| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gabinet stomatologiczny > Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł

Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Ekspert podpowiada dlaczego gabinet stomatologiczny to dobry sposób na własny biznes.

Wystarczy jednak zaobserwować jak wszędzie powstają nowe gabinety stomatologiczne i o opłacalności przedsięwzięcia jakim jest założenia gabinetu stomatologicznego nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to chyba jedna z najbardziej dochodowych specjalizacji medycznych. Nawet bez świetnej lokalizacji i szczególnej reklamy dentysta może liczyć na zadowalające zyski. Koszt inwestycji, chociaż niemały, w przypadku większości gabinetów zwraca się w przeciągu mniej więcej trzech lat.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Lekarz stomatolog, nazywany potocznie dentystą, jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, jak również udzielanie pacjentom informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Wynajęcie i przystosowanie odpowiedniego na gabinet stomatologiczny lokalu to wydatek rzędu 25 – 80 tys. zł. Konieczne będzie przystosowanie lokalu do wymagań sanitarnych. Koszty otworzenia gabinetu to przede wszystkim jednak sprzęt – na podstawowy trzeba wydać minimum 100 tys. złotych. Zakup dodatkowych urządzeń jak aparaty i wywoływarki RTG czy lampy bakteriobójcze to kolejne 100 tys. Konieczne może się okazać również zatrudnienie pomocy dentystycznej, która może również pełnić rolę recepcjonistki.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Najogólniej – do otworzenia własnego gabinetu stomatolog potrzebuje:
- odpowiedniego wykształcenia,
- prawo do wykonywania zawodu lekarza na terenie RP,
- pozytywna decyzja od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego,
- specjalistyczny sprzęt,
- co najmniej dwuletnia praktyka zawodowa (nie wlicza się do tego staż),
- członkostwo w Okręgowej Izbie Lekarskiej,
- działalność gospodarcza zgodna z przeznaczeniem.

Otwierając gabinet dobrze jest też pomyśleć o współpracy z technikiem dentystycznym, pracownią protetyczną czy ortodoncyjną. Technik dentystyczny zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych, aparatów ortodontycznych, wkładów uzupełniających tkanki twarde i miękkie w obrębie twarzo-czaszki, ich naprawą i dopasowywaniem.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Sprzęt do gabinetu

Jak już wspomniano wcześniej zaopatrzenie gabinetu w odpowiedni sprzęt to wydatek od 100 do nawet 200 tys. zł. Niemniej jest to wydatek konieczny. Warto zorientować się w ofercie różnych firm czy też sklepów. Wiele z nich ma dostępne strony internetowe, na których znaleźć można ofertę, ceny, zadać pytanie. Są to np.:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »