REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego Polacy wolą mieszkać w Warszawie i Krakowie?

Najczęściej rozważamy zakup mieszkania w Warszawie lub Krakowie, najrzadziej – w Gdyni i Katowicach. Czym kierujemy się w swoich wyborach i które miasta warto wziąć pod uwagę?

Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Wydarzenia z zeszłego tygodnia miały negatywny wpływ na notowania polskich papierów wartościowych i kurs złotego. Wyprzedaż obligacji w państwach peryferyjnych strefy euro nie skończyła się. Inwestorzy liczą się z tym, że Irlandia, a potem Hiszpania – czwarta co do wielkości gospodarka w strefie euro – powtórzą irlandzki scenariusz.

Nastroje na giełdach jeszcze nie opadły

W piątek inwestorami targały silne emocje, a atmosfera była na tyle napięta, że można porównać ją do czasów kryzysu greckiego. Sytuację powinien uspokoić fakt, że przedstawiciele Francji i Niemiec doszli do konsensusu w sprawie metod walki z kryzysem w strefie euro.

Ile zarabiają eksperci od nieruchomości?

Na wycenie, pośrednictwie w sprzedaży i zarządzaniu nieruchomościami można zbić niezły interes. Dochody ekspertów od nieruchomości przewyższają średnią krajową nawet kilkanaście razy. Nie każdy jednak ma licencję, uprawniającą do wykonywania zawodu. Jest ona droga, a jej zdobycie wymaga czasu i ciężkiej pracy.

REKLAMA

Nad Hiszpanami wisi groźba utraty mieszkań

Od 10 listopada idą w dół ceny polskich akcji. W przeciągu ponad dwóch tygodni WIG zmniejszył się z około 47,7 tys. pkt do 45,6 tys. pkt. Głównym winowajcą jest kryzys finansów publicznych, który trawi państwa Starego Kontynentu.

Rynek obligacji rozkwita – w co warto inwestować?

Na nasz rodzimy rynek obligacji oddziałują czynniki, które sprzyjają jego rozwojowi. Nie w pełni jeszcze ukształtowany – dobrze rokuje na przyszłość. Dla nas oznacza to coraz więcej możliwości na pomnożenie swojego kapitału.

Hossa na rynku surowców – dobra moneta dla byków

W środę na amerykańskiej giełdzie nastąpiła duża zniżka. Jednocześnie rozpoczęła się hossa na rynków surowców, co będzie można wykorzystać podczas dzisiejszej sesji giełdowej. Zgodnie z przewidywaniami, indeksy powinny pójść w górę.

Rynek złota wrażliwy na wydarzenia w Korei

Groźba konfliktu nuklearnego stała się bardziej realna po tym, jak wojska Korei Północnej zaatakowały wczoraj wyspę Yeonpyeong w Korei Południowej. W rezultacie notowania giełd azjatyckich pogorszyły się, akcje poszły w dół również na innych kontynentach. A złoto? – przybrało na wartości.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań pójdą w dół?

Na trzech badanych, jedna osobo spodziewa się obniżki cen mieszkań w przeciągu najbliższych 12 miesięcy . Wyniki listopadowych badań powinny spowodować ograniczenie optymizmu na rynku.

Strefa euro w fazie obniżek ratingów?

Wczoraj w nocy agencja ratingowa S&P obniżyła ratingi Irlandii: długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy został zmieniony z AA- do A, a drugi – z A-1+ do A-1. Pytanie, czy nastąpią dalsze obniżki? Ten scenariusz jest prawdopodobny, zwłaszcza że podobne posunięcie od poniedziałku planuje Moody’s.

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Dolar wrócił do łask inwestorów

Oczy inwestorów zwróciły się w stronę Korei Południowej, która została zaatakowana przez swoich północnych sąsiadów. Ryzyko wojny nie spowodowało spadków na giełdach azjatyckich, ale zaniepokoiło inwestorów, co było powodem wzrostu popytu na dolara. Inwestorów nie zniechęciły nawet nowe dane z Ameryki, które nie wyglądają rewelacyjnie w skali roku.

Wiadomości z GPW i zagranicznych rynków

Początek tygodnia nie przyniósł stabilizacji na warszawskiej giełdzie, a inwestorzy zachowywali wszelkie środki ostrożności. Indeksy wahały się nieznacznie, idąc na zmianę w górę i w dół.

Pomoc dla Irlandii to odwlekanie ataku choroby

Ostatnimi czasy spekulanci szczególnymi względami darzą Irlandię. Już od weekendu wiadomo, że przyjmie ona wsparcie od UE i MFW, natomiast na szczegóły, dotyczące pomocy, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do końca tygodnia. Jest nad czym się zastanawiać, zwłaszcza że zastrzyk finansowy dla Irlandii może kosztować nawet 80 mld euro.

RPP może zaostrzyć politykę monetarną

W październiku stopy utrzymywały się na tym samym poziomie. Pytanie, czy powinno się zaostrzyć politykę monetarną. Zdania w tej kwestii są podzielone.

Dlaczego obligacje i lokaty są bardziej opłacalne niż zakup mieszkania na wynajem?

W październiku ceny najmu poszły w dół. Za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni zapłacimy średnio ok. 3,5 proc. mniej. Co oznacza to dla mieszkańców dużych miast, którzy zastanawiają się, jak ulokować swoje pieniądze?

Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę rośnie, ale nie przekłada się to na ilość mieszkań oddanych do użytkowania. W październiku dostaliśmy do dyspozycji o jedną trzecią mniej mieszkań niż w zeszłym roku. Te, które powstaną, będą gotowe dopiero za dwa lata.

General Motors zaskakuje wszystkich

Dziś popyt był większy niż wczoraj, osiągając 2700 pkt.. na otwarciu WIG20. Niestety dobra passa nie trwała długo i na zamknięcie wróciliśmy już do minimów z poprzedniego dnia.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie, nabywcy przede wszystkim zwracają uwagę na to, czy lokal wyposażony jest w piwnicę i posiada przedpokój. Wiele osób szczególnie ceni sobie mieszkania w budynkach z windą oraz własne miejsca parkingowe. Połowa klientów nie kupi lokalu na parterze ani na ostatnim piętrze.

Rynek USA a inne rynki

Ocena wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych ostatnimi czasy jest tematem spekulacji. Agencja ratingowa Moody’s dołożyła wszelkich starań, aby utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że rating USA nie jest zagrożony.

Rynkowe dylematy

Poniedziałkowa sesja w Stanach i poranna przecena o 4 proc. na chińskim rynku okazały się bardziej niepokojące niż spadki na giełdzie, które miały miejsce na początku tygodnia. Wszystko to podsyca nerwowe nastroje na rynkach.

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Światowe rynki – przegląd tygodnia

Miniony tydzień był bardzo ważny dla globalnego rynku finansowego i niewątpliwie będzie rzutować na jego przyszłość.

Błąd inwestorów na GPW: tylko 6,4% zwrotu

Analitycy Expandera zwracają uwagę na fakt, że niemal wszyscy inwestorzy na GPW złożyli zapisy na akcje bez przeczytania prospektu emisyjnego. Błąd przypłacili niską stopą zwrotu, która wyniosła zaledwie 6,4%. Liczyli na dużo więcej – kurs akcji w dniu debiutu skoczył o blisko 26%.

Wspaniały debiut na GPW

Aż ok. 22% zarobili indywidualni inwestorzy, którzy sprzedali swoje akcje około południa na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ofertę publiczną można zaliczyć do udanych.

Najdroższy wynajem: Polska w europejskiej czołówce

Zamiast przez dwadzieścia lat płacić czynsz właścicielowi, można w tej samej cenie kupić mieszkanie. W Europie trzeba czekać pięć lat dłużej, żeby osiągnąć równowartość mieszkania, a w Monako aż 67 lat – podaje Global Property Guide. Wniosek jest prosty: wynajem mieszkania w Polsce to droga inwestycja.

Sytuacja w Irlandii zniechęca inwestorów

Sytuacja w Irlandii i Grecji została dziś skomentowana przez Jean-Claude Junckera, stojącego na czele Eurogrupy, do której należą ministrowie finansów strefy euro. Oprócz zapewnień o tym, że władze troszczą się o redukcję długoterminowego długu, z wypowiedzi nie wynikało wiele.

Dochody z najmu nieruchomości: przepustka dla kredytobiorcy

Spadek cen na rynku nieruchomości spowodował, że co raz więcej osób odsunęło plany sprzedaży mieszkań na przyszłość i zdecydowało się na ich wynajem. Wynajem nieruchomości stanowi stały i stabilny dochód, dlatego też ma on spore znaczenie przy „budowaniu” zdolności kredytowej. Przymierzając się do kredytu, warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, by nasze co miesięczne dochody z tego tytułu zwiększyły zdolność w banku.

„Rodzina na Swoim” – czy nie jest za późno?

Od nowego roku program „Rodzina na Swoim” czekają rewolucyjne zmiany. Nie będzie już można kupić używanego mieszkania z rządowym wsparciem, spadnie też o przeszło 14% limit ceny nieruchomości oraz ograniczony zostanie wiek kredytobiorców do 35 lat. Co zrobić, żeby zdążyć skorzystać z programu na dotychczasowych zasadach?

Fundusze akcji polskich na topie

Październik, często nazywany miesiącem oszczędzania, okazał się wzrostowy dla wszystkich grup funduszy. Najwyższą medianą stóp zwrotu, spośród podmiotów biorących udział w rankingu, mogą poszczycić się fundusze akcji polskich (+2,5). Pierwszy raz od czerwca średni wynik funduszy pieniężnych i gotówkowych okazał się lepszy niż przeciętny zysk funduszy z grupy dłużnych krajowych.

Jak zarobić dzięki funduszom

Nawet 4,5% można było w październiku zarobić na funduszach inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości. Nie wszystkie jednak sobie poradziły na trudnym rynku. Dwa podmioty odnotowały niewielkie zniżki. Średnia dla tej grupy za miniony miesiąc wyniosła 1,6%

Polisa inwestycyjna czy platforma inwestycyjna?

Polisa inwestycyjna to produkt finansowy, który łączy ideę inwestowania w fundusze inwestycyjne z polisą na życie. Taka forma generuje pewne korzyści podatkowe i prawne.W poniższym artykule podpowiemy Ci jaka jest różnica między polisą a platformą inwestycyjną?

Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Znasz już niekwestionowaną zaletę procentu składanego, dzięki której Twoje inwestycje mogą szybciej zyskiwać w perspektywie czasu. Pora abyś zapoznał się z zagrożenia jakie wynikają z istnienia zjawiska procentu składanego?

Jakie są cechy charakteru i osobowości skutecznego inwestora

Skuteczny inwestor nie powinien pozwalać, aby emocje niwelowały wszystkie jego przewagi intelektualne wynikające ze stosowania analizy i strategii inwestowania we wzrost wartości. Potrzebne są mu zatem następujące cechy charakteru.

Co to jest margines bezpieczeństwa inwestowania według Benjamina Grahama

Benjamin Graham powiedział kiedyś, że gdyby kazano mu sformułować skrótowo tajemnicę bezpiecznego inwestowania, jego motto brzmiałoby: „margines bezpieczeństwa”. Traumatyczne doświadczenia boomu i załamania lat dwudziestych i trzydziestych XX w. skłaniały go do przedkładania bezpieczeństwa ponad potencjalnie szkodliwe wzrosty.

Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

John Neff zarządzał funduszem inwestycyjnym Windsor Fund przez 31 lat, z czego przez 25 lat notował wyniki lepsze niż średnie rynkowe. Kierował się przy tym kilkoma zasadami, przestrzeganymi bez względu na okoliczności.

Jak procent składany wpływa na nasze inwestycje?

Czy znasz pojęcie procentu składanego? Czy wiesz, w jaki sposób procent składany może wpływać na Twoje decyzje finansowe?

Czy wzrosną stopy procentowe?

Stopy procentowe banku centralnego w Państwie Środka, które utrzymywały się na niezmienionym poziomie od grudnia 2008 (5,31%), wzrosły w października o 0,25 punktu procentowego. Tym samym uwidacznia się rozbieżność prowadzonej polityki pieniężnej pomiędzy państwami rozwiniętymi a wschodzącymi.

Mamy mniejsze mieszkania, a wydajemy na nie tyle co Anglicy

Koszty utrzymania mieszkania pochłaniają w Polsce siódmą część domowego budżetu, czyli nawet cztery razy więcej niż w bogatszych krajach Unii. Polacy przeznaczają na ten cel podobne kwoty jak znacznie bogatsi Anglicy czy Szwedzi. Mieszkania w Polsce są ponadto dwukrotnie mniejsze niż w Hiszpanii czy Irlandii.

Czy podatek od zysków z wynajmu mieszkania można obniżyć?

Zyski z wynajmu nieruchomości można opodatkować na trzy sposoby. Podatek o najniższej stawce 8,5% paradoksalnie opłaca się jedynie w przypadku niewielkich kosztów utrzymania nieruchomości. Gdy właściciel przewiduje remont mieszkania najczęściej powinien doliczyć dochody z najmu do podatku rozliczanego na zasadach ogólnych według skali 18 i 32%.

Byki straciły oddech

Październik lubi zaskakiwać. Podczas gdy wszyscy ekscytowali się oczekiwaniem na luzowanie polityki pieniężnej przez Fed, a później nico zmęczeni czekaniem na ten ruch zaczęli przyglądać się wynikom amerykańskich firm, byki otrzymały cios z zupełnie nieoczekiwanej strony. Ludowy Bank Chin podnosząc stopę depozytową z 2,25 do 2,5 proc., zepchnęły w cień wszystkie inne wydarzenia i informacje. Ceny surowców z miedzią i złotem na czele runęły o ponad 2 proc. Na giełdach akcji reakcja była bardziej umiarkowana. Poza naszą, gdzie indeks największych spółek ze stratą przodował w spadkach. Inwestorzy na Wall Street także przeżyli mały wstrząs. Wskaźniki spadały tam po ponad 1 proc.

Nie odkładaj na wakacje, kup obligacje?

Powyższy tytuł nie jest mojego autorstwa, ale w ostatni piątek przyciągnął moją uwagę kiedy przeczytałem go na pierwszej stronie jednego z głównych źródeł informacji Warszawiaków, czyli jednej z gazet, którą można bezpłatnie otrzymać wchodząc lub wychodząc z metra. Tamten artykuł nie odnosi się co prawda do bieżącej sytuacji ekonomicznej tylko przedstawia przyszłego emeryta, który żeby nie klepać przysłowiowej biedy już dziś musi zacząć oszczędzać i jak łatwo się domyślić zaleca mu się inwestycje w obligacje skarbowe dający pewny zysk i brak ryzyka. Idea oczywiście szczytna i godna poparcia, ale rekomendacja już daleka od ideału.

Ile dopłacimy za mieszkanie z widokiem

Każde kolejne piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie, to dopłata kilkuset złotych za metr kwadratowy. Takie mieszkania, choć droższe zwykle o kilkadziesiąt tysięcy, łatwiej znajdują nabywców.

Mamy coraz większe mieszkania

Przeciętny Polak ma dziś do dyspozycji o 3,1 m kw. więcej niż sześć lat temu. Nie jest to duży wzrost, ale świadczy o stopniowej poprawie sytuacji mieszkaniowej. Metraż nowych lokali jest u nas większy niż w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Wciąż jednak daleko nam do USA czy Australii, których obywatele mieszkają głównie w dużych domach jednorodzinnych.

Wzrost sprzedaży mieszkań oraz mebli i sprzętu RTV

Stopniowe ożywienie na rynku nieruchomości mieszkaniowych zaczyna powoli przekładać się na inne, powiązane z nim branże. Od początku roku rośnie sprzedaż materiałów wykończeniowych. Od kilku miesięcy bardzo silny wzrost widać w sprzedaży mebli oraz sprzętu AGD i RTV.

Brytyjski rynek ostrzega

Pogorszenie nastrojów na rynkach akcji, z jakim mamy dziś do czynienia, tłumaczone jest działaniami chińskich władz w celu chłodzenia akcji kredytowej. Krokiem ku temu ma być wczorajsza podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej, do 17% dla 6 największych banków. W przypadku mniejszych podmiotów stopa wynosi 15%. Ciekawe jednak, że nie zareagowała na to chińska giełda, a zniżki przetoczyły się przez pozostałe azjatyckie parkiety i przeniosły się na Stary Kontynent.

REKLAMA