reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

Jak duży był przyrost rozpoczętych w grudniu 2010 r. budów?

W grudniu spółdzielnie i deweloperzy prężnie wzięli się za nowe budowy. W 2010 roku ich dynamika zwiększyła się o ponad 42%. W zeszłym miesiącu pośrednicy uzyskali również o 21% więcej pozwoleń na budowę niż w grudniu 2009 roku. Niestety, do użytkowania oddali o 15% mniej mieszkań.

Budownictwo mieszkaniowe w grudniu odznaczało się niewielkim pogorszeniem wyników względem ostatniego miesiąca 2009 roku. O 6,7% spadła liczba mieszkań, oddanych do użytkowania, o 5,1% - liczba wydanych pozwoleń, a o 4,1% liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Porównując jednak wyniki budownictwa mieszkaniowego w całym 2009 i 2010 roku, należy zauważyć przeszło 10% wzrost ogólnej liczby rozpoczętych budów. W tej kategorii deweloperzy grają pierwsze skrzypce.

W grudniu liczba rozpoczynanych budów spadła o 4,1% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 8 tys. lokali. Największą dynamiką względem dwunastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 114,2% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 574 lokali. Wynik ten już po raz drugi z rzędu zaskakuje, ale wynika z niskiej bazy.

Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. W całym 2010 roku rozpoczęto budowy o 10,6% większej liczby mieszkań niż w ciągu 12 miesięcy rok wcześniej. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich zeszłoroczne dokonania są o 42,2% lepsze niż w całym 2009 roku. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców w postaci obniżek cen ofertowych. Szczególnie uwidacznia się to w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na tynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym.

Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które w 2010 roku rozpoczęły budowy o 10,7% większej liczby mieszkań niż rok wcześniej. Natomiast mniejszą aktywność można zaobserwować w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego, czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Dowiedz się także: Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

W grudniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 5,1% mniejsza niż rok wcześniej, natomiast w przypadku deweloperów wzrost osiągnął poziom aż 21,1%. W sumie wydanych zostało pozwoleń na wzniesienie 13,9 tys. lokali. Parząc z perspektywy 12 miesięcy zeszłego roku, wzrost liczby wydanych pozwoleń widoczny jest jedynie w przypadku deweloperów. Uzyskali oni blisko 8% więcej pozwoleń na utworzenie nowych lokali niż w 2009 roku.

Ponadto w grudniu już po raz siódmy liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama