REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?
Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

REKLAMA

REKLAMA

Regulację dotyczącą zasad ogłaszania upadłości spółki znajdziemy w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Upadłość dłużnika stanowi konsekwencję jego niewypłacalności. Dowiedz się czym jest niewypłacalność i kiedy prawo nakazuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Niewypłacalność spółki stanowi przyczynę powstania obowiązku złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, osoby reprezentujące spółkę zobowiązane są złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia zaprzestania płacenia długów przez spółkę lub od dnia ujawnienia, że majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie wierzycieli. Niewypłacalność zdefiniowana jest ciągłe niewykonywanie wymagalnych zobowiązań. Upadłości nie można uzasadnić, kiedy dłużnik ma jedynie przejściowe problemy ze spłacaniem długów.

REKLAMA

Niewypłacalność może wystąpić niezależnie od tego, czy dłużnik nie spłaca wszystkich swoich długów czy tylko niektórych spośród nich. Niespłacane długi nie muszą mieć charakteru zobowiązań pieniężnych. Przyczyny niewykonywania zobowiązań nie są istotne z punktu widzenia sądu orzekającego ogłoszenie upadłości.

Dłużnik niebędący osobą fizyczną, czyli np. spółka będzie niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Polecamy: CEIDG - wszystko co przedsiębiorca wiedzieć powinien

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 12 Prawa upadłościowego i naprawczego, sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, w wypadku gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy, a suma niespłaconych długów jest mniejsza niż 10 % wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika. Jednak jeżeli niewykonywanie zobowiązań jest trwałe albo oddalenie wniosku spowodować mogłoby pokrzywdzenie wierzycieli, sąd nie będzie mógł oddalić wniosku o ogłoszenie upadłości.

Tak więc niewypłacalność może nie nastąpić, gdy opóźnienie w spłacie zobowiązań jest nie dłuższe niż 3 miesiące a wielkość ogólnego długu nie jest przytłaczająca.

REKLAMA

W razie pojawienia się niewypłacalności, obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na osobach reprezentujących spółkę. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej będą to członkowie zarządu. W przypadku spółek jawnej i partnerskiej będą to odpowiednio wspólnicy i partnerzy, natomiast w przypadku spółek komandytowej i komandytowo – akcyjnej komplementariusze.

W razie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości mimo wystąpienia stanu niewypłacalności, osoby reprezentujące spółkę będą odpowiadać za szkodę, którą ponieśli wierzyciele przez to, że nie ogłoszono upadłości w odpowiednim terminie.

Polecamy: Czy upadłość likwidacyjna jest korzystniejsza dla firm?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA