Kategorie

Sukcesy spółek z WIG 20

Rafał Lerski
Expander
Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Sumaryczny zysk netto dziewiętnastu polskich i jednej czeskiej firmy wzrósł o niecałe 6%. Większe były także przychody tych podmiotów - zwiększyły się o 12,3% oraz ich zyski operacyjne – wzrosły o 1,8%. Gdyby nie niekorzystne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy TPSA a DPTG, wzrosty zysków byłyby dużo wyższe. Na szczęście ten pechowy wyrok to wydarzenie typowo jednorazowe. Poniżej znajduje się tabela z zestawieniem najważniejszych pozycji rachunku zysków i strat, przygotowana przez analityków Expandera.Źródło: raporty spółek, GPWInfoStrefa, Notoria Serwis

Największy wpływ na zwiększenie sumarycznych wyników netto miał KGHM i spółki paliwowe. Na zyski KGHM’u z pewnością pozytywnie wpływały wysokie ceny miedzi, które w III kwartale 2010 były średnio wyższe o ok 25% niż rok temu. Przychody ze sprzedaży miedziowego kombinatu w tym okresie wzrosły o niemal 50% w stosunku do roku poprzedniego. Dobre wyniki Lotosu to w dużym stopniu zasługa dodatniego salda na działalności finansowej, na którą składały się różnice kursowe, wynikające z przeszacowania kredytów i pożyczek oraz dodatnia wycena kontraktów terminowych, zabezpieczających ryzyko finansowe. Umocnienie złotego w III kwartale 2010 roku skutkowało niemałymi, dodatnimi różnicami kursowymi, z przeszacowania kredytów także w PKN Orlen.

Dowiedz się również: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

Reklama

Najbardziej dynamicznie rósł zysk netto BRE. Wyższe zyski akcjonariusze tego banku zawdzięczają wzrostowi przychodów. Łącznie przychody z tytułu odsetek i z tytułu prowizji wzrosły o 7,2%, chociaż największy wpływ na poprawę wyniku miały mniejsze odpisy z tytułu wartości kredytów i pożyczek. W III kwartale BRE utworzył rezerwy na złe kredyty w wys. 128 mln, podczas gdy rok wcześniej kwota ta wynosiła aż 249 mln zł.

Bardzo negatywny wpływ na łączne zyski 20 największy spółek giełdowych miały wyniki TPSA. Telekomunikacyjny gigant, którego korzenie sięgają jeszcze lat 90-tych ubiegłego wieku, zmuszony został do utworzenia rezerwy na spór z duńską firmą Danish Polish Telecommunications Group, . Na początku września wiedeński Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął, że TP SA ma zapłacić na rzecz DPTG ok. 390 mln euro. Polska firma nie zgadza się z wyrokiem trybunału i nie zapłaciła zasądzonej kwoty. Utworzyła jednak rezerwę na ewentualną konieczność zapłaty odszkodowania w kwocie ok. 1,1 mld zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w III kwartale miało zmniejszenie się przychodów netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu, lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy, wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w III kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu, osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

Reklama

Zdecydowanie gorsze zyski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w III kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski to nie skutek spadku przychodów ze sprzedaży – bowiem wzrosły one o 1,2% – lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w III kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.