| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Czy warto zaciągnąć kredyt u dewelopera?

Zaciągnięcie kredytu w biurze sprzedaży dewelopera jest wygodnym rozwiązaniem. Przeciętny deweloper współpracuje jedynie z wybranymi bankami: tymi, które zapewniają szybsze załatwienie niezbędnych formalności i niższe koszty, związane z obsługą kredytu.

Deweloper może zadbać o zadowolenie nabywcy nie tylko oferując ciekawe mieszkanie w korzystnej cenie. Wiele firm stara się także nawiązać współpracę z bankami, co przy niewielkim nakładzie środków może pozwolić na uproszczenie procedur kredytowych oraz obniżenie kosztu kredytu. Jednak nawet najlepsze oferty, przedstawione przez deweloperów, warto porównać z innymi, dostępnymi na rynku.

Ubiegając się o kredyt w biurze sprzedaży dewelopera, przede wszystkim można liczyć na uproszczone procedury, a w efekcie – krótszy czas pozyskania pieniędzy. Dotyczy to jednak tylko wybranych firm. - Dzięki ugruntowanym relacjom biznesowym, jakie łączą nas z wybranymi deweloperami, ich klienci mogą liczyć na prosty, wygodny i wyjątkowo korzystny sposób finansowania wybranych inwestycji – tłumaczy Agata Chrzanowska, Dyrektor Wydziału Hipoteki w Millennium Banku. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty, dotyczące wybranych inwestycji, znajdują się w bankach. Z jednej strony nabywca nie musi już kompletować ich, z drugiej strony nie ma konieczności ich ponownego rewidowania przez analityków bankowych.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na rok 2011?

Składając wniosek kredytowy za pośrednictwem dewelopera częściej można spotkać się z zapisami w umowie, które pozwalają na odzyskanie wpłaconego zadatku lub opłaty rezerwacyjnej, gdy bank odmówi finansowania. Nawet gdy nie ma takich zapisów, bez wątpienia łatwiej będzie wywalczyć je u dewelopera, szukając za jego pośrednictwem finansowania.

Polecamy serwis: Kredyty

Kolejną, podkreślaną przez deweloperów korzyścią dla nabywców, są niższe koszty przyznania kredytu. Chodzi tu szczególnie o brak prowizji i zwolnienie z opłaty za wycenę nieruchomości. Należy podkreślić, że obecnie powszechne na rynku są promocje, więc niekoniecznie musi to stanowić dodatkowy atut zaciągania kredytu w biurze sprzedaży dewelopera. Zdarzają się jednak również ciekawe rozwiązania, dedykowane przez banki dla konkretnych deweloperów. - W przypadku naszej firmy bank PKO BP stworzył unikalną ofertę karencji rat kapitałowo-odsetkowych do czasu odbioru mieszkania – zauważa Krzysztof Foder, Menedżer sprzedaży Bouygues Immobilier Polska.

Najkorzystniejszą z punktu widzenia nabywcy nieruchomości jest obniżka marży kredytowej. Prowizjaę wnosi się raz, a marża wpływa na oprocentowanie kredytu przez cały okres regulowania długu. Takie korzyści dla nabywców deklaruje na przykład Anna Mączyńska, przedstawicielka dewelopera Breevast, który współpracuje z bankiem BZ WBK. Podobne rozwiązania najczęściej są dostępne dla kupujących mieszkania, kredytujących się w banku, który finansuje także dewelopera. - W takich przypadkach obniżka marży może sięgnąć 0,2 pp. względem standardowej oferty – mówi Michał Cebula, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że jest to swoisty paradoks, ponieważ bank, kredytując zarówno dewelopera jak i nabywcę, jest bardziej eksponowany na ryzyko.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK