Jednolity podatek socjalny w Rosji?
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorstwo zagraniczne działające w Rosji podlega przepisom rosyjskiego prawa podatkowego i prawa pracy. Jednolity podatek socjalny, którego polskim odpowiednikiem są składki ZUS jest naliczany zarówno od wypłat rosyjskich, jak i zagranicznych osób fizycznych.
REKLAMA
Przedmiot opodatkowania to wypłaty na rzecz osób fizycznych według umów o pracę i innych umów cywilno – prawnych przedmiotem, których jest wykonanie prac i usług. Wyjątkiem są wypłaty na rzecz przedsiębiorców prywatnych. Maksymalna stawka tego podatku wynosi 26 proc.
Zobacz: Gdy faktura zawiera błędy - porada
Gdzie załatwić formalności?
REKLAMA
Inwestor działający na rynku rosyjskim zobowiązany jest do comiesięcznego wpłacenia zaliczki na jednolity podatek socjalny. Zaliczkę przekazuje się w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym. Z kolei do 15 kwietnia następnego roku należy ustalić i obliczyć całkowitą kwotę tego podatku i dopłacić różnicę do budżetu państwa.
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie podaje, że firmy wypłacające wynagrodzenia pracownikom zobowiązane są do złożenia w rosyjskim urzędzie skarbowym rozliczenie zaliczek i deklarację podatkową na jednolity podatek socjalny.
Ponadto przedsiębiorstwa zagraniczne muszą się skontaktować z następującymi urzędami w celu złożenia kolejnych dokumentów:
• Zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do funduszu, które się składa w oddziale terytorialnym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Federacji Rosyjskiej;
• Indywidualne informacje o stażu pracy, wynagrodzeniu, dochodzie i naliczonych składkach ubezpieczeniowych, które się składa w oddziale terytorialnym Funduszu Emerytalnego Rosji;
• Zestawienie rozliczeniowe środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych FR, które składa się za każdy kwartał.
Zobacz: Co to jest dowód księgowy?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA