REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profesor Roubini kupił apartament za 5,5 USD

REKLAMA

REKLAMA

Ryzykowne aktywa nadal cieszą się dużą popularnością. Mimo że w piątek dolar umacniał się, to skorelowane z nim przeciwnie towary nie tylko zyskiwały na wartości, ale także pięły się do góry. Tymczasem Nouriel Roubini, który przewidział wybuch ostatniego kryzysu gospodarczego, zadłużył się na penthouse o wartości 5,5 USD.

Indeks CRB zakończył dzień wzrostem o 1% i ustanowił nowe, tegoroczne maksimum. Siła relatywna towarów względem akcji zbliżyła się do tegorocznych górek. Ich przekroczenie byłoby dobitnym potwierdzeniem atrakcyjności surowców jako najbardziej zyskownego źródła inwestowania w chwili obecnej.

REKLAMA

Trzeba przy tym pamiętać, że notowania towarów znacznie bardziej niż akcji oddziałują na realną gospodarkę. O ile na giełdzie można liczyć na efekt bogactwa, związany z tym, że rosnące ceny walorów mogą skłaniać do większej konsumpcji, to w przypadku surowców mamy raczej zagrożenia niż szanse. Chodzi o presję cenową w gospodarce, jaką wywołuje ich wzrost. 

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Szczególną rolę odgrywają paliwa i żywność. Tempo zwyżki tych pierwszych jest umiarkowane, ale w drugim przypadku tegoroczne zwyżki są znaczące. W tym roku najlepiej było inwestować w . pszenicę, kukurydzę i soję. Żywność odgrywa większą rolę na rynkach wschodzących niż rozwiniętych. Wobec tego nie może dziwić fakt, że w tym kwartale emerging markets wypadają słabiej od dojrzałych parkietów. Na rynkach wschodzących presja na podwyżki jest znacznie większa, a te nie sprzyjają inwestowaniu w akcje.

Jeżeli ceny surowców nadal będą wzrastać, presja inflacyjna może nasilić się, szczególnie na rynkach wschodzących. To z kolei grozi słabszymi notowaniami obligacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Światowe rynki nieruchomości

Na rynku nieruchomości ciekawostką stało się kupno apartamentu za 5,5 mln USD przez Nouriela Roubiniego, profesora Uniwersytetu Nowy Jork, któremu przypisuje się przewidzenie ostatniego kryzysu gospodarczego. Nabyty penthouse znajduje się na Manhattanie. Jest 3-poziomowy. Profesor zaciągnął na niego 3 mln USD kredytu. Interesujące przy tym jest to, że w ostatnim czasie uczony mówił o tym, że wciąż istnieje ryzyko powtórnej recesji w Ameryce. Przestrzegał, że może ona nadejść, jeśli ceny nieruchomości znów zaczną iść w dół i wzrośnie odsetek niewypłacalności z tytułu obsługi kredytów hipotecznych. Tym razem najbardziej istotne zagrożenie widzi on nie w kredytach typu subprime loan, ale w tych, zaciąganych przez klientów o największej wiarygodności.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W Chinach planowana jest kolejna, imponująca budowla. Powstanie tam najwyższy na świecie hotel, co świadczy o rozgrzaniu chińskiego rynku nieruchomości. Wieżowiec stanie się częścią najwyższej w Chinach, 632-metrowej wieży. Budowa zostanie ukończona w 2014 r. Obecnie najwyższy drapacz chmur w Chinach ma 492 metry wysokości.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA