REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Irina Nowochatko
Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego.
Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planując wyjazd do Rosji w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto jest zwrócić uwagę na kwestię nałożenia podatków w dwóch państwach. Aby nie przepłacać wystarczy zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Międzynarodowe prawne podwójne opodatkowanie jest nałożeniem porównywalnych podatków w dwu lub więcej państwach na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za ten sam okres.

REKLAMA

Taki rodzaj opodatkowania jest szkodliwy z punktu widzenia krajów, które uczestniczą w obrocie międzynarodowym, dlatego przywiązują one dużą wagę do międzynarodowych regulacji tej kwestii. Zasady unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku między Rosją a Polską reguluje umowa z 22 maja 1992 roku.

Obowiązek podatkowy w Polsce

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to konieczność zapłacenia podatku dochodowego w Polsce od wszystkich dochodów uzyskanych przez podatnika, niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Zobacz: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

REKLAMA

Z kolei ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych poza granicami kraju. Oznacza on, że w Polsce powinien być zapłacony podatek dochodowy jedynie od dochodów uzyskanych na terenie kraju. Dochody uzyskane ze źródeł zagranicznych mają być opodatkowane w krajach uzyskania dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego. Na jej podstawie w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce. Wówczas od należnego podatku odlicza podatek zapłacony za granicą.

Metoda odliczania proporcjonalnego stosowana w regulacjach z Rosją

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie (WPHI) zaznacza, że przychód osiągnięty za granicą trzeba pomniejszyć o przysługujące z tego tytułu diety (za każdy dzień, w którym była wykonywana praca).

Następnie należy połączyć wysokość dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce, a od ich sumy obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej, ustalić kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą i odjąć kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przykład odliczania proporcjonalnego

REKLAMA

Przedsiębiorca pracował przez 4 miesiące na terenie Federacji Rosyjskiej i uzyskał dochód (po przeliczeniu na złotówki) w kwocie 30.000 zł. Podatek zapłacony w Rosji wyniósł 3.900 zł. W Polsce uzyskał dochód w wysokości 35.000 zł. Łączny dochód do wykazania w zeznaniu podatkowym wyniósł 65.000 zł. Podatek obliczony według skali podatkowej, według II progu, wyniósł 14.897,28 zł.

Aby obliczyć kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą, należy kwotę obliczonego podatku, tj. 14.897 zł, pomnożyć przez wysokość dochodu uzyskanego w Rosji (tj. 30.000 zł), a następnie podzielić przez wysokość łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu, tj. kwotę 65.000 zł. [14 897,28 x 30 000 : 65 000 = 6875,67].

Zobacz: Wydatki na modernizację środka trwałego - opodatkowanie

W ten sposób ustaliliśmy, iż podatek przypadający proporcjonalnie na dochód uzyskany w Rosji wynosi 6.875,67 zł i tylko w tej wysokości może być odliczony od podatku dochodowego. Podatek do zapłacenia w Polsce: 14.897,28 – 3.900,00 = 10.997,28 zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie WPHI w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA