REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada
Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada

REKLAMA

REKLAMA

Działalność transportowa, podobnie jak inne rodzaje działalności gospodarczej, określana jest przez różnorodne przepisy. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób prawodawca reguluje działalność transportową, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

REKLAMA

Przepisy określają więc zasady przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, wymagania w stosunku do kierowców i innych osób wykonujących czynności związane z tym przewozem, zasady dokonywania oceny zgodności ciśnieniowych urządzeń transportowych, czyli naczyń takich jak: butle, zbiorniki rurowe, bębny ciśnieniowe, naczynia kriogeniczne, wiązki butli oraz organy właściwe do sprawowania nadzoru i kontroli w tych sprawach.

REKLAMA

Jednym z ważnych elementów dotyczących szeroko rozumianego transportu jest transport towarów niebezpiecznych. Przez towar niebezpieczny należy rozumieć materiał lub przedmiot (rzecz), który zgodnie z umową ADR (umową europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych) jest niedopuszczony do międzynarodowego przewozu drogowego, przez które należy rozumieć każde przemieszczenie towaru niebezpiecznego przy użyciu pojazdu po drodze publicznej i po innych drogach ogólnodostępnych. Transportem towaru niebezpiecznego jest też dopuszczenie do takiego przewozu na warunkach określonych w tej umowie.

Polecamy: Przewóz towarów niebezpiecznych- porada

W celu zapewnienia bezpieczeństwa transportu towarów uznanych za niebezpieczne został wydany szereg przepisów. Aby stwierdzić jakiego rodzaju towary podlegają specjalnym regułom przewozu, w związku z uznaniem ich za niebezpieczne, należy sprawdzić to w rozporządzeniu ministra transportu w sprawie towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy podlega obowiązkowi zgłoszenia.

Rozporządzenie to określa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. wykaz towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy podlega obowiązkowi zgłoszenia,
2. zakres informacji podlegającej zgłoszeniu,
3. formę zgłoszenia.

Przepisów rozporządzenia nie stosuje się jedynie do transportu podlegającego obowiązkowej ochronie w rozumieniu ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.

Towary uznane za niebezpieczne, których przewóz drogowy podlega, zgodnie z rozporządzeniem, obowiązkowi zgłoszenia są następujące:

1. materiały wybuchowe i przedmioty wybuchowe, przewożone w ilości, która zgodnie z umową ADR wymaga oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej,
2. gazy grup: T, TF, TC, TO, TFC i TOC, przewożone w cysternie (cysternach), jeżeli ich ilość przekracza 3.000 litrów
3. towary zaliczone do I grupy pakowania, przewożone w cysternie (cysternach) w ilości większej niż 3.000 litrów,
4. towary zaliczone do I grupy pakowania, przewożone w cysternie (cysternach) w ilości większej niż 3.000 litrów – nadchlorany, azotan amonowy oraz nawozy na bazie azotanu amonowego, przewożone w cysternie (cysternach) lub luzem w ilości większej niż 3.000 litrów lub 3.000 kg,
5. towary przewożone w cysternie (cysternach) w ilości większej niż 3.000 litrów,
6. towary zaliczone do I grupy pakowania, przewożone w cysternie (cysternach) w ilości większej niż 3.000 litrów,
7. materiały zakaźne kategorii A,
8. materiały promieniotwórcze o łącznej aktywności większej niż 3.000 A1 lub 3.000 A2, przewożone w sztukach przesyłki typu B(U) i typu C,
9. materiały promieniotwórcze przewożone w sztuce przesyłki typu B(M),
10. materiały rozszczepialne, dla których suma wskaźników bezpieczeństwa krytycznościowego dla sztuk przesyłki przekracza 50,
11. wypalone paliwo jądrowe,
12. materiały promieniotwórcze przewożone w warunkach specjalnych,
13. towary zaliczone do I grupy pakowania, przewożone w cysternie (cysternach) w ilości większej niż 3.000 litrów.

Wykaz towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy, podlega takiemu zgłoszeniu, określa załącznik do rozporządzenia.

Towary niebezpieczne, wyżej przedstawione, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do komendanta wojewódzkiego Policji oraz do komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

REKLAMA

Zgłoszenia, o którym mowa, dokonuje się w formie pisemnej, podając następujące dane:
• numer UN towaru niebezpiecznego i jego prawidłową nazwę przewozową - zgodnie z umową ADR,
• numer klasy oraz numer grupy pakowania, o ile występuje, a w przypadku towaru klasy 1 - kod klasyfikacyjny, zgodnie z umową ADR
• ilość towaru i sposób jego przewozu - odpowiednio w cysternie, luzem lub w sztukach przesyłki,
• planowane miejsce i czas rozpoczęcia przewozu,
• planowaną trasę przewozu,
• odpowiednio imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę i siedzibę oraz adres przewoźnika, nadawcy i odbiorcy towaru.

W umowie ADR mogą być również określone dodatkowe wymagania techniczne dotyczące wyposażenia lub przystosowania pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych. Sprawdzenia w zakresie spełniania tych warunków określonych w umowie ADR,, dokonuje w drodze badania technicznego:

1. inspektor Transportowego Dozoru Technicznego — w stosunku do cystern i elementów pojazdu-baterii, określonych w umowie ADR,
2. okręgowa stacja kontroli pojazdów — w stosunku do pojazdów, dla których umowa ADR wymaga wystawienia świadectwa dopuszczenia pojazdu. Sprawdzenia tego, dokonuje się, jeżeli podmiot składający wniosek o przeprowadzenie badania technicznego przedstawi protokół zaświadczający o pozytywnym wyniku badania technicznego cysterny lub elementów pojazdu-baterii, wydany przez inspektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Na wniosek posiadacza pojazdu, dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego wystawia specjalne świadectwo dopuszczenia pojazdu. Następuje to na okres nie dłuższy niż 1 rok. Do wniosku tego dołącza się zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeprowadzonego badania technicznego wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz protokół zaświadczający o pozytywnym wyniku przeprowadzonego badania technicznego, wydany przez inspektora Transportowego Dozoru Technicznego, a także potwierdzenie wniesienia niezbędnych opłat, o których mowa w przepisach ustawy o dozorze technicznym oraz o opłacie skarbowej.

Oczywiście oprócz tego warunkiem przedłużenia ważności świadectwa dopuszczenia pojazdu jest przedłożenie ważnych dokumentów, o których mowa powyżej. Stosuje się wówczas te same procedury.

Świadectwo dopuszczenia pojazdu wypełnia się pismem maszynowym lub komputerowym w języku polskim, przy czym rubrykę 11 wypełnia się również w języku angielskim.

Polecamy: Kontrola pojazdów przewożących towary niebezpieczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA