REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Zaciągnięcie kredytu u dewelopera nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.
Zaciągnięcie kredytu u dewelopera nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.

REKLAMA

REKLAMA

Zaciągnięcie kredytu w biurze sprzedaży dewelopera jest wygodnym rozwiązaniem. Przeciętny deweloper współpracuje jedynie z wybranymi bankami: tymi, które zapewniają szybsze załatwienie niezbędnych formalności i niższe koszty, związane z obsługą kredytu.

Deweloper może zadbać o zadowolenie nabywcy nie tylko oferując ciekawe mieszkanie w korzystnej cenie. Wiele firm stara się także nawiązać współpracę z bankami, co przy niewielkim nakładzie środków może pozwolić na uproszczenie procedur kredytowych oraz obniżenie kosztu kredytu. Jednak nawet najlepsze oferty, przedstawione przez deweloperów, warto porównać z innymi, dostępnymi na rynku.

REKLAMA

Krótszy czas pozyskania finansowania

Ubiegając się o kredyt w biurze sprzedaży dewelopera, przede wszystkim można liczyć na uproszczone procedury, a w efekcie – krótszy czas pozyskania pieniędzy. Dotyczy to jednak tylko wybranych firm. - Dzięki ugruntowanym relacjom biznesowym, jakie łączą nas z wybranymi deweloperami, ich klienci mogą liczyć na prosty, wygodny i wyjątkowo korzystny sposób finansowania wybranych inwestycji – tłumaczy Agata Chrzanowska, Dyrektor Wydziału Hipoteki w Millennium Banku. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty, dotyczące wybranych inwestycji, znajdują się w bankach. Z jednej strony nabywca nie musi już kompletować ich, z drugiej strony nie ma konieczności ich ponownego rewidowania przez analityków bankowych.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Gwarancja zwrotu zadatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składając wniosek kredytowy za pośrednictwem dewelopera częściej można spotkać się z zapisami w umowie, które pozwalają na odzyskanie wpłaconego zadatku lub opłaty rezerwacyjnej, gdy bank odmówi finansowania. Nawet gdy nie ma takich zapisów, bez wątpienia łatwiej będzie wywalczyć je u dewelopera, szukając za jego pośrednictwem finansowania.

Polecamy serwis: Kredyty

Brak prowizji i opłaty za wycenę nieruchomości

Kolejną, podkreślaną przez deweloperów korzyścią dla nabywców, są niższe koszty przyznania kredytu. Chodzi tu szczególnie o brak prowizji i zwolnienie z opłaty za wycenę nieruchomości. Należy podkreślić, że obecnie powszechne na rynku są promocje, więc niekoniecznie musi to stanowić dodatkowy atut zaciągania kredytu w biurze sprzedaży dewelopera. Zdarzają się jednak również ciekawe rozwiązania, dedykowane przez banki dla konkretnych deweloperów. - W przypadku naszej firmy bank PKO BP stworzył unikalną ofertę karencji rat kapitałowo-odsetkowych do czasu odbioru mieszkania – zauważa Krzysztof Foder, Menedżer sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Największa korzyść z obniżki marży

Najkorzystniejszą z punktu widzenia nabywcy nieruchomości jest obniżka marży kredytowej. Prowizjaę wnosi się raz, a marża wpływa na oprocentowanie kredytu przez cały okres regulowania długu. Takie korzyści dla nabywców deklaruje na przykład Anna Mączyńska, przedstawicielka dewelopera Breevast, który współpracuje z bankiem BZ WBK. Podobne rozwiązania najczęściej są dostępne dla kupujących mieszkania, kredytujących się w banku, który finansuje także dewelopera. - W takich przypadkach obniżka marży może sięgnąć 0,2 pp. względem standardowej oferty – mówi Michał Cebula, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że jest to swoisty paradoks, ponieważ bank, kredytując zarówno dewelopera jak i nabywcę, jest bardziej eksponowany na ryzyko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA