REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Oleksik
W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska.
W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska.

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejsza dla biznesmena i polityka przy stosowaniu etykiety okazuje się umiejętność okazywania szacunku partnerom. W praktyce wiąże się to ściśle z przestrzeganiem zasad precedencji – pierwszeństwa.

Przed każdym spotkaniem władz państwowych, spotkaniem biznesowym i dyplomatycznym, ich uczestnicy muszą precyzyjnie określić „miejsca na podium”, tzn. kto z nich jest numerem pierwszym, kto drugim, kto trzecim itd. Jest to niezbędne do tego, aby dobrze zachować się w każdej sytuacji: podczas powitań, przy przedstawianiu, zajmując miejsce przy stole konferencyjnym i biesiadnym, przy zajmowaniu miejsc w samochodzie, czy ustalając kolejność wystąpień, referatów i przemówień.

REKLAMA

Odstępstwa od powszechnie przyjętej kolejności

W praktyce stosowanie zasad precedencji nie jest takie łatwe w stosowaniu. Zawsze znajdą się sytuacje wyjątkowe, w których ogólnie przyjęte zasady nie dadzą się zastosować. Każdy bowiem wie, że młodszy zawsze ustępuje starszemu, mężczyzna kobiecie, ale w biznesie i w polityce odstępuje się od tych zasad. W kontaktach służbowych szef firmy ma pierwszeństwo przed swoją asystentką, czy starszym wiekiem pracownikiem. Zmiany dotyczą także klasycznego powitania dwóch par.

Zobacz: Spotkania biznesowe, czyli jak podajemy dłoń

W życiu prywatnym odbywa się to zawsze według kolejności: gospodyni najpierw wita się z kobietą-gościem, następnie z mężczyzną-gościem. Następnie gospodarz wita się z przybyłą kobietą, a później z jej towarzyszem. W oficjalnym ceremoniale dyplomatycznym takie przywitanie odbędzie się w zupełnie innym porządku. Załóżmy, że na lotnisku w Warszawie wita się prezydent Polski z premierem Wielkiej Brytanii, obu panom towarzyszą małżonki. Ceremoniał nakazuje w tej sytuacji, aby prezydent naszego kraju najpierw przywitał się z angielskim premierem, następnie z jego żoną. Natomiast panie powinny uścisnąć sobie dłoń na końcu.

Kto po kim?

REKLAMA

Zasady precedencji bardzo łatwo zaobserwować podczas oglądania oficjalnych spotkań władz rządowych. W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska. Wśród kierowniczych stanowisk państwowych na pierwszym miejscu znajduje się Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, a po nim wg kolejności: Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, Wicemarszałkowie Sejmu, Wicemarszałkowie Senatu, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie i senatorowie. Precedencja dotyczy także stanowisk administracji rządowej i samorządowej w województwie, jak również stanowisk samorządowych w powiecie i gminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada ogólna procedencji w Polsce brzmi: władza świecka przed duchowną, ustawodawcza przed wykonawczą w obrębie danego szczebla (państwowy, wojewódzki, powiatowy, gminny), szef zawsze przed zastępcą, ale wiceszef wyższego szczebla terytorialnego (np. województwa) lub organizacyjnego (np. Sejmu) przed szefem szczebla niższego. Od tej listy istnieje jednak szereg wyjątków, które wynikają albo z tradycji, albo z kurtuazji. Za przykład może nam posłużyć chociażby tradycja pierwszeństwa stanu duchownego przed świeckim.

Zobacz: Spotkania biznesowe, czyli jak to jest z powitaniami

Kto przed kim?

Etykieta biznesowa uzależnia pierwszeństwo od zajmowanego stanowiska w danej firmie. Kiedy jednak w spotkaniu uczestniczą dwie firmy, to prezes firmy, która jest gospodarzem zebrania ustępuje pierwszeństwa drugiemu prezesowi. Nie ma sensu jednak wypisywać w tym miejscu hierarchii wszystkich stanowisk, ponieważ każda firma różni się pod względem struktury. Należy jednak zapamiętać, że procedencja biznesowa nie ma nic wspólnego z procedencją towarzyską i nie bierze pod uwagę płeć czy wiek, ale wyłącznie zajmowane stanowisko.

Znajomość tych wszystkich zasad staje się oznaką klasy biznesmena i polityka, im bardziej będzie on starał się podkreślać swoim zachowaniem, że szanuje przyjęty ceremoniał, tym lepiej wypadnie w oczach tych, którzy go otaczają i oglądają. Nienaganne maniery budzą respekt i automatycznie zmuszają innych do podporządkowania się ich regułom.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA