Czy zamówienia publiczne są przyjazne dla małych przedsiębiorców?
REKLAMA
REKLAMA
Sektor MSP w UE wytwarza ok. 60% Produktu Krajowego Brutto, a małe i średnie firmy stanowią 99,8% w UE wszystkich przedsiębiorstw. Działania państwa zmierzające do ułatwienia małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do rynku zamówień publicznych w znacznym stopniu mają wpływ na konkurencyjność gospodarki, liczbę miejsc pracy oraz powstawanie innowacji.
REKLAMA
Regulacje zawarte w ustawie Prawo zamówień publicznych uwzględniając zasadę równego traktowania wszystkich podmiotów na rynku, dopuszczają takie konstrukcje prawne, które będą miały zastosowanie szczególnie w przypadku małych i średnich firm i mogą być wykorzystywane przy redukcji barier, jakie napotykają te podmioty przystępując do procedury zamówień publicznych.
Polecamy: Jak funkcjonuje system zamówień publicznych?
REKLAMA
Ustawa Prawo zamówień publicznych uzyskała swój obecny kształt w wyniku implementowania stosownych dyrektyw unijnych. Krótki, bo zaledwie dwuletni, czas obowiązywania ustawy nie pozwala na w pełni obiektywną ocenę wpływu jej uregulowań na sytuację podmiotów z sektora MSP na rynku zamówień.
W związku z tym, zwiększenie udziału MSP w rynku zamówień publicznych powinno odbywać się przy wykorzystaniu „miękkich” działań, koncentrujących się głównie na rozwoju infrastruktury doradczej i szkoleniowej oraz zadbaniu o przejrzystość procedur, zapewniających wszystkim uczestnikom postępowania równe szanse.
Polecamy: Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego? - poradnik
Artykuł jest fragmentem publikacji „Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój" autorstwa Ministerstwa Gospodarki we współpracy z Urzędem zamówień Publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.