Czy można skanować i przechowywać kopie faktur w formacie PDF?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie nakazują posiadania wyłącznie papierowych kopii faktur. Za wystawienie faktury uznać można już samo zgromadzenie informacji niezbędnych do jej sporządzenia, a nie wydrukowanie faktury. Jeżeli system księgowy, który wykorzystuje podatnik pozwoli na wydrukowanie kopii faktury na życzenie organu kontrolnego, to funkcja dokumentacyjna wymagana ustawą o VAT zostaje spełniona. To do podatnika należy decyzja, w jakiej formie chce przechowywać faktury.
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik, który wystawia faktury w formie papierowej może przechowywać ich kopie formie elektronicznej. Faktury przechowywane w ten sposób muszą zawierać słowo „kopia” i być zabezpieczone przed modyfikacją. System komputerowy powinien umożliwiać ich wydrukowanie na każde żądanie organów podatkowych.
Oryginały i kopie faktur oraz faktur korygujących, a także duplikaty tych dokumentów, należy przechowywać w oryginalnej postaci, w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób pozwalający na ich łatwe odszukanie. Dotychczas organy podatkowe twierdziły, że kopie faktur należy przechowywać w wersji papierowej.
Polecamy: Co to jest faktura VAT-marża?
Ze względu na znaczną liczbę wystawianych faktur archiwizowanie ich kopii jest uciążliwe i kosztowne. Nie istnieje żaden przepis, który nakładałby obowiązek przechowywania kopii faktur papierowych w tej samej formie. W żadnym przepisie rozporządzenia nie mówi się o drukowanej kopii faktury. Oznacza to, że normodawca nie zastrzegł formy drukowanej jako jedynej możliwej do przechowywania.
REKLAMA
Nie ma zatem przeciwwskazań do wysyłania faktury w formie papierowej oraz przechowywaniu jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu. Należy zauważyć, że za takim rozwiązaniem przemawiają także względy celowościowe, jak ekologiczne czy ekonomiczne.
Tym samym istnieje możliwość przechowywania kopi faktur papierowych w formie elektronicznej, pod warunkiem że są zabezpieczone przed modyfikacjami, mają jasno określony status (elektronicznie kopia faktury zawiera słowo „kopia”) i że system, w którym są przechowywane, umożliwia ich wydrukowanie na każde żądanie organów.
Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?
Ponadto podatnik decydujący się na rozwiązanie bierze na siebie ryzyko związane z możliwą awarią systemu komputerowego, w szczególności ryzyko braku możliwości udowodnienia określonych zdarzeń gospodarczych w przypadku utraty tych kopii.
Dzięki temu podatnicy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z wydrukiem i archiwizacją faktur. Niektóre firmy wystawiają po kilka tysięcy faktur miesięcznie, a przypomnieć należy, że faktury trzeba przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym zostały wystawione, co w praktyce oznacza prawie sześć lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.