| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wynagrodzenie dla menedżera

Wynagrodzenie dla menedżera

Wynagrodzenie menedżera zależy od umowy, którą firma zawiera z kandydatem do pracy. W odróżnieniu od umowy o pracę, kontrakt menedżerski jest bardziej skomplikowanym dokumentem. Od tego, w jaki sposób zostanie on sporządzony zależy czy o wypłatę wynagrodzenia nie trzeba będzie walczyć w sądzie.

Niestety jak pokazują badania polscy przedsiębiorcy niechętnie korzystają z pomocy prawnika. Z badań OBOP przeprowadzonych na zlecenia Krajowej Rady Radców Prawnych wynika, że zaledwie 3 proc. biznesmenów skorzystałoby z porady prawnej przy sporządzeniu umowy. Dotyczy to także umów, które określają sposoby nawiązywania stosunku pracy.

Wybór umowy

Kontrakt menedżerski jest umową między dwoma równymi sobie partnerami. Od umowy o pracę odróżniają go wiele szczegółów i rozbudowana treść. Umowa o pracę jest zwykle krótszym dokumentem, ponieważ wszystkie podstawowe kwestie omawia kodeks pracy.

Z kolei kontrakt menedżerski jest tzw. umową nienazwaną. Wynika to z tego, że brakuje przepisów, które dokładnie opisywałyby tę formę prawną.

Najczęściej menedżerowie decydują się na podpisanie kontraktu w formie umowy prawa cywilnego, jako umowę o świadczeniu usług. W takim przypadku prawo pracy nie ogranicza menedżera w negocjacjach z zakresu obowiązków i przywilejów.

Zobacz: Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Spór o wynagrodzenie

Umowa zawarta z menedżerem nie jest prostym dokumentem, regulującym stosunek pracy i zasady wypłaconego wynagrodzenia. Współpraca z prawnikiem mogłoby zabezpieczyć pracodawcę i kandydata do pracy przed możliwymi nieporozumieniami w kwestii wypłat.

Andrzej Mikulski, partner w kancelarii radców prawnych Mikulski i Wspólnicy na łamach miesięcznika „Forbes” zaznacza, że jeśli wynagrodzenie menedżera zostanie określone także przez udział w zyskach zarządzanego podmiotu, duże znaczenie odgrywa tu nie tylko właściwe sporządzenie umowy, ale też innych dokumentów.

Menedżer a świadomość prawna

W przypadku, gdy przedmiotem wynagrodzenia jest udział w zysku spółki z o.o., menedżer może liczyć na zw. udziały gratisowe, udziały imienne czy udziały oddane w czasowe korzystanie.

Wtedy roszczenie o zapłatę zysku jest regulowane przez umowę z menedżerem i umową spółki. Jednak sytuacja może się skomplikować w momencie, gdy rozliczenie wynagrodzenia ma nastąpić przez nabycie akcji utworzonych przy ofercie publicznej.

Andrzej Mikulski podkreśla, że nie tylko emitent może dopuścić do sprzeczności między treścią poszczególnych dokumentów. Popełnić błąd mogą także domy maklerskie.
Wówczas mogą pojawić się również zarzuty pod adresem menedżerów.

Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi?

Choć to domy maklerskie powinny odpowiadać majątkowo za uchybienie, zarzuty mogą dotyczyć tego, że menedżer nie jest zwykłym pracownikiem. Osoba ta należy do kadry kierowniczej, dysponuje pokaźną wiedzą prawną i zna się na rynku papierów wartościowych.

Jeśli partnerzy nie dogadają się w sprawie usunięcia rozbieżności w treści dokumentów, to trzeba będzie się nastawić na wieloletni spór sądowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK