REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto korzystać z usług mniejszych deweloperów?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mniejszy deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji. Można nawet zyskać balkon.
Mniejszy deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji. Można nawet zyskać balkon.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mniejsze firmy deweloperskiej są bardziej skłonne iść na ustępstwa. Dla klienta może to oznaczać korzystniejszą cenę kupna, a nawet zmiany w planach inwestycyjnych, np. możliwość dobudowania balkonu. Prowadząc rozmowy z małym deweloperem, komunikujemy się bezpośrednio z osobą, która zajmuje wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie.

Niestandardowe ustępstwa u małych deweloperów

REKLAMA

REKLAMA

Mniejsze firmy deweloperskie są bardziej elastyczne. Znacznie łatwiej negocjuje się z nimi warunki zakupu mieszkania. - W Bydgoszczy takie firmy jak PW Lech czy Przedsiębiorstwo Budowlane PBR częściej skłonne są do ukłonów w kierunku klientów w zakresie terminów płatności, wielkości zadatku, ceny czy zmian w aranżacji, o co trudniej w większym Budlexie oraz AWZ – mówi Dawid Płociński, doradca Home Broker z Bydgoszczy. Na jakie rozwiązania można liczyć, kupując mieszkanie od mniejszego gracza na rynku?

Mniejsi deweloperzy mają dużą skłonność do negocjacji w obszarze finansowania. Znacznie rzadziej niż duzi gracze poruszają oni tematy tabu. -Za każdym razem, siadając do stołu negocjacyjnego z deweloperem INWEST KO z warszawskiego Wawra, można podjąć rozmowy na temat ceny, wysokości zadatku czy formy finansowania, a każda racjonalna propozycja zostanie rozważona – zauważa Kinga Rogalska, doradca Home Broker z Warszawy. Dodatkowo, reagując na potrzeby kupujących, mali deweloperzy skłonni są przystać na inne ustępstwa. - Na przykład Gór-Pis z Ząbek k. Warszawy w standardowej umowie zawarł zapis o zwrocie wpłaconych kwot, jeżeli kupujący nie otrzyma kredytu – mówi Bartosz Szydłowski, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że wśród największych, rynkowych graczy takie rozwiązanie nie jest standardem.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Rozkład pokojów do negocjacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości firm można zmieniać podział mieszkania na pokoje, o ile dochodzi do tego na wczesnych etapach realizacji projektu. W tej kwestii, także w gronie mniejszych firm deweloperskich, można znaleźć ciekawe przykłady niecodziennej elastyczności. - W Zielonej Górze firma PKM Zachód jest gotowa nie tylko zmienić rozkład pomieszczeń, ale nawet dobudować balkon do mieszkania, w którym go nie ma – mówi Joanna Kowalska, doradca Home Broker z Zielonej Góry.

Klauzula, dotycząca wykończenia mieszkania

Niezależnie od wielkości firmy, od której kupujemy mieszkanie, należy nalegać, aby częścią umowy z deweloperem był opis wykończenia budynku i aranżacji obszaru inwestycji. Jak pokazuje doświadczenie, także i w tej kwestii mali deweloperzy potrafią iść dalej. - Poznańska Europa Inwestycje indywidualnie umawiała się z klientami co do warunków wykończenia mieszkania, co stanowiło część umów przedwstępnych – zaznacza Izabela Mańczak, doradca Home Broker z Leszna. Takie zapisy lepiej zabezpieczają prawa kupujących w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z deweloperem.

Polecamy serwis: Inwestycje

Negocjujesz na wysokim szczeblu

REKLAMA

Powyższe rozwiązania są charakterystyczne dla małych firm, ale nie weszły do standardu. - Elastyczność dewelopera zależy znacznie bardziej od aktualnego poziomu sprzedaży i sytuacji finansowej niż od samej wielkości przedsiębiorstwa – podkreśla Włodzimierz Wielogórski. Jednak, jak dodaje, cechą charakterystyczną mniejszych firm jest krótszy czas podejmowania decyzji o zmianach w standardowym szablonie umowy. Wynika to z faktu, że w mniejszych firmach negocjacje prowadzone są często z osobami decyzyjnymi, a nie jednym z wielu handlowców. - W przypadku pruszkowskiego inwestora BA-WA, to deweloper wspólnie z klientem ustalają harmonogram wpłat, wybierają miejsce postojowe i ustawienie ścian wewnętrznych. Natomiast w firmie DAMARO w Radzyminie po inwestycji oprowadza nabywcę sam kierownik budowy – tłumaczy Krzysztof Michałowski, doradca Home Broker z Warszawy.

Przytoczone powyżej przykłady należą do jednych z bardziej liberalnych na rynku pierwotnym. Nie można oczekiwać tego typu ustępstw od każdej firmy, budującej nieruchomości. Świadczą one jednak o tym, że negocjacje z deweloperem są naturalną częścią zakupu nieruchomości. -Najbardziej elastyczni w negocjacjach są deweloperzy na wczesnym etapie zaawansowania projektu. Szczególnie wtedy łatwo z ich strony o ustępstwa, a niestety część kupujących nie wykorzystuje w pełni swojej pozycji i odrobinę obawia się negocjacji – pointuje Tomasz Lewicki, doradca Home Broker z Warszawy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA