REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczony potencjał wzrostowy polskiego rynku

Subskrybuj nas na Youtube
Inwestorzy powinni brać pod uwagę sygnały z różnych rynków.
Inwestorzy powinni brać pod uwagę sygnały z różnych rynków.

REKLAMA

REKLAMA

Zeszły tydzień zakończył się pomyślnie dla posiadaczy akcji, ale nie oznacza to, że sytuacja na giełdzie sprzyja im pod każdym względem. Żeby tradycji stało się zadość, odkąd rozpoczęła się hossa, determinacja kupujących zmniejszyła się. Od zwyżek, które obserwujemy od lutego 2009 r., taki schemat powtarzał się już wiele razy.

Nie zawsze sprowadzało to na parkiet większą korektę. Taki scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny obecnie. Cofnięcie się notowań po ustanowieniu nowego szczytu hossy trzeba raczej odbierać jako potwierdzenie ograniczonego potencjału wzrostowego naszego rynku, a nie zapowiedzi głębszej przeceny.

REKLAMA

Trzeba mieć świadomość tego, że kierowanie się w ocenie stanu rynku sygnałami, płynącymi z wykresów pojedynczych indeksów, może być zwodnicze. Dzieje się tak z uwagi na to, że walory KGHM uzyskały bardzo duży udział w WIG i WIG20, a jednocześnie charakteryzują się ponadprzeciętną zmiennością na tle innych blue chips. Z jednej strony skłania to w analizie do skupiania się na kondycji poszczególnych walorów, z drugiej strony trudno abstrahować od jego ogólnej oceny podczas diagnozowania rynku.

Oceniając rodzimą giełdę, najlepiej jest skupić się na różnych indeksach, a nie wyłącznie na sygnałach z polskiego rynku.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być szersze podejście, na które złożą się sygnały z różnych rynków. Można założyć, że dopóki euro ma bardziej pozytywne perspektywy niż dolar, istnieją szanse na kontynuację zwyżki cen surowców, rynki wschodzące trzymają się mocno i nie ma oznak ucieczki od ryzyka, jest perspektywa na podtrzymanie zwyżek na GPW. Na razie wszystkie powyższe warunki są spełnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek nieruchomości w Polsce

W styczniu poprawił się klimat koniunktury w polskim budownictwie, ale w dalszym ciągu pozostał wyraźnie negatywny. Odsetek przedsiębiorstw budowlanych, wskazujących na poprawę koniunktury, był o 15 pkt proc. niższy niż odsetek firm, sygnalizujących jej pogorszenie. W dalszym ciągu to efekt słabych ocen najmniejszych przedsiębiorstw. Te największe sytuację oceniają znacznie korzystniej. Wniosek płynie z tego taki, że warunki na rynku budowlanym pozostają wymagające. Trudno więc mówić o boomie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Kolejne dane wykazują słabnięcie brytyjskiego rynku nieruchomości. Pierwszy raz od roku w grudniu spadły ceny wynajmu mieszkań w tym kraju. Zniżka wyniosła 1,2% w skali miesiąca. Przeciętny koszt wynajmu ukształtował się na poziomie 684 funtów, najniższym od lipca. W skali roku wzrost cen najmu wyniósł 3,8%. Inną oznaką słabnięcia brytyjskiego rynku nieruchomości jest spadek liczby przyznanych w grudniu kredytów hipotecznych do najniższego poziomu od marca 2009 r. Udzielono ich 40 tys. wobec 45 tys. w listopadzie.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA