reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Planując wyjazd do Rosji w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto jest zwrócić uwagę na kwestię nałożenia podatków w dwóch państwach. Aby nie przepłacać wystarczy zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Międzynarodowe prawne podwójne opodatkowanie jest nałożeniem porównywalnych podatków w dwu lub więcej państwach na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za ten sam okres.

Taki rodzaj opodatkowania jest szkodliwy z punktu widzenia krajów, które uczestniczą w obrocie międzynarodowym, dlatego przywiązują one dużą wagę do międzynarodowych regulacji tej kwestii. Zasady unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku między Rosją a Polską reguluje umowa z 22 maja 1992 roku.

Obowiązek podatkowy w Polsce

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to konieczność zapłacenia podatku dochodowego w Polsce od wszystkich dochodów uzyskanych przez podatnika, niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Zobacz: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Z kolei ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych poza granicami kraju. Oznacza on, że w Polsce powinien być zapłacony podatek dochodowy jedynie od dochodów uzyskanych na terenie kraju. Dochody uzyskane ze źródeł zagranicznych mają być opodatkowane w krajach uzyskania dochodu.

Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego. Na jej podstawie w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce. Wówczas od należnego podatku odlicza podatek zapłacony za granicą.

Metoda odliczania proporcjonalnego stosowana w regulacjach z Rosją

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie (WPHI) zaznacza, że przychód osiągnięty za granicą trzeba pomniejszyć o przysługujące z tego tytułu diety (za każdy dzień, w którym była wykonywana praca).

Następnie należy połączyć wysokość dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce, a od ich sumy obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej, ustalić kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą i odjąć kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przykład odliczania proporcjonalnego

Przedsiębiorca pracował przez 4 miesiące na terenie Federacji Rosyjskiej i uzyskał dochód (po przeliczeniu na złotówki) w kwocie 30.000 zł. Podatek zapłacony w Rosji wyniósł 3.900 zł. W Polsce uzyskał dochód w wysokości 35.000 zł. Łączny dochód do wykazania w zeznaniu podatkowym wyniósł 65.000 zł. Podatek obliczony według skali podatkowej, według II progu, wyniósł 14.897,28 zł.

Aby obliczyć kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą, należy kwotę obliczonego podatku, tj. 14.897 zł, pomnożyć przez wysokość dochodu uzyskanego w Rosji (tj. 30.000 zł), a następnie podzielić przez wysokość łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu, tj. kwotę 65.000 zł. [14 897,28 x 30 000 : 65 000 = 6875,67].

Zobacz: Wydatki na modernizację środka trwałego - opodatkowanie

W ten sposób ustaliliśmy, iż podatek przypadający proporcjonalnie na dochód uzyskany w Rosji wynosi 6.875,67 zł i tylko w tej wysokości może być odliczony od podatku dochodowego. Podatek do zapłacenia w Polsce: 14.897,28 – 3.900,00 = 10.997,28 zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie WPHI w Moskwie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama