REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Irina Nowochatko
Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego.
Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planując wyjazd do Rosji w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto jest zwrócić uwagę na kwestię nałożenia podatków w dwóch państwach. Aby nie przepłacać wystarczy zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Międzynarodowe prawne podwójne opodatkowanie jest nałożeniem porównywalnych podatków w dwu lub więcej państwach na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za ten sam okres.

REKLAMA

Taki rodzaj opodatkowania jest szkodliwy z punktu widzenia krajów, które uczestniczą w obrocie międzynarodowym, dlatego przywiązują one dużą wagę do międzynarodowych regulacji tej kwestii. Zasady unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku między Rosją a Polską reguluje umowa z 22 maja 1992 roku.

Obowiązek podatkowy w Polsce

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to konieczność zapłacenia podatku dochodowego w Polsce od wszystkich dochodów uzyskanych przez podatnika, niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Zobacz: Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

REKLAMA

Z kolei ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce dotyczy osób zamieszkałych poza granicami kraju. Oznacza on, że w Polsce powinien być zapłacony podatek dochodowy jedynie od dochodów uzyskanych na terenie kraju. Dochody uzyskane ze źródeł zagranicznych mają być opodatkowane w krajach uzyskania dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie umowy między Polską a Rosją do rozliczeń podatkowych przyjmuje się metodę odliczania proporcjonalnego. Na jej podstawie w przypadku osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce. Wówczas od należnego podatku odlicza podatek zapłacony za granicą.

Metoda odliczania proporcjonalnego stosowana w regulacjach z Rosją

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie (WPHI) zaznacza, że przychód osiągnięty za granicą trzeba pomniejszyć o przysługujące z tego tytułu diety (za każdy dzień, w którym była wykonywana praca).

Następnie należy połączyć wysokość dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce, a od ich sumy obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej, ustalić kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą i odjąć kwotę podatku zapłaconego za granicą.

Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przykład odliczania proporcjonalnego

REKLAMA

Przedsiębiorca pracował przez 4 miesiące na terenie Federacji Rosyjskiej i uzyskał dochód (po przeliczeniu na złotówki) w kwocie 30.000 zł. Podatek zapłacony w Rosji wyniósł 3.900 zł. W Polsce uzyskał dochód w wysokości 35.000 zł. Łączny dochód do wykazania w zeznaniu podatkowym wyniósł 65.000 zł. Podatek obliczony według skali podatkowej, według II progu, wyniósł 14.897,28 zł.

Aby obliczyć kwotę podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą, należy kwotę obliczonego podatku, tj. 14.897 zł, pomnożyć przez wysokość dochodu uzyskanego w Rosji (tj. 30.000 zł), a następnie podzielić przez wysokość łącznego dochodu podlegającego opodatkowaniu, tj. kwotę 65.000 zł. [14 897,28 x 30 000 : 65 000 = 6875,67].

Zobacz: Wydatki na modernizację środka trwałego - opodatkowanie

W ten sposób ustaliliśmy, iż podatek przypadający proporcjonalnie na dochód uzyskany w Rosji wynosi 6.875,67 zł i tylko w tej wysokości może być odliczony od podatku dochodowego. Podatek do zapłacenia w Polsce: 14.897,28 – 3.900,00 = 10.997,28 zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie WPHI w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA