REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

Co prawda w listopadzie nie oddaliśmy do użytku tyle mieszkań, co w zeszłym roku, ale obecne wyniki niewiele ustępują tym sprzed 12 miesięcy. Wzrosła liczba mieszkań, przekazanych przez deweloperów, a wzrost aktywności inwestycyjnej wśród spółdzielni mieszkaniowych wyniósł 74 proc.

Budownictwo mieszkaniowe w listopadzie odznaczało się polepszeniem wyników względem poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu jednak sytuacja w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczynanych budów była gorsza niż 12 miesięcy temu. Wyniki spadły tu odpowiednio o 7,1% i 1,6% wobec poziomu z listopada 2009 roku. Coraz lepiej przedstawiają się także dane, dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę. Względem listopada 2009 roku zanotowaliśmy wzrost o 16,6%.

REKLAMA

Duża podaż na rynku pierwotnym

REKLAMA

W listopadzie liczba rozpoczynanych budów spadła o 1,6% względem analogicznego okresu sprzed roku i opiewała na 10,1 tys. lokali. Największą dynamiką względem jedenastego miesiąca zeszłego roku odznaczają się spółdzielnie. Rozpoczęły one budowy o 74% większej liczby mieszkań niż przed rokiem, czyli 402 lokali. Wynik ten jest więc tylko pozornie dobry, gdyż wynika z niskiej bazy.

Od początku roku wciąż obserwowany jest wzrost aktywności inwestorów. Przez 11 miesięcy tego roku liczba mieszkań, których budowy rozpoczęto, wzrosła o 11,5% więcej niż w ciągu 11 miesięcy roku poprzedniego. Największą dynamiką w tym zakresie odznaczają się deweloperzy. Ich tegoroczne dokonania są o blisko połowę lepsze niż w analogicznym okresie 2009 roku. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców. Przejawiają się one w postaci obniżek cen ofertowych, co szczególnie uwidacznia się w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym. Pozytywną dynamikę widać także w przypadku spółdzielni, które przez jedenaście miesięcy tego roku rozpoczęły budowy o 3,6% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast mniejszą aktywność można zaobserwować w przypadku inwestorów indywidualnych, budownictwa społecznego czynszowego, zakładowego i komunalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Poznaj przeciętną długość procesu sprzedaży mieszkania w listopadzie

Więcej wydanych pozwoleń na budowę

W listopadzie liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 16,6% większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 46,6%. W sumie zostało wydanych 13,5 tys. pozwoleń na stworzenie nowych lokali. Przez 11 miesięcy tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń uwidocznił się jedynie w przypadku deweloperów, którzy wystąpili o pozwolenia na blisko 7% mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Ponadto w listopadzie już po raz szósty liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Z miesiąca na miesiąc powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Mniej mieszkań oddanych do użytku

REKLAMA

Listopad, wbrew oczekiwaniom, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, co było wynikiem kilkukrotnie lepszym niż w październiku. Warto zauważyć, że pomimo spadku, nastąpiło sezonowe spiętrzenie wydawania tego rodzaju decyzji pod koniec roku. W jedenastym miesiącu oddano 12,6 tys. lokali, czyli o 16,5% więcej niż średnio w tym roku.

Biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, wynik br. był o 16,1% gorszy od poprzedniego, kiedy to liczba mieszkań oddanych do użytkowania znajdowała się na poziomie 120,7 tys. lokali. Trudno w tym momencie wyobrazić sobie więc sytuację, w której rok 2010 zostałby zakończyłby się oddaniem do użytkowania 150 tys. mieszkań. W grudniu wymagałoby to formalnego zakończenia budowy blisko 29,3 tys. mieszkań, co stanowiłoby wynik zbliżony do rekordowego grudnia 2008 roku.

Sytuacja w segmencie deweloperów była lepsza, w porównaniu z całym rynkiem. W listopadzie doszło tu bowiem do 3-procentowego wzrostu liczby mieszkań, oddanych do użytkowania, względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Statystyki za pierwsze jedenaście miesięcy nie są już jednak tak pochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 28,5% mniej mieszkań niż w roku 2009.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA