Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?
REKLAMA
REKLAMA
Uczestnikami rynku zamówień publicznych są z jednej strony zamawiający, czyli podmioty zobowiązane do stosowania procedur udzielania zamówień publicznych przy zakupie robót budowlanych, dostaw lub usług, z drugiej strony wykonawcy, tj. podmioty ubiegające się o udzielenie zamówienia publicznego.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych podmiotami obowiązanymi do stosowania procedur udzielania zamówień publicznych są organy państwowe, samorządowe, podmioty prawa publicznego lub stowarzyszenia złożone z jednego lub większej liczby takich organów lub tzw. podmiotów prawa publicznego.
Na podstawie sprawozdań o udzielonych zamówieniach można przyjąć, że zamawiających udzielających zamówień na podstawie procedur określonych w ustawie Prawo zamówień publicznych było 12.932.
Należy zauważyć, że obowiązek przekazywania rocznych sprawozdań nie dotyczył zamawiających objętych zakresem podmiotowym ustawy Prawo zamówień publicznych, którzy w danym roku sprawozdawczym nie udzielili zamówień o wartości przekraczającej dolny próg określony w ustawie, tzn. 6.000 euro.
Liczba potencjalnych zamawiających zobowiązanych do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych była zatem z pewnością większa.
Polecamy: Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego? - poradnik
REKLAMA
Z ogólnej liczby rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach prawie 97% (12.527) stanowiły sprawozdania przekazane przez zamawiających „klasycznych” a tylko nieco ponad 3% (405) sprawozdania przekazane przez zamawiających „sektorowych”, czyli prowadzących działalność w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i telekomunikacji. Wśród zamawiających „klasycznych” znajdują się:
• administracja samorządowa (42% zamawiających),
• samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (7%),
• administracja rządowa terenowa (6%),
• podmioty prawa publicznego (4%),
• organy kontroli państwowej lub ochrony prawa, sąd lub trybunał (3%),
• administracja rządowa centralna (prawie 2%),
• uczelnie publiczne (ponad 1%)
• instytucje ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (0,2%),
• inne podmioty (35%).
Wykonawcą może być każda osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Liczba potencjalnych wykonawców jest więc otwarta, praktyka pokazuje jednak, iż zdecydowana większość zamówień jest możliwa do wykonania jedynie przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Precyzyjne ustalenie, ile przedsiębiorstw aktywnie uczestniczy w rynku zamówień publicznych jest niemożliwe z uwagi na brak pełnych danych w tym zakresie. Jak wynika z ogłoszeń o udzieleniu zamówienia publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP) – a więc dotyczących postępowań o wartości od 60.000 euro do progów UE – zamówienia publiczne otrzymało ok. 21.000 przedsiębiorstw.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Artykuł jest fragmentem publikacji „Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój" autorstwa Ministerstwa Gospodarki we współpracy z Urzędem zamówień Publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.