| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gabinet stomatologiczny > Jak założyć gabinet stomatologiczny? – lokal

Jak założyć gabinet stomatologiczny? – lokal

Gabinet powinien być przyjazny w swoim wyglądzie dla pacjentów a jednocześnie funkcjonalny dla pracowników. Metraż nie ma tu większego znaczenia, jeżeli w przemyślany sposób wykorzysta się każdy metr przeznaczonego pomieszczenia. Przeczytaj zalecenia eksperta dotyczące gabinetu stomatologicznego.

Warto poświęcić trochę uwagi aranżacji wnętrza naszego gabinetu stomatologicznego. Jeśli sami nie potrafimy tego zrobić, warto choćby zasięgnąć rady projektanta wnętrz. Warto nawet pomyśleć aby w poczekalni było jak najmniej stomatologicznych symboli czy gadgetów a wręcz fotografie, obrazy, tapeta, kwiaty nie kojarzące się bezpośrednio ze świadczonymi usługami itp. Najważniejsze aby gabinet zawsze wyglądał czysto (i był czysty), reszta to już indywidualna sprawa upodobań właściciela.

Najistotniejsze kwestie dotyczące wymagań dla lokalu przeznaczonego pod gabinet stomatologiczny zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568 z późn. zm.). Zgodnie z jego przepisami lokal przeznaczony pod gabinet stomatologiczny powinien stanowić samodzielny budynek, jeżeli znajduje się on wewnątrz budynku powinien być w przestrzeni całkowicie zamkniętej (izolowanej) od innych użytkowników.

Kształt i powierzchnia pomieszczenia powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie. Podłogi pomieszczeń, w tym również ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla ruchu pacjentów, lokalizowanych na tej samej kondygnacji, powinny znajdować się na jednym poziomie.

W głównym holu wejściowym powinny znajdować w szczególności:

  • miejsce dla okryć wierzchnich osób przychodzących;
  • punkt informacyjny lub informacyjno-rejestracyjny;
  • miejsce na wózki dziecięce lub inwalidzkie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Z głównego holu wejściowego powinien być zapewniony dostęp do ustępów.

Meble w gabinecie powinny umożliwiać ich mycie oraz dezynfekowanie. Nie dotyczy to mebli w pomieszczeniach administracyjno-biurowych.
Podłogi powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie i dezynfekcję. Połączenie ścian z podłogami powinno zostać wykonane w sposób bezszczelinowy, umożliwiający jego mycie i dezynfekcję.

Pomieszczenia, w których są wykonywane badania lub zabiegi, powinny być wyposażone w umywalki. Ściany wokół umywalek i zlewozmywaków powinny być wykończone w sposób zabezpieczający ścianę przed zawilgoceniem.

Instalacje i urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny podlegać okresowemu czyszczeniu nie rzadziej niż co 24 miesiące. Dokonanie tych czynności powinno być udokumentowane. Instalacja grzejnika powinna umożliwiać utrzymanie w czystości grzejnika, ściany i podłogi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »