REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie dla menedżera

Irina Nowochatko
Jakie wynagrodzenie dla menedżera?
Jakie wynagrodzenie dla menedżera?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie menedżera zależy od umowy, którą firma zawiera z kandydatem do pracy. W odróżnieniu od umowy o pracę, kontrakt menedżerski jest bardziej skomplikowanym dokumentem. Od tego, w jaki sposób zostanie on sporządzony zależy czy o wypłatę wynagrodzenia nie trzeba będzie walczyć w sądzie.

Niestety jak pokazują badania polscy przedsiębiorcy niechętnie korzystają z pomocy prawnika. Z badań OBOP przeprowadzonych na zlecenia Krajowej Rady Radców Prawnych wynika, że zaledwie 3 proc. biznesmenów skorzystałoby z porady prawnej przy sporządzeniu umowy. Dotyczy to także umów, które określają sposoby nawiązywania stosunku pracy.

REKLAMA

Wybór umowy

Kontrakt menedżerski jest umową między dwoma równymi sobie partnerami. Od umowy o pracę odróżniają go wiele szczegółów i rozbudowana treść. Umowa o pracę jest zwykle krótszym dokumentem, ponieważ wszystkie podstawowe kwestie omawia kodeks pracy.

Z kolei kontrakt menedżerski jest tzw. umową nienazwaną. Wynika to z tego, że brakuje przepisów, które dokładnie opisywałyby tę formę prawną.

Najczęściej menedżerowie decydują się na podpisanie kontraktu w formie umowy prawa cywilnego, jako umowę o świadczeniu usług. W takim przypadku prawo pracy nie ogranicza menedżera w negocjacjach z zakresu obowiązków i przywilejów.

Zobacz: Kiedy przedsiębiorcę może kontrolować CBA?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spór o wynagrodzenie

REKLAMA

Umowa zawarta z menedżerem nie jest prostym dokumentem, regulującym stosunek pracy i zasady wypłaconego wynagrodzenia. Współpraca z prawnikiem mogłoby zabezpieczyć pracodawcę i kandydata do pracy przed możliwymi nieporozumieniami w kwestii wypłat.

Andrzej Mikulski, partner w kancelarii radców prawnych Mikulski i Wspólnicy na łamach miesięcznika „Forbes” zaznacza, że jeśli wynagrodzenie menedżera zostanie określone także przez udział w zyskach zarządzanego podmiotu, duże znaczenie odgrywa tu nie tylko właściwe sporządzenie umowy, ale też innych dokumentów.

Menedżer a świadomość prawna

W przypadku, gdy przedmiotem wynagrodzenia jest udział w zysku spółki z o.o., menedżer może liczyć na zw. udziały gratisowe, udziały imienne czy udziały oddane w czasowe korzystanie.

Wtedy roszczenie o zapłatę zysku jest regulowane przez umowę z menedżerem i umową spółki. Jednak sytuacja może się skomplikować w momencie, gdy rozliczenie wynagrodzenia ma nastąpić przez nabycie akcji utworzonych przy ofercie publicznej.

Andrzej Mikulski podkreśla, że nie tylko emitent może dopuścić do sprzeczności między treścią poszczególnych dokumentów. Popełnić błąd mogą także domy maklerskie.
Wówczas mogą pojawić się również zarzuty pod adresem menedżerów.

Zobacz: Jak uzyskać zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi?

Choć to domy maklerskie powinny odpowiadać majątkowo za uchybienie, zarzuty mogą dotyczyć tego, że menedżer nie jest zwykłym pracownikiem. Osoba ta należy do kadry kierowniczej, dysponuje pokaźną wiedzą prawną i zna się na rynku papierów wartościowych.

Jeśli partnerzy nie dogadają się w sprawie usunięcia rozbieżności w treści dokumentów, to trzeba będzie się nastawić na wieloletni spór sądowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA