Jak założyć gabinet stomatologiczny? – pomysł
REKLAMA
REKLAMA
Wystarczy jednak zaobserwować jak wszędzie powstają nowe gabinety stomatologiczne i o opłacalności przedsięwzięcia jakim jest założenia gabinetu stomatologicznego nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to chyba jedna z najbardziej dochodowych specjalizacji medycznych. Nawet bez świetnej lokalizacji i szczególnej reklamy dentysta może liczyć na zadowalające zyski. Koszt inwestycji, chociaż niemały, w przypadku większości gabinetów zwraca się w przeciągu mniej więcej trzech lat.
REKLAMA
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
Lekarz stomatolog, nazywany potocznie dentystą, jest specjalistą od chorób zębów i jamy ustnej. Do jego zadań należy diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne, jak również udzielanie pacjentom informacji odnośnie zachowania właściwej higieny jamy ustnej.
Wynajęcie i przystosowanie odpowiedniego na gabinet stomatologiczny lokalu to wydatek rzędu 25 – 80 tys. zł. Konieczne będzie przystosowanie lokalu do wymagań sanitarnych. Koszty otworzenia gabinetu to przede wszystkim jednak sprzęt – na podstawowy trzeba wydać minimum 100 tys. złotych. Zakup dodatkowych urządzeń jak aparaty i wywoływarki RTG czy lampy bakteriobójcze to kolejne 100 tys. Konieczne może się okazać również zatrudnienie pomocy dentystycznej, która może również pełnić rolę recepcjonistki.
Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.
Najogólniej – do otworzenia własnego gabinetu stomatolog potrzebuje:
- odpowiedniego wykształcenia,
- prawo do wykonywania zawodu lekarza na terenie RP,
- pozytywna decyzja od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego,
- specjalistyczny sprzęt,
- co najmniej dwuletnia praktyka zawodowa (nie wlicza się do tego staż),
- członkostwo w Okręgowej Izbie Lekarskiej,
- działalność gospodarcza zgodna z przeznaczeniem.
Otwierając gabinet dobrze jest też pomyśleć o współpracy z technikiem dentystycznym, pracownią protetyczną czy ortodoncyjną. Technik dentystyczny zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych, aparatów ortodontycznych, wkładów uzupełniających tkanki twarde i miękkie w obrębie twarzo-czaszki, ich naprawą i dopasowywaniem.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Sprzęt do gabinetu
Jak już wspomniano wcześniej zaopatrzenie gabinetu w odpowiedni sprzęt to wydatek od 100 do nawet 200 tys. zł. Niemniej jest to wydatek konieczny. Warto zorientować się w ofercie różnych firm czy też sklepów. Wiele z nich ma dostępne strony internetowe, na których znaleźć można ofertę, ceny, zadać pytanie. Są to np.:
www.profitssm.pl
www.topdental.com
www.elmedes.pl
www.sprzet-stomatologiczny.pl
www.medacco.pl
www.formed-dental.pl
www.meble-frost.pl
i inne.
Ważne informacje
Otwierając gabinet stomatologiczny warto sięgnąć do dostępnych porad i ciekawych artykułów dostępnych w Internecie, dostępne są portale dla dentystów, czasopisma, a informacje w nich zawarte mogą być pomocne.
www.nowygabinet.pl
www.portaldentystyczny.pl
www.poradnik-stomatologiczny.pl
Dotacje unijne
REKLAMA
Warto pamiętać, że otwierając, czy też już prowadząc gabinet stomatologiczny można ubiegać się o dotacje unijne. Przede wszystkim dotację można uzyskać np. na: utworzenie nowego lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa (budowa, remont, zakup nieruchomości) oraz zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, pojazdów mechanicznych. Można też się starać o dofinansowanie tzw. wartości niematerialnych czyli kursów, szkoleń, specjalizacji, licencji.
Szczegółowy zakres kosztów kwalifikowanych jest podawany przy każdym ogłoszonym konkursie. Przyznawanie dotacji odbywa się na podstawie konkursów ogłaszanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Polecamy: Jak sporządzić dobry biznesplan?
Daty konkursów są różne dla różnych województw. Są dwa typy konkursów: otwarty, który rozpoczyna się w konkretnym dniu i trwa do momentu wyczerpania środków (zamknięcie może nastąpić nawet po paru dniach) i zamknięty, który rozpoczyna się i kończy w ściśle określonym przedziale czasowym. Podstawą dobrze złożonej aplikacji jest trzymanie się absolutnie wszystkich wytycznych dotyczących danego konkursu. W innym wypadku otrzymamy pismo z prośbą o ponowne złożenie poprawionej aplikacji lub po prostu wniosek będzie odrzucony z przyczyn formalnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.