reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Co prawda w listopadzie nie oddaliśmy do użytku tyle mieszkań, co w zeszłym roku, ale obecne wyniki niewiele ustępują tym sprzed 12 miesięcy. Wzrosła liczba mieszkań, przekazanych przez deweloperów, a wzrost aktywności inwestycyjnej wśród spółdzielni mieszkaniowych wyniósł 74 proc.

Budownictwo mieszkaniowe w listopadzie odznaczało się polepszeniem wyników względem poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu jednak sytuacja w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów była gorsza niż 12 miesięcy temu. Wyniki spadły tu odpowiednio o 7,1% i 1,6% wobec poziomu z listopada 2009 roku. Coraz lepiej przedstawiają się także dane, dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Względem listopada 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 16,6%.

W listopadzie liczba rozpoczynanych budów spadła o 1,6% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 10,1 tys. lokali. Największą dynamiką względem jedenastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 74% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 402 lokali. Wynik ten jest więc tylko pozornie dobry, gdyż wynika z niskiej bazy.

Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. Przez 11 miesięcy tego roku liczba mieszkań, których budowy rozpoczęto, wzrosła o 11,5% więcej niż w ciągu 11 miesięcy roku poprzedniego. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o blisko połowę lepsze niż w analogicznym okresie 2009 roku. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców. Przejawiają się one w postaci obniżek cen ofertowych, co szczególnie uwidacznia się w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które przez jedenaście miesięcy tego roku rozpoczęły budowy o 3,6% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast mniejszą aktywność można zaobserwować w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Przeczytaj również: Poznaj przeciętną długość procesu sprzedaży mieszkania w listopadzie

W listopadzie liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 16,6% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 46,6%. W sumie zostało wydanych 13,5 tys. pozwoleń na stworzenie nowych lokali. Przez 11 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń uwidocznił się jedynie w przypadku deweloperów, którzy wystąpili o pozwolenia na blisko 7% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Ponadto w listopadzie już po raz szósty liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama