REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

Co prawda w listopadzie nie oddaliśmy do użytku tyle mieszkań, co w zeszłym roku, ale obecne wyniki niewiele ustępują tym sprzed 12 miesięcy. Wzrosła liczba mieszkań, przekazanych przez deweloperów, a wzrost aktywności inwestycyjnej wśród spółdzielni mieszkaniowych wyniósł 74 proc.

Budownictwo mieszkaniowe w listopadzie odznaczało się polepszeniem wyników względem poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu jednak sytuacja w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów była gorsza niż 12 miesięcy temu. Wyniki spadły tu odpowiednio o 7,1% i 1,6% wobec poziomu z listopada 2009 roku. Coraz lepiej przedstawiają się także dane, dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Względem listopada 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 16,6%.

REKLAMA

Duża podaż na rynku pierwotnym

REKLAMA

W listopadzie liczba rozpoczynanych budów spadła o 1,6% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 10,1 tys. lokali. Największą dynamiką względem jedenastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 74% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 402 lokali. Wynik ten jest więc tylko pozornie dobry, gdyż wynika z niskiej bazy.

Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. Przez 11 miesięcy tego roku liczba mieszkań, których budowy rozpoczęto, wzrosła o 11,5% więcej niż w ciągu 11 miesięcy roku poprzedniego. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o blisko połowę lepsze niż w analogicznym okresie 2009 roku. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców. Przejawiają się one w postaci obniżek cen ofertowych, co szczególnie uwidacznia się w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które przez jedenaście miesięcy tego roku rozpoczęły budowy o 3,6% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast mniejszą aktywność można zaobserwować w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Poznaj przeciętną długość procesu sprzedaży mieszkania w listopadzie

Więcej wydanych pozwoleń na budowę

W listopadzie liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 16,6% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 46,6%. W sumie zostało wydanych 13,5 tys. pozwoleń na stworzenie nowych lokali. Przez 11 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń uwidocznił się jedynie w przypadku deweloperów, którzy wystąpili o pozwolenia na blisko 7% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Ponadto w listopadzie już po raz szósty liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Mniej mieszkań oddanych do użytku

REKLAMA

Listopad, wbrew oczekiwaniom, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, co było wynikiem kilkukrotnie lepszym niż w październiku. Warto zauważyć, że pomimo spadku, nastąpiło sezonowe spiętrzenie wydawania tego rodzaju decyzji pod koniec roku. W jedenastym miesiącu oddano 12,6 tys. lokali, czyli o 16,5% więcej niż średnio w tym roku.

Biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, wynik br. był o 16,1% gorszy od poprzedniego, kiedy to liczba mieszkań oddanych do użytkowania znajdowała się na poziomie 120,7 tys. lokali. Trudno w tym momencie wyobrazić sobie więc sytuację, w której rok 2010 zostałby zakończyłby się oddaniem do użytkowania 150 tys. mieszkań. W grudniu wymagałoby to formalnego zakończenia budowy blisko 29,3 tys. mieszkań, co stanowiłoby wynik zbliżony do rekordowego grudnia 2008 roku.

Sytuacja w segmencie deweloperów była lepsza, w porównaniu z całym rynkiem. W listopadzie doszło tu bowiem do 3-procentowego wzrostu liczby mieszkań, oddanych do użytkowania, względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Statystyki za pierwsze jedenaście miesięcy nie są już jednak tak pochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 28,5% mniej mieszkań niż w roku 2009.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA