Odpowiedzialność prawna menedżera spółki
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku niewywiązania się z umowy jednego z partnerów firmy problemy ma nie tylko spółka, ale i menedżer, który był odpowiedzialny za zawarcie tego kontraktu. Jednak ta odpowiedzialność nie zawsze jest taka sama.
REKLAMA
Lidia Szczęsna-Jędrych, radca prawny i Justyna Olejnik-Roszkowska, adwokat kancelarii prawnej LSJ w raporcie Prawo dla przedsiębiorców, który został opracowany przez miesięcznik „Forbes” podają, że odpowiedzialność prawna menedżera zależy od zajmowanego stanowiska.
Menedżer-pracownik
Menedżer-pracownik odpowiada jedynie wobec pracodawcy. Nie ponosi odpowiedzialności wobec wierzyciela spółki. W przypadku podpisania umowy stroną kontraktującą jest spółka. Dlatego to wobec niej wierzyciel występuje z roszczeniami. Odpowiedzialność menedżera-pracownika ograniczają przepisy kodeksu pracy.
Zobacz: Kompetencje doradcy bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych - porada
Menadżer-współpracownik
Podobnie jak i menadżer-pracownik, menadżer-współpracownik odpowiada tylko wobec spółki, z którą współpracuje. Różnica polega jednak na tym, że limit odpowiedzialności finansowej określają kontrakt menedżerski lub inna umowa cywilnoprawna, a nie przepisy kodeksu pracy.
Menadżer-członek zarządu
Menadżer-członek zarządu ponosi większą odpowiedzialność finansową, a za zobowiązania spółki odpowiada on swoim majątkiem. Ponadto odpowiada także przed wierzycielami firmy. Jednak przed sądem może stanąć dopiero wtedy, kiedy egzekucja wobec spółki nie przyniesie efektu.
Zobacz: Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.