REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny żywności idą w górę

Drożejąca żywność stała się globalnym problemem. W 2010 r. jej ceny skoczyły w górę o 25%.
Drożejąca żywność stała się globalnym problemem. W 2010 r. jej ceny skoczyły w górę o 25%.

REKLAMA

REKLAMA

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

REKLAMA

Według ONZ w minionym roku żywność podrożała o 25%. Ceny w kontraktach terminowych poszły w górę jeszcze mocniej. Od początku tego roku widać dalszą presję na zwyżkę cen. Najbardziej dotyka to biedne kraje, gdzie udział żywności w wydatkach konsumentów jest największy. To wywołuje niepokoje w niektórych państwach, takich jak Algieria czy Tunezja i skłania do działań, chroniących wewnętrzne rynki, np. serbski, indyjski, koreański i chiński.

REKLAMA

Kwestia drożejącej żywności nie sprowadza się jedynie do problemów społecznych, ale stanowi również wyzwanie w polityce gospodarczej. Z jednej strony przekłada się na bilanse poszczególnych państw, na czym korzystają chociażby Stany Zjednoczone, eksportujące żywność, z drugiej powiększa presję inflacyjną. W kontekście jutrzejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej takie dylematy stają się szczególnie istotne. Polska jest jednym z krajów, w których ceny żywności mają duży wpływ na inflację. Ogólnoświatowy strach przed niekorzystnym wpływem drogiej żywności na inflację może być istotnym czynnikiem, oddziałującym na myślenie członków RPP.

Dowiedz się także: Czy nastąpił koniec kryzysu w strefie euro?

Na fali korzystnych nastrojów wokół ryzykownych aktywów WIG wybija się dziś na nowy szczyt trwającej od lutego 2009 r. hossy. Zwyżce przewodzą największe firmy, ale na szerokim rynku mamy też wiele przypadków pokaźnych ruchów w górę. Widać, że fala wzrostowa ma już bardzo emocjonalny charakter.

Pierwsze, tegoroczne dane na temat brytyjskiego rynku nieruchomości nie napawają optymizmem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brytyjski rynek nieruchomości

Najnowsza ankieta brytyjskich pośredników nieruchomościowych wykazała, że ich nastroje nie wiele się poprawiły. W grudniu odsetek tych, którzy spodziewają się spadku cen mieszkań, przewyższał o 39 pkt proc. odsetek osób, liczących na wzrost. W listopadzie było to 5 pkt proc. więcej. W przypadku ocen zapytań ze strony nowych kupujących mieliśmy poprawę z minus 18 pkt proc. do minus 12 pkt proc. Tendencje są zatem negatywne, ale nie nasilają się. Generalnie pierwsze w 2011 r. dane z brytyjskiego rynku nieruchomości potwierdzają obawy, że najbliższe miesiące mogą nie być udane dla segmentu mieszkaniowego.

Polecamy serwis: Kredyty

Kanadyjczycy toną w długach

Na działania, mające ograniczyć dostępność kredytów hipotecznych, zdecydowała się Kanada, chcąc zredukować rekordowe zadłużenie swoich obywateli. Do takich kroków zmusza fakt, że dług konsumentów sięgnął 148% dochodów rozporządzalnych. Przekroczył tym samym poziom, jaki notowany jest w Stanach Zjednoczonych. Władze kanadyjskie traktują zapowiedziane działania jako prewencyjne.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA