REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurencyjność w kryzysie

Jak być konkurencyjnym w kryzysie?
Jak być konkurencyjnym w kryzysie?

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm ratując sytuację finansową tnie koszty produkcji, redukuje zatrudnienie albo skraca czas pracy. Nie wiele traktuje kryzys, jako możliwość zajęcia lepszych pozycji startowych w walce o klienta po wyjściu z recesji. Przedsiębiorstwa często przejmują strategię przetrwania, zapominając o tym, że po ciężkim okresie nadejdzie ożywienie. Eksperci radzą, by firmy myślały przyszłościowo, szukały okazyjnych fuzji i przejęć i nie bały się zmian modeli biznesowych.

Kryzys sprzyja rozwojowi

Przeciwieństwem strategii przetrwania jest myślenie przyszłościowe, poszukiwanie szans i alternatywnych możliwości rozwoju firmy. Wbrew pozorom kryzys stwarza ku temu wiele możliwości. Firma Apple Computer w kryzysowych latach 2001-2003 zwiększyła wydatki na cele badawczo-rozwojowe. W efekcie w ofercie spółki pojawił się internetowy sklep muzyczny i oprogramowanie iTunes, a także urządzenia iPod Mini i iPod Photo. Właśnie od tego czasu datuje się okres gwałtownego wzrostu tej spółki.

REKLAMA

Zaangażuj się w poważne przedsięwzięcia

REKLAMA

Choć większość inwestycji dotyczących tworzenia nowych produktów i technologii informacyjnych lub produkcyjnych będą przynosić korzyści dopiero po recesji, nie zwlekaj z ich realizacją. Podczas gdy inni są skupieni na myśleniu o przetrwaniu, rywalizacja na rynku jest mniej odczuwalna.

Brak odpowiednich środków na realizację tych inwestycji nie powinien powstrzymywać biznesmena przed angażowaniem się w poważne przedsięwzięcia. Tu może pomóc określenie priorytetów. Trzeba wybierać te inwestycje, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej firmy w dłuższej perspektywie.

Polecamy: Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Nie bój się przyjęć i fuzji

David Rhodes i Daniel Steller w „Harvard Business Review” radzą też wykorzystać dekoniunkturę do fuzji i przejęć. Jest to dobra okazja, by przez konsolidację branży zmienić dotychczasowy układ sił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitorowanie finansowej i operacyjnej kondycji konkurentów pomoże podjąć właściwą decyzję w tym względzie - dokładna analiza potencjalnych przedmiotów przyjęcia przyczyni się do ograniczenia ryzyka towarzyszącego tego typu transakcjom.

Zmiana modelu finansowego

Firmy zajmujące mocną pozycję na rynku szybciej niż konkurenci dostosują swoje modele biznesowe do zmian, które nadejdą w branżach po recesji. Zapewni im to długoterminową przewagę konkurencyjną i wzmocni pozycję na rynku.

REKLAMA

Przedsiębiorcy muszą się liczyć z tym, że wraz ze wzrostem gospodarczym na rynku pojawią się nowi konkurenci i wówczas zmiana modelu biznesowego i tak będzie niezbędna. Firma IBM jest dobrym przykładem, kiedy zmiana w podejściu do modelu może zagwarantować sukces przedsiębiorstwu.

Na początku lat 90. XX wieku firma odnotowała pierwszy od 1940 roku spadek przychodów i poniosła straty. Zarząd zaczął się zastanawiać nad zmianą jej modelu biznesowego. Późniejszy wzrost ekonomiczny i rosnąca konkurencja spowodowały, że firma odeszła od tradycyjnej działalności w branży IT i przyjęła nową strategię działania, rozpoczynając działania w innych obszarach. Dzięki temu IBM przekształcił się z producenta komputerów w dostawcę rozwiązań i usług komputerowych, a także usług finansowych.

Zobacz: Jakie są skutki naruszenia zasad transportu drogowego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA