REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesy spółek z WIG 20

Rafał Lerski
Expander

REKLAMA

REKLAMA

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Sumaryczny zysk netto dziewiętnastu polskich i jednej czeskiej firmy wzrósł o niecałe 6%. Większe były także przychody tych podmiotów - zwiększyły się o 12,3% oraz ich zyski operacyjne – wzrosły o 1,8%. Gdyby nie niekorzystne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy TPSA a DPTG, wzrosty zysków byłyby dużo wyższe. Na szczęście ten pechowy wyrok to wydarzenie typowo jednorazowe. Poniżej znajduje się tabela z zestawieniem najważniejszych pozycji rachunku zysków i strat, przygotowana przez analityków Expandera.

REKLAMAŹródło: raporty spółek, GPWInfoStrefa, Notoria Serwis

Największy wpływ na zwiększenie sumarycznych wyników netto miał KGHM i spółki paliwowe. Na zyski KGHM’u z pewnością pozytywnie wpływały wysokie ceny miedzi, które w III kwartale 2010 były średnio wyższe o ok 25% niż rok temu. Przychody ze sprzedaży miedziowego kombinatu w tym okresie wzrosły o niemal 50% w stosunku do roku poprzedniego. Dobre wyniki Lotosu to w dużym stopniu zasługa dodatniego salda na działalności finansowej, na którą składały się różnice kursowe, wynikające z przeszacowania kredytów i pożyczek oraz dodatnia wycena kontraktów terminowych, zabezpieczających ryzyko finansowe. Umocnienie złotego w III kwartale 2010 roku skutkowało niemałymi, dodatnimi różnicami kursowymi, z przeszacowania kredytów także w PKN Orlen.

Dowiedz się również: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

REKLAMA

Najbardziej dynamicznie rósł zysk netto BRE. Wyższe zyski akcjonariusze tego banku zawdzięczają wzrostowi przychodów. Łącznie przychody z tytułu odsetek i z tytułu prowizji wzrosły o 7,2%, chociaż największy wpływ na poprawę wyniku miały mniejsze odpisy z tytułu wartości kredytów i pożyczek. W III kwartale BRE utworzył rezerwy na złe kredyty w wys. 128 mln, podczas gdy rok wcześniej kwota ta wynosiła aż 249 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo negatywny wpływ na łączne zyski 20 największy spółek giełdowych miały wyniki TPSA. Telekomunikacyjny gigant, którego korzenie sięgają jeszcze lat 90-tych ubiegłego wieku, zmuszony został do utworzenia rezerwy na spór z duńską firmą Danish Polish Telecommunications Group, . Na początku września wiedeński Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął, że TP SA ma zapłacić na rzecz DPTG ok. 390 mln euro. Polska firma nie zgadza się z wyrokiem trybunału i nie zapłaciła zasądzonej kwoty. Utworzyła jednak rezerwę na ewentualną konieczność zapłaty odszkodowania w kwocie ok. 1,1 mld zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w III kwartale miało zmniejszenie się przychodów netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu, lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy, wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w III kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu, osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

REKLAMA

Zdecydowanie gorsze zyski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w III kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski to nie skutek spadku przychodów ze sprzedaży – bowiem wzrosły one o 1,2% – lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w III kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA