Zakup nieruchomości w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Pod pojęciem nieruchomości rosyjskie prawo cywilne rozumie grunty, kopaliny, wydzielone akweny, a także wszystko, co jest trwale związane z gruntem – budynki i budowle oraz tereny zadrzewione.
REKLAMA
Cudzoziemiec ma takie samo prawo zakupu nieruchomości w tym kraju, jak i obywatele rosyjscy. Potwierdza to art. 62 § 3 Konstytucji Rosyjskiej Federacji. Wyjątkiem są jedynie terytoria i miejscowości o znaczeniu strategicznym i wojskowym. W Rosji nie ma ograniczeń, co do zakupu nieruchomości przemysłowych przez spółki z kapitałem zagranicznym.
W przypadku wątpliwości, kto jest prawdziwym właścicielem danej nieruchomości i czy ma zobowiązania hipoteczne warto udać się do miejscowego oddziału Ministerstwa Sprawiedliwości. Te informacje można uzyskać w wydziale ksiąg wieczystych.
Zobacz: Jak pobierane są opłaty w zakresie transportowej działalności gospodarczej?
Umowa kupna a prawo własności
REKLAMA
Według rosyjskich przypisów prawnych wystarczy zawrzeć umowę z właścicielem nieruchomości i zarejestrować ją we właściwym urzędzie administracji państwowej.
W praktyce jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ przed dokonaniem transakcji kupna cudzoziemiec musi uregulować swój status prawny. Oznacza to, że musi otrzymać pozwolenie na pracę, pobyt czasowy w Rosji i mieć dokument, który potwierdza faktyczne przebywanie w miejscu zameldowania.
Przejęcie prawa własności obcokrajowiec nabywa wraz z urzędową rejestracją, a nie wbrew pozorom po podpisaniu umowy. Rejestracji dokonuje się we właściwym terytorialnie urzędzie rejestracyjnym ze względu na miejsce położenia gruntu czy budynku.
Chodzi o to, że ziemia rolna, która jest własnością państwa i samorządów może być wyłącznie dzierżawiona.
Najczęściej przy kupnie nieruchomości w Rosji inwestorzy mają do czynienia z dzierżawą wieczystą działki i własnością budynków znajdujących się na danej nieruchomości.
Zobacz: Jak kształtuje się kontrola działalności w dziedzinie transportu drogowego?
Więcej informacji na temat zakupu nieruchomości w Rosji można znaleźć na stronach:
Ambasada Polski w Moskwie
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.