reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?

Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?


Ustawa Prawo zamówień publicznych statuuje zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku. Czy oznacza to, że w praktyce zamówienia są przyjazne również dla małych firm?

Sektor MSP w UE wytwarza ok. 60% Produktu Krajowego Brutto, a małe i średnie firmy stanowią 99,8% w UE wszystkich przedsiębiorstw. Działania państwa zmierzające do ułatwienia małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do rynku zamówień publicznych w znacznym stopniu mają wpływ na konkurencyjność gospodarki, liczbę miejsc pracy oraz powstawanie innowacji.

Regulacje zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych uwzględniając zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku, dopuszczają takie konstrukcje prawne, które będą miały zastosowanie szczególnie w przypadku małych i średnich firm i mogą być wykorzystywane przy redukcji barier, jakie napotykają te podmioty przystępując do procedury zamówień publicznych. 

Polecamy: Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?

Ustawa Prawo zamówień publicznych uzyskała swój obecny kształt w wyniku implementowania stosownych dyrektyw unijnych. Krótki, bo zaledwie dwuletni, czas obowiązywania ustawy nie pozwala na w pełni obiektywną ocenę wpływu jej uregulowań na sytuację podmiotów z sektora MSP na rynku zamówień.

W związku z tym, zwiększenie udziału MSP w rynku zamówień publicznych powinno odbywać się przy wykorzystaniu „miękkich” działań, koncentrujących się głównie na rozwoju infrastruktury doradczej i szkoleniowej oraz zadbaniu o przejrzystość procedur, zapewniających wszystkim uczestnikom postępowania równe szanse.

Polecamy: Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego? - poradnik

Artykuł jest fragmentem publikacji „Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój" autorstwa Ministerstwa Gospodarki we współpracy z Urzędem zamówień Publicznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama