Zajmowanie miejsc w pomieszczeniach
REKLAMA
REKLAMA
Zajmowanie miejsc na dużym spotkaniu
Zgodnie z zasadą precedencji, która obowiązuje w oficjalnych kontaktach, w pomieszczeniu służbowym to gospodarz wskazuje gościom miejsce do siedzenia. Dopiero, gdy je zajmą, siada sam.
REKLAMA
Według zasady pierwszeństwa prawej ręki, najważniejsi goście zajmują miejsca po prawej stronie gospodarza. Istnieje jeszcze zasada alternacji (najważniejsze miejsce przypada wówczas po prawej stronie gospodarza, kolejne w hierarchii jest miejsce po jego lewej stronie, potem następne po prawej itd.), ale nie stosuje się jej na spotkaniach biznesowych, gdyż uwzględnia ona naprzemienność zaproszonych par.
Zobacz: Spotkania bezpośrednie a e-spotkania
Zasadę pierwszeństwa prawej ręki pomaga zachować oznaczenie miejsc przy stole. Jeśli jest to ważne spotkanie, w którym uczestniczy większa ilość osób, na stole powinny znajdować się karteczki z nazwiskami osób, przypisane do konkretnych miejsc. Jeśli natomiast karteczek zabrakło, a nie znamy statusu gości, kolejność ich przedstawiania przez gospodarza powinna nam go zdradzić. Gospodarz rozpoczyna powitanie najważniejszych gości po uprzednim przedstawieniu się.
Wychodzenie z pomieszczeń
Zgodnie z podstawową zasadą savoir-vivre’u pierwszeństwo mają wychodzący z pomieszczenia. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Tak jak w sytuacji nieoficjalnej mężczyzna może przepuścić wchodzącą do pomieszczenia kobietę, tak w etykiecie biznesu ta zasada będzie miała zastosowanie w przypadku osób wyższych rangą, niezależnie od płci. Nie warto jednak forsować tych ustaleń na przekór sytuacji i poczuciu zwykłej życzliwości, która w końcu jest jedną z cech składających się na dobre wychowanie.
Zobacz serwis: Przyjęcia i uroczystości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.