REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obrót importowy na terytorium Rosji uważany jest za jeden ze składników całego obrotu podlegającemu opodatkowaniu w tym kraju.
Obrót importowy na terytorium Rosji uważany jest za jeden ze składników całego obrotu podlegającemu opodatkowaniu w tym kraju.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew ryzyku politycznemu przedsiębiorcy zagraniczni coraz bardziej doceniają rynki wschodnie. Rosja, jako jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków zbytu przyciąga także polskich inwestorów, którym towarzyszy rosyjski system podatkowy.

Do jednego z najważniejszych podatków w tym kraju należy podatek VAT – ros. НДС (Nałog na Dobawlennuju Stoimost’)

Zgodnie z p. 3 art. 38 Kodeksu Skarbowego Federacji Rosyjskiej za przedmiot opodatkowania podatkiem VAT uważa się sprzedaż towarów, robót i usług na terytorium Federacji Rosyjskiej (punkt 1 p. 1 art. 146 Kodeksu Skarbowego FR).
Z kolei za płatników podatku VAT uznawane są praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa, działające w kraju (art. 143 Kodeksu Skarbowego FR).

REKLAMA

Obecnie w Rosji obowiązują trzy stawki podatkowe:

●18%- podstawowa stawka podatku VAT;
●10%- obniżona stawka podatku VAT;
●0%- zerowa stawka VAT.

Stawką podstawową podatku VAT (18%) jest objęta większość towarów i usług. Obniżoną stawką w wysokości 10% są opodatkowane niektóre towary m.in:

●produkty rolno-spożywcze;
●ubrania i przedmioty codziennego użytku dla dzieci;
●prasa, książki;
●niektóre leki i sprzęt medyczny.

Zobacz: Jak dokumentować usługi, których miejscem świadczenia jest kraj inny niż Polska?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego eksport towarów z Rosji i związane z nim operacje nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponadto podatek naliczony przy nabyciu towarów, robót i usług, które wykorzystywane są do dokonania obrotu eksportowego z Federacji Rosyjskiej, zwracany jest z budżetu państwa rosyjskiego.

Obrót importowy na terytorium Rosji uważany jest za jeden ze składników całego obrotu podlegającemu opodatkowaniu w tym kraju. Dlatego opodatkowany jest on według tych samych stawek, jakim opodatkowany jest taki sam obrót krajowy – 18 proc.

Niektóre towary importowane mogą zostać zwolnione z podatku VAT, np.:

• towary (za wyjątkiem podlegających akcyzie) przywożone w charakterze
• bezpłatnej pomocy dla Federacji Rosyjskiej;
• nieobrobione naturalne diamenty;
• towary przeznaczone do użytku służbowego przez placówki dyplomatyczne i porównywalne z nimi przedstawicielstwa oraz do użytku osobistego personelu dyplomatycznego i administracyjno-technicznego tych przedstawicielstw;
• waluta Federacji Rosyjskiej oraz waluta obca, banknoty będące
• prawnymi środkami płatniczymi oraz papiery wartościowe (akcje, obligacje,
• certyfikaty, weksle).

Podatek VAT należy wpłacać za każdy okres podatkowy (kwartał) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po upływie ostatniego okresu podatkowego.

Gdzie szukać informacji

W związku z częstą zmianą przepisów podatkowych aktualne informacje na temat opodatkowania w Rosji można szukać na stronie Rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej  – jest to odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego. Można także skorzystać z pomocy Wydziału Ekonomiczno-Handlowego działającego przy Ambasadzie Rzeczypospolitej w Moskwie.

Zobacz: Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury VAT-MP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA