REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Kredyt hipoteczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Sklep internetowy to łatwe i proste przedsięwzięcie, które w zasadzie nie wymaga nakładów finansowych. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Przeczytaj poradę eksperta i dowiedz się ile kosztuje prowadzenie e-sklepu.

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

Jakie są najnowsze promocje kredytów mieszkaniowych?

Wraz z początkiem 2011 r. zaczęliśmy zmagać się z nowymi problemami: wyższymi stawkami VAT, droższymi produktami na sklepowych półkach i rosnącymi cenami za benzynę. Dla kontrastu, od dłuższego czasu nie podlegają wahaniom ceny mieszkań, a banki mamią coraz bardziej kuszącymi ofertami kredytów. Warto zweryfikować ich atrakcyjność.

Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

REKLAMA

Dlaczego 80 tys. osób ma dopłacić do kupowanego mieszkania?

Przez podniesienie podatku VAT nawet 80 tys. osób może stanąć przed koniecznością dopłaty do mieszkania, nabywanego na rynku pierwotnym. W najbardziej skrajnych przypadkach trzeba będzie dołożyć do nieruchomości ponad ćwierć miliona złotych. Pomocne może okazać się zwiększenie kwoty zaciągniętego kredytu, ale to pociąga za sobą dodatkowe formalności i opłaty w banku.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pozwolenia

Otwarcie gabinetu stomatologicznego związane jest ze spełnieniem przez przedsiębiorcę wielu wymogów prawnych i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jakich? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł

Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Ekspert podpowiada dlaczego gabinet stomatologiczny to dobry sposób na własny biznes.

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – biznesplan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej, również przy otwieraniu gabinetu stomatologicznego, niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, czy dotacje unijne biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia dokumentów.

REKLAMA

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – lokal

Gabinet powinien być przyjazny w swoim wyglądzie dla pacjentów a jednocześnie funkcjonalny dla pracowników. Metraż nie ma tu większego znaczenia, jeżeli w przemyślany sposób wykorzysta się każdy metr przeznaczonego pomieszczenia. Przeczytaj zalecenia eksperta dotyczące gabinetu stomatologicznego.

Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formacie PDF?

W przypadku, podatników, którzy wystawiają dużą ilość faktur pojawia się problem z przechowywaniem ich w postaci materialnej (papierowej). Wiąże się to z magazynowaniem ogromnych ilości dokumentów i dodatkowymi kosztami. Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formie elektronicznej? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak przedsiębiorcy zarabiają na wyprzedażach?

Wyprzedaże, te zimowe czy też te, letnie potrafią niejednego kupującego przyprawić o zawrót głowy. Towary często są po przeceniane o 50% a nawet 70 i 80%. Zastanawiające jest to, czy taka obniżka cen opłaca się przedsiębiorcom i czy oni na tym tak naprawdę zarabiają?

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

Firmowe auto - z ABS-em czy bez?

Jak zawsze wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w technice motoryzacyjnej posiada wśród kierowców firmowych i flotowców swoich gorących zwolenników, ale również całą masę przeciwników. Tak było między innymi w przypadku obowiązkowych zagłówków, tak samo było w przypadku wprowadzenia pasów bezpieczeństwa i tak samo jest w przypadku systemu ABS.

Ograniczony potencjał wzrostowy polskiego rynku

Zeszły tydzień zakończył się pomyślnie dla posiadaczy akcji, ale nie oznacza to, że sytuacja na giełdzie sprzyja im pod każdym względem. Żeby tradycji stało się zadość, odkąd rozpoczęła się hossa, determinacja kupujących zmniejszyła się. Od zwyżek, które obserwujemy od lutego 2009 r., taki schemat powtarzał się już wiele razy.

Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

5 stycznia tego roku Sejm uchwalił ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która ma przynieść duże zmiany w działalności żłobków. Według jakich zasad będzie można założyć żłobek? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak chronione jest know-how firmy?

Konkurencyjność przedsiębiorstw zależy w dużej mierze od jakości i sposobu wykorzystywania własnego know-how przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie trudno się więc domyślić jak ważna jest ochrona tej unikalnej wiedzy. Niestety pojęcie to nie jest powszechnie rozpoznawalne przez polskiego ustawodawcę. Czym zatem jest know-how z punktu widzenia polskiego prawa i w jaki sposób jest ono chronione?

Kiedy przedsiębiorca musi płacić podwójną składkę zdrowotną?

- Mam zarejestrowaną jedną działalność gospodarczą. Niedawno założyłam nową spółkę z córką, zatrudnioną dodatkowo na etacie. Ja płacę dwie składki zdrowotne, córka również. Łącznie musimy odprowadzać aż cztery składki - żali się pani Maria z Łodzi. W takiej sytuacji znajduje się niejeden polski przedsiębiorca. Problem opłacania kilku składek dotyka wielu osób, które oprócz etatu pracują na umowę zlecenie czy prowadzą działalność gospodarczą. Pomimo rozżalenia przepisy są nieugięte.

Czym jest przedsiębiorstwo według kodeksu cywilnego?

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę, czym będzie nasze przedsiębiorstwo według przepisów prawa. Przeczytaj poradę eksperta, aby poznać różne definicje odnoszące się do biznesu, którym zarządzasz.

Jakie metody stosuje się na podniesienie zdolności kredytowej?

Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na to, żeby banki miały zamiar wydłużyć maksymalny okres spłaty kredytów hipotecznych, co poprawiłoby zdolność kredytową. Jednak nic nie ma za darmo. Im dłuższy okres kredytowania, tym bardziej odsetki rosną.

Jakie zmiany czekają zamówenia publiczne?

W dniu 1 grudnia 2010 roku do Marszałka Sejmu został wniesiony projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych. Modyfikacja miałaby polegać na dodaniu punktu 1a do art. 24 obecnego brzmienia aktu prawnego. Objętościowo ta zmiana nie jest duża, lecz merytorycznie stanowi kolejną przesłankę do wykluczenia niesolidnej firmy z obrotu. Na czym ona polega i kiedy będzie miała zastosowanie?

Czy leasingiem można sfinansować rozpoczęcie działalności?

Właściciele nowo powstałych firm do niedawna nie mogli korzystać z dobrodziejstw leasingu. Obecnie w ofercie kilku działających w Polsce firm leasingowych można znaleźć propozycję dla osób rozpoczynających działalność.

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia niewielkich pożyczek udzielanych osobom prowadzącym biznes, wymaganym przez banki, SKOKi oraz fundusze pożyczkowe jest poręczenie. Pozornie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie wiążące się – w przeciwieństwie do ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej – z żadnymi kosztami.

Jaki płacisz podatek, taki dostaniesz kredyt

Czy wiesz, że to, w jaki sposób rozliczasz się z fiskusem ma spory wpływ na zdolność kredytową? Dlatego też, myśląc o zaciągnięciu kredytu, powinieneś zastanowić się nad sposobem rozliczania podatków. Szczególnie w przypadku osób fizycznych prowadzących własną firmę forma opodatkowania ma duży wpływ na możliwość uzyskania kredytu oraz na jego wielkość.

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Zatrzymanie wadium przez zamawiającego

Problem zatrzymania wadium przez zamawiającego pojawia się, gdy wykonawca w odpowiedzi na wezwanie uzupełnia dokumenty, które zdaniem zamawiającego są niewłaściwe. W takiej sytuacji niektórzy zamawiający zatrzymują wadium wraz z odsetkami (na podstawie art. 46 ust. 4a Pzp). Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy szkolenia BHP są od 1 stycznia 2011 r. zwolnione z VAT?

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Projekt zmian programu „Rodzina na swoim” nie jest korzystny dla kupujących. Nie będzie można przebierać w ofertach, ponieważ do RnS będą kwalifikować się tylko najtańsze, nieliczne mieszkania. Cieszące się dużą popularnością lokale używane nie zostaną objęte dofinansowaniem, a największy problem ze znalezieniem jakiejkolwiek oferty, która kwalifikowałoby się do programu, będą mieć single.

Ceny żywności idą w górę

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą potrzebuje pewnej ochrony dla swojej firmy. Częstą formą zabezpieczenia, obok standardowych ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak poprawnie wypełnić formularz rekrutacyjny na samozatrudnienie?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mają obecnie niebywałą szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie unijnej dotacji na założenie własnego biznesu. Wszystko, co muszą zrobić to złożyć poprawnie wypełniony formularz rekrutacyjny i wziąć udział w procesie selekcji. Najlepiej ocenieni kandydaci wezmą udział w cyklu szkoleń oraz będą mieli szansę skorzystać z pomocy finansowej nawet do 40 tys. złotych.

Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Zwolnienie z pracy jest zawsze trudnym przeżyciem. Dlatego do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem pomocną dłoń wyciąga Unia Europejska. W ramach projektu skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego można dowiedzieć się jak założyć własny biznes i jak przezwyciężyć trudności związane z jego prowadzeniem. Dla najlepszych przewidziano także wsparcie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli na przykład wyposażyć naszą firmę w niezbędny sprzęt i urządzenia. Wszystko, co trzeba zrobić to wziąć udział w rekrutacji. Warto się jednak pośpieszyć – przyjmowanie zgłoszeń trwa tylko do 14 lutego.

Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Od 1 stycznia 2011 obowiązuje nowe minimalne wynagrodzenie za pracę. Wzrosło o 69zł w stosunku do roku 2010 i obecnie wynosi 1386zł brutto. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla przedsiębiorcy, dla którego wzrosną składki, które należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O ile zmniejszyły się marże kredytów hipotecznych?

Nadal rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Banki obniżyły marżę, dzięki czemu jej średnia wartość spadła do 1,69 proc., a w euro – do 2,5 proc. Co więcej, ceny kredytów nadal idą w dół.

Jaka jest rola doradcy w biznesie?

Podejmując istotne dla siebie decyzje życiowe czy zawodowe, bardzo często zasięgamy rady innych. Sugerujemy się czyjąś opinią usłyszaną na podobny temat; albo pytając wprost kogoś z bliższego czy dalszego otoczenia; albo i nie wprost, sugerując w pytaniu, że chodzi o problem dotyczący kogoś innego lub wręcz problem teoretyczny. Nawet, gdy nie czynimy tak zawsze, to chyba trudno o pomyłkę, jeśli powiem, że czynimy tak wszyscy. Takie zachowanie jest po prostu naturalne i ułatwia nam podejmowanie ważnych decyzji, nawet, jak ostatecznie pozostajemy przy swoim własnym zdaniu.

Czy nastąpił koniec kryzysu w strefie euro?

W 2010 r. inflacja sięgnęła 3,1%. Tak duży wzrost cen konsumenckich to efekt podwyżek cen żywności i zwiększonych kosztów, uzależnionych od wartości surowców energetycznych. Skoczyły w górę opłaty za mieszkania i koszty transportu.

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Wspólna waluta rośnie w siłę

W ostatnich dniach na rynku euro zaszła spektakularna zmiana. Wspólna waluta znacznie umocniła się względem dolara. Jej kurs wzrósł z około 1,29 USD do przeszło 1,34 USD. Euro poprawiło również swoje notowania względem franka szwajcarskiego, osiągając wartość 1,29 CHF wobec 1,25 CHF wcześniej.

Ile pieniędzy trzeba dopłacić przy zamianie mieszkania na dwa mniejsze?

Zamiana trzypokojowego mieszkania w dużym mieście na dwa mniejsze to kosztowny interes. Trzeba do niego dopłacić średnio 130 tys. zł, chyba że wybierzemy lokal o niższym standardzie lub w gorszej lokalizacji. Odpowiednie wyrzeczenia mogą pozwolić zaoszczędzić nawet 340 tys. zł.

Jakich mieszkań i domów Polacy najczęściej szukają w Internecie?

Polacy coraz chętniej decydują się na szukanie mieszkania w sieci. Do takich wniosków skłania większy ruch na stronach internetowych z ogłoszeniami, poświęconymi nieruchomościom. W centrum zainteresowań internautów znajdują się dwu- i trzypokojowe mieszkania, których cena nie przekracza 250 tys. zł. Najmniej pieniędzy wydamy na tego typu lokale w Łodzi i Bydgoszczy.

Czy zamówienia publiczne są dostępne dla innowacyjnych firm?

Współpraca zamawiającego z instytucjami odpowiedzialnymi za rozpoznawanie ofert oraz kierowanie się odpowiednim stosunkiem ceny do jakości – stosowanie tych zasad w zamówieniach publicznych pozwoli na korzystanie z nich firmom innowacyjnym. Co powinien zrobić zamawiający, aby wśród wykonawców mogli znaleźć się przedsiębiorcy drażający nowe rozwiązania?

Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie zamówień publicznych uczestniczyć mogą różne podmioty. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Praktyka wprowadza jednak pewne ograniczenia. Kto więc faktycznie może być zamawiającym, a kto wykonawcą?

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Przekazanie na rzecz organów administracji publicznej środków pieniężnych, które nie są ich własnością, wymaga funkcjonowania zabezpieczenia przed niewłaściwym ich wydatkowaniem. Rolę taką ma pełnić system zamówień publicznych. Jak funkcjonuje?

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Czy zamówienie publiczne można podzielić na części?

Podział zamówienia publicznego na części jest dopuszczalny tylko w przewidzianych przez prawo sytuacjach. Powody gospodarcze, technologiczne czy związane ze zdolnością finansową zamawiającego stanowią jedynie niektóre z nich.

Jakie bariery napotyka sektor MŚP przy zamówieniach publicznych?

Sektor małych i średnich przedsiębiorców nie posiada żadnych preferencji w przystępowaniu do zamówień publicznych. Dodatkowo, obowiązujące przepisy stawiają przed nim szereg barier dostępowych. W jaki sposób firmy mogą sobie z nimi poradzić?

Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

Dla większości kredytobiorców grudzień okazał się znakomitym miesiącem do zaciągnięcia długu. Banki obniżyły przeciętne marże i oprocentowanie kredytów hipotecznych. Istotne jest to, że obniżki dotyczyły zarówno kredytów walutowych, jak i złotowych.

Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Mimo trwającego kryzysu, rok 2010 obfitował w ważne wydarzenia dla branży budowlanej. Firmy należące do tego segmentu gospodarki podjęły wyzwania stawiane jej przez rynek. Większość przedsiębiorców zdecydowała postawić na bezpośrednią komunikację z klientami. Jakimi innymi sposobami można rozwijać firmę budowlaną?

REKLAMA