLAMA
Zaczynając inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, lub kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, stajemy przed wyborem odpowiedniej strategii inwestycyjnej.
REKLAMA
Podstawowe strategie inwestycyjne:
- Strategia aktywna
- Strategia pasywna
- Strategia systematycznego inwestowania
Zanim zainwestujemy pierwsze pieniądze jednak, powinniśmy zadać sobie kilka pytań:
- Na jak długo chcemy zainwestować pieniądze? (horyzont inwestycyjny)
- Ile chcemy zainwestować?
- Ile czasu mamy na bieżącą obserwację notowań i trendów rynkowych?
- Jakich zysków oczekujemy, wobec ryzyka które jesteśmy w stanie podjąć?
Strategia aktywna
Na aktywne inwestowanie na rynku kapitałowym pozwolić mogą sobie osoby, które mają dość czasu, żeby śledzić bieżące notowania giełdowe, obserwować rynek papierów wartościowych, analizować wyniki finansowe spółek giełdowych.
Aktywna strategia inwestycyjna polega na obserwowaniu krótko i średnioterminowych trendów rynkowych. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w tej metodzie wspierane jest najczęściej przez analizę techniczną. Aktywni inwestorzy charakteryzują się pewną skłonnością do ryzyka, lokują oni swe kapitały w aktywa odznaczające się dużą zmiennością cen, są to najczęściej fundusze zrównoważone i akcyjne oraz akcje spółek giełdowych. Kapitał inwestowany za pomocą strategii aktywnej powinien być na tyle duży, aby prowizje pobierane przez biuro maklerskie przy często składanych zleceniach nie zniwelowały nam ewentualnego zysku z inwestycji. Zazwyczaj w biurach maklerskich, przy zleceniach o mniejszej wartości pobierana jest prowizja kwotowa, która przy zbyt małej kwocie transakcji może stanowić dużą wartość procentową. Przeważnie przy zleceniach powyżej 1200-1500 zł (w zależności od biura maklerskiego) pobierana jest niska liniowa prowizja procentowa.
Strategia pasywna
REKLAMA
Na strategię pasywną decydują się inwestorzy, którzy nie mają czasu na obserwowanie trendów i ciągłe śledzenie cen akcji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy pasywni lokują swe oszczędności najczęściej w fundusze inwestycyjne o mniejszej zmienności cen. Są to zazwyczaj fundusze stabilnego wzrostu, fundusze papierów wierzycielskich i fundusze rynku pieniężnego i obligacje skarbu państwa. Strategia pasywna przeznaczona jest dla oszczędzających w dłuższym horyzoncie czasowym, mogących pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na co najmniej 2-3 lata.
Niektórzy inwestorzy stosują strategię pasywną kupując bezpośrednio akcje spółek giełdowych. Inwestycja tego typu jednak, ze względu na nieco większe ryzyko powinna być poprzedzona gruntowną analizą fundamentalną firmy.
Metoda ta porównywana jest do puszki po kawie, w której umieszczamy swoje oszczędności i chowamy wysoko na szafie. Po kilku latach, przypominając sobie o puszce z papierami wartościowymi możemy być miło zaskoczeni.
Strategia systematycznego inwestowania
REKLAMA
Strategia ta opiera się na systematycznym inwestowaniu określonej kwoty pieniędzy. Może ona przynieść dobre wyniki inwestycyjne w dłuższym horyzoncie czasowym. Metoda ta opiera się na teorii, że w długim horyzoncie czasowym inwestycje na rynku giełdowym przynoszą zysk, a inwestując systematycznie uśredniamy cenę naszych aktywów nie zwracając uwagi na okresowe wahania koniunktury. Systematycznie dokupując akcje różnych spółek giełdowych lub jednostki różnych funduszy, możemy także stworzyć zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Metoda ta przeznaczona jest jednak dla osób o dużej dyscyplinie wewnętrznej.
Przy wyborze strategii inwestycyjnej, należy brać pod uwagę wiele czynników takich jak horyzont czasowy, wielkość kapitału itp., jednak najważniejsza wydaje się osobowość inwestora i jego skłonność do ponoszenia ryzyka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.