reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Projekt zmian programu „Rodzina na swoim” nie jest korzystny dla kupujących. Nie będzie można przebierać w ofertach, ponieważ do RnS będą kwalifikować się tylko najtańsze, nieliczne mieszkania. Cieszące się dużą popularnością lokale używane nie zostaną objęte dofinansowaniem, a największy problem ze znalezieniem jakiejkolwiek oferty, która kwalifikowałoby się do programu, będą mieć single.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajął się projektem nowelizacji ustawy, normującej program „Rodzina na Swoim”. Pierwotnie do zmian w tym programie miało dojść w lipcu zeszłego roku, potem mówiono o początku 2011 roku, a dziś – choć nie wiadomo, jak potoczą się prace w parlamencie – realny wydaje się przełom pierwszego i drugiego kwartału. Postulowane zmiany mają duże znaczenie zarówno dla kupujących, jak i sprzedających na rynku nieruchomości. Wszystkie przyjęte poprawki ograniczą strumień publicznych pieniędzy, kierowany na rynek mieszkaniowy, co bez wątpienia można łączyć z obecnym stanem budżetu.

1) O 21% obniżone zostaną limity cennieruchomości, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą.Obecnie stosowany mnożnik zostanie bowiem zmieniony z 1,4 na 1,1,

2) Kupić będzie można jedyniemieszkanie od dewelopera,

3) Ostatni kredyt z dopłatą zostanie udzielony 31 grudnia 2012roku.

Negatywnie postulowane zmiany wpłyną na sytuację na rynku mieszkań używanych. Obecnie aż 60% kredytów udzielanych było właśnie dla wsparcia takich transakcji, co po wejściu w życie zmian nie będzie już możliwe. Największe piętno może to odcisnąć na lokalach w budynkach z wielkiej płyty, gdzie plasowała się duża część popytu, wspieranego rządowym programem. Fakt, że zakup mieszkania będzie możliwy jedynie na rynku pierwotnym, bez wątpienia zostanie ciepło przyjęty przez deweloperów. Popyt na najtańsze lokale z segmentu popularnego zostanie bowiem znacząco wzmocniony.

Dowiedz się także: Dlaczego warto korzystać z usług mniejszych deweloperów?

W rządowym projekcie znajduje się także postulat obniżenia mnożnika kosztu odtworzenia z 1,4 do 1,1. Oznacza to po prostu, że limit ceny kwalifikującej do dofinansowania będzie o 10% przewyższał przeciętny koszt budowy lokalu mieszkalnego, a nie – jak dotychczas miało to miejsce – o 40%. Gdyby zmiana ta weszła w życie już dziś, to w każdym zakątku kraju limit cen spadłby o ponad 21%. Na przykład w Warszawie spadłby z obecnych 9080,4 zł za m kw. do 7134,6 zł za m kw., w Krakowie z 6521,2 zł za m kw. do 5123,8 zł za m kw., we Wrocławiu z 6710,2 zł za m kw. do 5272,3 zł za m kw., a w Poznaniu z 7042 zł za m kw. do 5533 zł za m kw. Czy w takich cenach można znaleźć ofertę u dewelopera?

Okazuje się, że w gronie lokali o powierzchni do 75 m kw. nie będzie to proste. Gdyby zmiany weszły w życie dziś, to w 12 badanych miastach zmiana limitu ceny spowodowałaby obniżenie poziomu dostępności mieszkań na rynku pierwotnym z 65% do 22%, czyli blisko trzykrotnie. Najgorzej byłoby w Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie, gdzie mniej niż jedno mieszkanie na dziesięć kwalifikowałoby się do kredytu z dopłatą. W najlepszej sytuacji pozostaliby mieszkańcy Bydgoszczy i Torunia. Tam wciąż ponad połowę mieszkań mogliby kupić beneficjenci rządowego wsparcia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coraz trudniej jest o znalezienie mieszkania z rządową dopłatą.
Coraz trudniej jest o znalezienie mieszkania z rządową dopłatą.

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama