Jak zmieniały się ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w roku 2010?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W w grudniu 2010 r. za metr kwadratowy mieszkania można było zapłacić o 4,5% mniej niż przed rokiem, w Szczecinie i Toruniu – o 1,3%, a w Katowicach – o 0,8%. Na drugim biegunie znajdują się Wrocław i Łódź z ponad 7% wzrostem ceny ofertowej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, ale też Białystok i Lublin, gdzie ceny są wyższe odpowiednio o 5,7% i 5,3%.
REKLAMA
Jeśli uznać rok 2009 za rok marazmu czy kryzysu na rynku nieruchomości, to do 2010 bardziej pasuje określenie „stabilizacja”. Podaż mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Z drugiej strony w ciągu mijającego roku banki modyfikowały swoją politykę kredytową: spadały marże, pojawiały się atrakcyjne promocje, obniżały się wymogi, dotyczące minimalnego wkładu własnego. W 2010 r. nadal, bez obostrzeń, funkcjonował program „Rodzina na swoim”, przy czym wskaźniki cenowe, kwalifikujące mieszkania do objęcia programem, wzrosły. Ten łatwiejszy, w porównaniu z 2009 rokiem, dostęp do kredytów stymulował popyt.
Dowiedz się także: Jak kształtował się rynek kredytów hipotecznych w roku 2010?
Nie mieliśmy jednak do czynienia z raptownymi skokami popytu, spowodowanymi zapowiedzią zmian w polityce kredytowej czy też ograniczeniami, planowanymi dla programu „Rodzina na swoim”. Można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy wyciągnęli wnioski z sytuacji, która miała miejsce na zachodnioeuropejskich i na amerykańskim rynku nieruchomości, w związku z czym nie podejmują pochopnych decyzji na fali optymizmu czy też obawy przed nadchodzącą zmianą.
REKLAMA
Również właściciele mieszkań wystawionych na sprzedaż wykazują się większym realizmem w kwestii oczekiwań finansowych. W porównaniu z rokiem 2009, obecnie już na etapie oferty ceny idą w dół zdecydowanie częściej i w większym stopniu. W 2009 były obniżane w co dwudziestym ogłoszeniu, co stanowi 5% całości, podczas gdy w mijającym roku aż 14% sprzedających zmniejszyło cenę pierwotną
Skala upustów cenowych jest również zdecydowanie większa. Obecnie ceny ofertowe w 12 wybranych miastach jeszcze w procesie promowania nieruchomości w Internecie są obniżane średnio o 5,6%, podczas gdy rok temu średnia skala upustów wynosiła 4,9%. W 78% modyfikowanych ogłoszeń cena ofertowa została obniżona jednokrotnie. Czasami okazywało się to jednak niewystarczające, aby wzbudzić zainteresowanie kupujących. W 16% przypadków oferent obniżał cenę dwukrotnie, w 4% – trzykrotnie. Istniały również takie oferty, gdzie ostateczny upust cenowy, rzędu aż 30%, nastąpił wskutek pięciokrotnej, a nawet sześciokrotnej modyfikacji ceny.
Czołówka najdroższych miast
W grupie miast, charakteryzujących się najwyższym poziomem cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy, znalazły się Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Sopot. W miejscowościach tych cena ofertowa wzrosła średnio o 2,5%. Duży wkład we wspomniany wzrost ma Wrocław, gdzie średnia cena jest o 7% wyższa niż przed rokiem. W kolejnych na liście miastach, Warszawie i Krakowie, ceny ofertowe są wyższe o 2,8% i 3%, czyli nieznacznie ponad poziomem inflacji, co pozwala na uznanie tych rynków za stabilne. W pozostałych miastach z najdroższej siódemki wzrost cen ofertowych jest mniejszy od poziomu wskaźnika inflacji. W Poznaniu i Gdyni średnie ceny wzrosły o 1,6%, w Gdańsku – o 1,1% a w Sopocie – tylko o 0,5%.
Średnie ceny na rynku wtórnym grudzień 2009 - grudzień 2010
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera
Polecamy serwis: Lokaty
Ceny mieszkań poniżej 5 tys. zł za metr
W ósemce miast, charakteryzujących się poziomem cen poniżej 5 tysięcy zł za metr, znalazły się Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok i Katowice. Nie można w tym przypadku mówić o jednolitej tendencji w zakresie zmian cen. Co prawda średnia zmiana, liczona dla wszystkich ośmiu miast, jest dodatnia i wynosi +1,7%, ale to głównie zasługa wzrostu cen ofertowych w Łodzi o 7,7%, wynoszącej prawie 6% podwyżki w Białymstoku i o 5,3% wyższej ceny w Lublinie. O 3,1% wzrosła również cena metra kwadratowego w Opolu. We wszystkich czterech lokalizacjach wzrost ceny ofertowej przekracza wysokość poziomu inflacji, więc można mówić o realnym wzroście oczekiwań sprzedających w tych miastach.
W Olsztynie, Szczecinie, Toruniu i Katowicach ceny ofertowe spadły, odpowiednio o 4,5%, 1,3% i 0,8%. Rozbieżności w kierunku zmian cen mieszkań, które obserwujemy w tej grupie miejscowości, świadczą o tym, jak ważne są lokalne uwarunkowania: sytuacja gospodarcza miasta, jego atrakcyjność, skala migracji do i z aglomeracji miejskiej oraz ilość, rodzaj i jakość istniejących, jak również tworzących się zasobów mieszkaniowych.
Średnie ceny na rynku wtórnym grudzień 2009 - grudzień 2010
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera
Źródło: Expander i Szybko.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.