REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do jakiego maksymalnego wieku i na jaki okres można uzyskać kredyt?

Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
Maksymalny, zalecany okres kredytowania wynosi 30 lat. Nie każdy senior może zadłużyć się na tak długo.
Maksymalny, zalecany okres kredytowania wynosi 30 lat. Nie każdy senior może zadłużyć się na tak długo.

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20 – 30 lub nawet więcej lat. Każdy bank prowadzi inną  politykę kredytową i posiada odmienne podejście do ryzyka, dlatego również w kwestii maksymalnego okresu kredytowania oraz maksymalnego wieku kredytobiorcy można zaobserwować znaczną różnorodność.

Co wpływa na okres kredytowania?

Okres kredytowania ma duży wpływ na zdolność i wysokość rat kredytowych. W przypadku rozciągnięcia zobowiązania w czasie, miesięczna rata będzie znacznie niższa niż w krótkim okresie. Spowodowane jest to oczywiście faktem, że spłata kredytu rozłożona jest na większą liczbę miesięcy, co zmniejsza poszczególne składki.

REKLAMA

Długość zaciągniętego zobowiązania determinuje również maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie zakończenia okresu kredytowania, określonego w umowie kredytowej. I tak na przykład 45-latek może uzyskać kredyt tylko na 25 lat, mimo że bank udziela kredytów nawet na 30 lat.

Poniżej zostały porównane oferty 20 banków. Dotyczą one kredytów hipotecznych, przeznaczonych na cel mieszkaniowy.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak bardzo poprawił się rynek kredytów hipotecznych w grudniu?

W tabeli przedstawione zostały standardowe okresy i wiek kredytobiorców. Część banków wprowadza pewne ograniczenia,  a inne – przy spełnieniu określonych warunków – podnoszą je.

REKLAMA

Najdłuższy maksymalny okres kredytowania zaoferował  Alior Banku: aż do 80 roku życia. Najkrótszy występuje natomiast w BGŻ. W tym ostatnim istnieje jednak możliwość wydłużenia tego wieku do 70 roku życia, pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia na życie przez kredytobiorcę na okres ostatnich 4 lat.

O wydłużenie maksymalnego wieku najstarszego kredytobiorcy można również wnioskować w banku Nordea. Zgodę na takie rozwiązanie otrzymać się jednak wyłącznie wtedy, gdy wartość kredytu nie przekracza 50% wartości zabezpieczenia.

Polecamy serwis:  Budżet domowy

REKLAMA

Stosunkowo korzystne rozwiązanie dla kilku kredytobiorców, z których co najmniej jeden jest znacznie młodszy od pozostałych, zaproponowały DnB Nord oraz Citi Bank. Istnieje w nich możliwość wzięcia pod uwagę wieku najmłodszego kredytobiorcy. W banku DnB Nord najstarszy kredytobiorca nie może zarabiać więcej niż 30%  wartości dochodów wszystkich kredytobiorców, natomiast w Citi Banku zostanie uwzględnione jedynie 30% dochodów najstarszego kredytobiorcy. Mimo ograniczeń, banki te dają dużą szansę na dobrą ofertę i rozsądną ratę osobom starszym, zaciągającym kredyt wraz ze swoimi dziećmi.

Najdłuższy okres kredytowania (do 50 lat) dostępny jest w Alior Banku, a najkrótszy – w bankach: BZW BK, Citi, Pekao SA oraz Eurobanku. Powstaje jednak racjonalne pytanie o to, na jak długi okres powinno się brać kredyt oraz jak zwiększą się koszty kredytowania w dłuższych okresach czasu. Najczęściej wybierane są zobowiązania na 30 lat. Wiąże się to nie tylko ze skalkulowanym przejściem z czynnego stanu zawodowego na emeryturę, co następuje w wieku 60-65 lat, ale również z wielkością odsetek, które należy opłacić. Przy kwocie 400 tys. różnica łącznego kosztu kredytu na okres 50 latach jest prawie dwukrotnie wyższa niż w przypadku zadłużenia na 30 lat. Natomiast rata różni się jedynie o 300zł, co każe się zastanowić, czy taki zabieg w ogóle jest opłacalny.

Okresy kredytowania są tak różne, jak same oferty bankowe. Wybierając kredyt hipoteczny, należy sumiennie podliczyć swoje bieżące wydatki i przeanalizować, na jaką ratę nas stać. Kredyty o okresie większym niż 30 lat są rekomendowane wyłącznie osobom o niskiej zdolności kredytowej. Pozostałym okres 30-letni powinien bezproblemowo wystarczyć.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA