REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Strategie inwestycyjne

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski

REKLAMA

REKLAMA

Dobór odpowiedniej strategii inwestycyjnej zależy od wielu czynników, takich horyzont inwestycyjny, wielkość kapitału, możliwość systematycznego oszczędzania. Najważniejszym czynnikiem jednak charakter i osobowość inwestora.

Zaczynając inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, lub kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, stajemy przed wyborem odpowiedniej strategii inwestycyjnej.

REKLAMA

Podstawowe strategie inwestycyjne:

  • Strategia aktywna
  • Strategia pasywna
  • Strategia systematycznego inwestowania

Zanim zainwestujemy pierwsze pieniądze jednak, powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

  • Na jak długo chcemy zainwestować pieniądze? (horyzont inwestycyjny)
  • Ile chcemy zainwestować?
  • Ile czasu mamy na bieżącą obserwację notowań i trendów rynkowych?
  • Jakich zysków oczekujemy, wobec ryzyka które jesteśmy w stanie podjąć?

Strategia aktywna

Na aktywne inwestowanie na rynku kapitałowym pozwolić mogą sobie osoby, które mają dość czasu, żeby śledzić bieżące notowania giełdowe, obserwować rynek papierów wartościowych, analizować wyniki finansowe spółek giełdowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywna strategia inwestycyjna polega na obserwowaniu krótko i średnioterminowych trendów rynkowych. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych w tej metodzie wspierane jest najczęściej przez analizę techniczną. Aktywni inwestorzy charakteryzują się pewną skłonnością do ryzyka, lokują oni swe kapitały w aktywa odznaczające się dużą zmiennością cen, są to najczęściej fundusze zrównoważone i akcyjne oraz akcje spółek giełdowych. Kapitał inwestowany za pomocą strategii aktywnej powinien być na tyle duży, aby prowizje pobierane przez biuro maklerskie przy często składanych zleceniach nie zniwelowały nam ewentualnego zysku z inwestycji. Zazwyczaj w biurach maklerskich, przy zleceniach o mniejszej wartości pobierana jest prowizja kwotowa, która przy zbyt małej kwocie transakcji może stanowić dużą wartość procentową. Przeważnie przy zleceniach powyżej 1200-1500 zł (w zależności od biura maklerskiego) pobierana jest niska liniowa prowizja procentowa.

Strategia pasywna

REKLAMA

Na strategię pasywną decydują się inwestorzy, którzy nie mają czasu na obserwowanie trendów i ciągłe śledzenie cen akcji lub jednostek funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy pasywni lokują swe oszczędności najczęściej w fundusze inwestycyjne o mniejszej zmienności cen. Są to zazwyczaj fundusze stabilnego wzrostu, fundusze papierów wierzycielskich i fundusze rynku pieniężnego i obligacje skarbu państwa. Strategia pasywna przeznaczona jest dla oszczędzających w dłuższym horyzoncie czasowym, mogących pozwolić sobie na zamrożenie kapitału na co najmniej 2-3 lata.

Niektórzy inwestorzy stosują strategię pasywną kupując bezpośrednio akcje spółek giełdowych. Inwestycja tego typu jednak, ze względu na nieco większe ryzyko powinna być poprzedzona gruntowną analizą fundamentalną firmy.

Metoda ta porównywana jest do puszki po kawie, w której umieszczamy swoje oszczędności i chowamy wysoko na szafie. Po kilku latach, przypominając sobie o puszce z papierami wartościowymi możemy być miło zaskoczeni.

Strategia systematycznego inwestowania

REKLAMA

Strategia ta opiera się na systematycznym inwestowaniu określonej kwoty pieniędzy. Może ona przynieść dobre wyniki inwestycyjne w dłuższym horyzoncie czasowym. Metoda ta opiera się na teorii, że w długim horyzoncie czasowym inwestycje na rynku giełdowym przynoszą zysk, a inwestując systematycznie uśredniamy cenę naszych aktywów nie zwracając uwagi na okresowe wahania koniunktury. Systematycznie dokupując akcje różnych spółek giełdowych lub jednostki różnych funduszy, możemy także stworzyć zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Metoda ta przeznaczona jest jednak dla osób o dużej dyscyplinie wewnętrznej.

Przy wyborze strategii inwestycyjnej, należy brać pod uwagę wiele czynników takich jak horyzont czasowy, wielkość kapitału itp., jednak najważniejsza wydaje się osobowość inwestora i jego skłonność do ponoszenia ryzyka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA