REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak założyć gabinet stomatologiczny?
Jak założyć gabinet stomatologiczny?

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Ekspert podpowiada dlaczego gabinet stomatologiczny to dobry sposób na własny biznes.

Wystarczy jednak zaobserwować jak wszędzie powstają nowe gabinety stomatologiczne i o opłacalności przedsięwzięcia jakim jest założenia gabinetu stomatologicznego nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to chyba jedna z najbardziej dochodowych specjalizacji medycznych. Nawet bez świetnej lokalizacji i szczególnej reklamy dentysta może liczyć na zadowalające zyski. Koszt inwestycji, chociaż niemały, w przypadku większości gabinetów zwraca się w przeciągu mniej więcej trzech lat.

REKLAMA

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Lekarz stomatolog, nazywany potocznie dentystą, jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, jak również udzielanie pacjentom informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

Wynajęcie i przystosowanie odpowiedniego na gabinet stomatologiczny lokalu to wydatek rzędu 25 – 80 tys. zł. Konieczne będzie przystosowanie lokalu do wymagań sanitarnych. Koszty otworzenia gabinetu to przede wszystkim jednak sprzęt – na podstawowy trzeba wydać minimum 100 tys. złotych. Zakup dodatkowych urządzeń jak aparaty i wywoływarki RTG czy lampy bakteriobójcze to kolejne 100 tys. Konieczne może się okazać również zatrudnienie pomocy dentystycznej, która może również pełnić rolę recepcjonistki.

Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najogólniej – do otworzenia własnego gabinetu stomatolog potrzebuje:
- odpowiedniego wykształcenia,
- prawo do wykonywania zawodu lekarza na terenie RP,
- pozytywna decyzja od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego,
- specjalistyczny sprzęt,
- co najmniej dwuletnia praktyka zawodowa (nie wlicza się do tego staż),
- członkostwo w Okręgowej Izbie Lekarskiej,
- działalność gospodarcza zgodna z przeznaczeniem.

Otwierając gabinet dobrze jest też pomyśleć o współpracy z technikiem dentystycznym, pracownią protetyczną czy ortodoncyjną. Technik dentystyczny zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych, aparatów ortodontycznych, wkładów uzupełniających tkanki twarde i miękkie w obrębie twarzo-czaszki, ich naprawą i dopasowywaniem.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Sprzęt do gabinetu

Jak już wspomniano wcześniej zaopatrzenie gabinetu w odpowiedni sprzęt to wydatek od 100 do nawet 200 tys. zł. Niemniej jest to wydatek konieczny. Warto zorientować się w ofercie różnych firm czy też sklepów. Wiele z nich ma dostępne strony internetowe, na których znaleźć można ofertę, ceny, zadać pytanie. Są to np.:

www.profitssm.pl
www.topdental.com
www.elmedes.pl
www.sprzet-stomatologiczny.pl
www.medacco.pl
www.formed-dental.pl
www.meble-frost.pl
i inne.

Ważne informacje

Otwierając gabinet stomatologiczny warto sięgnąć do dostępnych porad i ciekawych artykułów dostępnych w Internecie, dostępne są portale dla dentystów, czasopisma, a informacje w nich zawarte mogą być pomocne.

www.nowygabinet.pl
www.portaldentystyczny.pl
www.poradnik-stomatologiczny.pl

Dotacje unijne

REKLAMA

Warto pamiętać, że otwierając, czy też już prowadząc gabinet stomatologiczny można ubiegać się o dotacje unijne. Przede wszystkim dotację można uzyskać np. na: utworzenie nowego lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa (budowa, remont, zakup nieruchomości) oraz zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, pojazdów mechanicznych. Można też się starać o dofinansowanie tzw. wartości niematerialnych czyli kursów, szkoleń, specjalizacji, licencji.

Szczegółowy zakres kosztów kwalifikowanych jest podawany przy każdym ogłoszonym konkursie. Przyznawanie dotacji odbywa się na podstawie konkursów ogłaszanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Polecamy: Jak sporządzić dobry biznesplan?

Daty konkursów są różne dla różnych województw. Są dwa typy konkursów: otwarty, który rozpoczyna się w konkretnym dniu i trwa do momentu wyczerpania środków (zamknięcie może nastąpić nawet po paru dniach) i zamknięty, który rozpoczyna się i kończy w ściśle określonym przedziale czasowym. Podstawą dobrze złożonej aplikacji jest trzymanie się absolutnie wszystkich wytycznych dotyczących danego konkursu. W innym wypadku otrzymamy pismo z prośbą o ponowne złożenie poprawionej aplikacji lub po prostu wniosek będzie odrzucony z przyczyn formalnych.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA