REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczony potencjał wzrostowy polskiego rynku

Inwestorzy powinni brać pod uwagę sygnały z różnych rynków.
Inwestorzy powinni brać pod uwagę sygnały z różnych rynków.

REKLAMA

REKLAMA

Zeszły tydzień zakończył się pomyślnie dla posiadaczy akcji, ale nie oznacza to, że sytuacja na giełdzie sprzyja im pod każdym względem. Żeby tradycji stało się zadość, odkąd rozpoczęła się hossa, determinacja kupujących zmniejszyła się. Od zwyżek, które obserwujemy od lutego 2009 r., taki schemat powtarzał się już wiele razy.

Nie zawsze sprowadzało to na parkiet większą korektę. Taki scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny obecnie. Cofnięcie się notowań po ustanowieniu nowego szczytu hossy trzeba raczej odbierać jako potwierdzenie ograniczonego potencjału wzrostowego naszego rynku, a nie zapowiedzi głębszej przeceny.

REKLAMA

Trzeba mieć świadomość tego, że kierowanie się w ocenie stanu rynku sygnałami, płynącymi z wykresów pojedynczych indeksów, może być zwodnicze. Dzieje się tak z uwagi na to, że walory KGHM uzyskały bardzo duży udział w WIG i WIG20, a jednocześnie charakteryzują się ponadprzeciętną zmiennością na tle innych blue chips. Z jednej strony skłania to w analizie do skupiania się na kondycji poszczególnych walorów, z drugiej strony trudno abstrahować od jego ogólnej oceny podczas diagnozowania rynku.

Oceniając rodzimą giełdę, najlepiej jest skupić się na różnych indeksach, a nie wyłącznie na sygnałach z polskiego rynku.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być szersze podejście, na które złożą się sygnały z różnych rynków. Można założyć, że dopóki euro ma bardziej pozytywne perspektywy niż dolar, istnieją szanse na kontynuację zwyżki cen surowców, rynki wschodzące trzymają się mocno i nie ma oznak ucieczki od ryzyka, jest perspektywa na podtrzymanie zwyżek na GPW. Na razie wszystkie powyższe warunki są spełnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek nieruchomości w Polsce

W styczniu poprawił się klimat koniunktury w polskim budownictwie, ale w dalszym ciągu pozostał wyraźnie negatywny. Odsetek przedsiębiorstw budowlanych, wskazujących na poprawę koniunktury, był o 15 pkt proc. niższy niż odsetek firm, sygnalizujących jej pogorszenie. W dalszym ciągu to efekt słabych ocen najmniejszych przedsiębiorstw. Te największe sytuację oceniają znacznie korzystniej. Wniosek płynie z tego taki, że warunki na rynku budowlanym pozostają wymagające. Trudno więc mówić o boomie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Kolejne dane wykazują słabnięcie brytyjskiego rynku nieruchomości. Pierwszy raz od roku w grudniu spadły ceny wynajmu mieszkań w tym kraju. Zniżka wyniosła 1,2% w skali miesiąca. Przeciętny koszt wynajmu ukształtował się na poziomie 684 funtów, najniższym od lipca. W skali roku wzrost cen najmu wyniósł 3,8%. Inną oznaką słabnięcia brytyjskiego rynku nieruchomości jest spadek liczby przyznanych w grudniu kredytów hipotecznych do najniższego poziomu od marca 2009 r. Udzielono ich 40 tys. wobec 45 tys. w listopadzie.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA