| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Regulację dotyczącą zasad ogłaszania upadłości spółki znajdziemy w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Upadłość dłużnika stanowi konsekwencję jego niewypłacalności. Dowiedz się czym jest niewypłacalność i kiedy prawo nakazuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Niewypłacalność spółki stanowi przyczynę powstania obowiązku złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, osoby reprezentujące spółkę zobowiązane są złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia zaprzestania płacenia długów przez spółkę lub od dnia ujawnienia, że majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie wierzycieli. Niewypłacalność zdefiniowana jest ciągłe niewykonywanie wymagalnych zobowiązań. Upadłości nie można uzasadnić, kiedy dłużnik ma jedynie przejściowe problemy ze spłacaniem długów.

Niewypłacalność może wystąpić niezależnie od tego, czy dłużnik nie spłaca wszystkich swoich długów czy tylko niektórych spośród nich. Niespłacane długi nie muszą mieć charakteru zobowiązań pieniężnych. Przyczyny niewykonywania zobowiązań nie są istotne z punktu widzenia sądu orzekającego ogłoszenie upadłości.

Dłużnik niebędący osobą fizyczną, czyli np. spółka będzie niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Polecamy: CEIDG - wszystko co przedsiębiorca wiedzieć powinien

Zgodnie z art. 12 Prawa upadłościowego i naprawczego, sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, w wypadku gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy, a suma niespłaconych długów jest mniejsza niż 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Jednak jeżeli niewykonywanie zobowiązań jest trwałe albo oddalenie wniosku spowodować mogłoby pokrzywdzenie wierzycieli, sąd nie będzie mógł oddalić wniosku o ogłoszenie upadłości.

Tak więc niewypłacalność może nie nastąpić, gdy opóźnienie w spłacie zobowiązań jest nie dłuższe niż 3 miesiące a wielkość ogólnego długu nie jest przytłaczająca.

W razie pojawienia się niewypłacalności, obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na osobach reprezentujących spółkę. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej będą to członkowie zarządu. W przypadku spółek jawnej i partnerskiej będą to odpowiednio wspólnicy i partnerzy, natomiast w przypadku spółek komandytowej i komandytowo – akcyjnej komplementariusze.

W razie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości mimo wystąpienia stanu niewypłacalności, osoby reprezentujące spółkę będą odpowiadać za szkodę, którą ponieśli wierzyciele przez to, że nie ogłoszono upadłości w odpowiednim terminie.

Polecamy: Czy upadłość likwidacyjna jest korzystniejsza dla firm?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »