REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego w grudniu jest więcej mieszkań w okazyjnej cenie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

REKLAMA

Rynek najmu rozpoczął grudzień od wycieczki w kierunku nowych rekordów. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy, ubyło kupujących, choć ich liczna nadal jest większa niż w styczniu. Właściciele nieruchomości wykazują dużą chęć negocjacji, co stanowi dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych najmem lub kupnem.

Zima sprzyja negocjacjom

REKLAMA

Śnieg, mróz, zbliżające się święta i Nowy Rok – wydawałoby się, że grudzień to okres spowolnienia na całym rynku nieruchomości. Rzeczywiście, uwidacznia się spadek liczby osób, kupujących mieszkania, ale na rynku najmu popyt jest bliski rekordów. – Już w połowie tego miesiąca zanotowaliśmy większą liczbę transakcji niż w całym listopadzie – mówi Marcin Sulkowski, kierownik działu najmu Home Broker. W tym samym czasie po stronie podaży widoczna jest większa skłonność do negocjacji, co ułatwia podpisywanie umów.

Czwarty kwartał najgorętszy na rynku nieruchomości

Po pierwszych dwóch tygodniach grudnia liczba osób, zainteresowanych mieszkaniami na wynajem, jest o zaledwie 9% mniejsza niż w analogicznym okresie rekordowego października. W porównaniu do listopada natomiast wzrost może przekroczyć 12%. Już teraz pewne jest, że czwarty kwartał będzie najgorętszym okresem na rynku najmu, z popytem blisko trzykrotnie wyższym niż na początku roku. Odmienna sytuacja maluje się na rynku transakcji kupna/sprzedaży. Liczba osób, zainteresowanych zakupem nieruchomości, spadła w listopadzie już o 5% względem poziomu z października. Grudzień powinien przynieść kolejny spadek zainteresowania o blisko jedną piątą. Warto jednak zauważyć, że nawet w takim scenariuszu w ostatnim miesiącu tego roku osób, chcących kupić nieruchomość, byłoby o 8% więcej niż w styczniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Jak skorzystać z programu „Rodzina na Swoim”, żeby dostać więcej?

Grudzień miesiącem wynajmujących

REKLAMA

Grudzień, pomimo odrobinę mniejszej niż w rekordowym październiku, liczby osób chcących wynająć mieszkanie, może przynieść więcej transakcji. - Klienci są teraz bardziej zdecydowani i chcą wynająć, a nie wynajmować – mówi Natalia Wójcik, doradca Home Broker z Warszawy. Teraz głównymi motywami po stronie popytowej jest zmiana pracy od nowego roku. W związku ze zbliżającymi się świętami, najemcy muszą spieszyć się z podejmowaniem decyzji. W odróżnieniu od sytuacji z października, osoby obecnie poszukujące celują w mieszkania o wyższym standardzie niż studenci. Warto ponadto zauważyć, że jest im teraz znacznie łatwiej negocjować ceny – szczególnie, gdy lokal nie został wynajęty w najgorętszym okresie na rynku i już od kilku miesięcy nie generuje dochodu. Taka sytuacja skłania właścicieli do ustępstw.

Ruch widać też na rynku komercyjnym. - Wiele osób chce otworzyć nowe punkty gastronomiczne i handlowe z początkiem nowego roku, przez co wzrósł obecnie popyt na lokale usługowe – zauważa Łukasz Mociun, doradca Home Broker z Warszawy.

Duże możliwości negocjacyjne w grudniu

Od października ceny ofertowe najmu pozostają praktycznie niezmienione, ale w wyniku większej otwartości na negocjacje poziom cen transakcyjnych spadł. - W ciągu ostatnich kilku miesięcy negocjowanie stawek najmu za kawalerki było prawie niemożliwe, obecnie obniżki rzędu 5 – 10% są osiągalne. Ogólny poziom cen spadł natomiast o około 10% –  zauważa Marcin Sulkowski. W tym miesiącu rekordem była jednak obniżka rzędu 20%, do której kluczem było zapłacenie za cały rok najmu z góry. Łatwiej także o okresowe obniżki stawek w wyniku zobowiązania najemcy do przeprowadzenia drobnego remontu lokalu. Ceny nie są jednak jedynymi formami ustępstw, na które godzą się właściciele nieruchomości. - Połowa kaucji czy umowy na pół roku to warunki umów, na które w grudniu właściciele chętniej przystają – zwraca uwagę Łukasz Mociun.

Polecamy serwis: Inwestycje

Śnieg na drodze do dewelopera

Większość doradców zwraca uwagę na spadek liczby osób, zainteresowanych nabyciem nieruchomości. - Na drodze do nowego mieszkania często stają chociażby zasypane śniegiem drogi lub pilna potrzeba zakupu prezentów dla znajomych i rodziny, co przekłada się na spowolnienie na rynku – mówi Marcin Stefański, doradca Home Broker z Gdyni. Wiele osób odkłada też decyzję o zakupie na kolejny rok. Mniejsza liczba poszukujących nie musi jednak przełożyć się wprost na znacznie mniejszą liczbę zawieranych transakcji w ostatnim miesiącu bieżącego roku. – Wciąż na rynku pozostaje duża rzesza osób, zdecydowanych na zakup nieruchomości, dla których zimowa aura nie stanowi przeszkody – zauważa Maciej Bydłowski, doradca Home Broker z Poznania.

Nowa „Rodzina na Swoim” nie wejdzie w życie w styczniu

Szczególnie widać to w gronie osób, chcących skorzystać z programu „Rodzina na Swoim” na dotychczasowych warunkach. W ich przypadku pośpiech nie jest konieczny. Pierwotnie zmiany w ustawie miały wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Następnie datę tę przełożono na styczeń 2011. Obecnie wejścia w życie nowelizacji można spodziewać się najwcześniej w lutym lub marcu przyszłego roku. Biorąc więc pod uwagę fakt, że szukanie mieszkania trwa około miesiąca, daje to jeszcze bezpieczny bufor na podpisanie umowy przedwstępnej i złożenie wniosku kredytowego pod rządami obecnej ustawy.

Mniej mieszkań i więcej okazji

Doradcy z takich miast jak Gdańsk, Katowice, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wrocław zwracają uwagę na fakt, że znacznie mniej mieszkań trafia obecnie do sprzedaży. - W grudniu, w związku ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem, wielu sprzedających odkłada decyzję o wprowadzeniu lokalu na rynek na kolejny rok – tłumaczy Kamil Drohomirecki, doradca Home Broker z Wrocławia. Paradoksalnie w tym samym czasie liczni doradcy zwracają także uwagę na rzadkie, ale łatwiej dostępne okazje. - Jeśli nabywcy są skłonni poświęcić trochę czasu na poszukiwanie mieszkania, to mogą trafić na okazje cenowe. Wielu sprzedających, widząc małe zainteresowanie mieszkaniami, które posiadają, jest gotowych do sporych negocjacji. – zwraca uwagę Szymon Dąbrowski, doradca Home Broker z Warszawy. Trudno jednak wyrokować, czy w okresie przedświątecznym wynika to z większej liczby pojawiających się okazji, czy raczej – mniejszej konkurencji wśród poszukujących.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA