REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesy spółek z WIG 20

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Lerski
Expander

REKLAMA

REKLAMA

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Sumaryczny zysk netto dziewiętnastu polskich i jednej czeskiej firmy wzrósł o niecałe 6%. Większe były także przychody tych podmiotów - zwiększyły się o 12,3% oraz ich zyski operacyjne – wzrosły o 1,8%. Gdyby nie niekorzystne rozstrzygnięcie sporu pomiędzy TPSA a DPTG, wzrosty zysków byłyby dużo wyższe. Na szczęście ten pechowy wyrok to wydarzenie typowo jednorazowe. Poniżej znajduje się tabela z zestawieniem najważniejszych pozycji rachunku zysków i strat, przygotowana przez analityków Expandera.

REKLAMA



Źródło: raporty spółek, GPWInfoStrefa, Notoria Serwis

Największy wpływ na zwiększenie sumarycznych wyników netto miał KGHM i spółki paliwowe. Na zyski KGHM’u z pewnością pozytywnie wpływały wysokie ceny miedzi, które w III kwartale 2010 były średnio wyższe o ok 25% niż rok temu. Przychody ze sprzedaży miedziowego kombinatu w tym okresie wzrosły o niemal 50% w stosunku do roku poprzedniego. Dobre wyniki Lotosu to w dużym stopniu zasługa dodatniego salda na działalności finansowej, na którą składały się różnice kursowe, wynikające z przeszacowania kredytów i pożyczek oraz dodatnia wycena kontraktów terminowych, zabezpieczających ryzyko finansowe. Umocnienie złotego w III kwartale 2010 roku skutkowało niemałymi, dodatnimi różnicami kursowymi, z przeszacowania kredytów także w PKN Orlen.

Dowiedz się również: Jakie są czynniki inwestowania według Johna Neffa

REKLAMA

Najbardziej dynamicznie rósł zysk netto BRE. Wyższe zyski akcjonariusze tego banku zawdzięczają wzrostowi przychodów. Łącznie przychody z tytułu odsetek i z tytułu prowizji wzrosły o 7,2%, chociaż największy wpływ na poprawę wyniku miały mniejsze odpisy z tytułu wartości kredytów i pożyczek. W III kwartale BRE utworzył rezerwy na złe kredyty w wys. 128 mln, podczas gdy rok wcześniej kwota ta wynosiła aż 249 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo negatywny wpływ na łączne zyski 20 największy spółek giełdowych miały wyniki TPSA. Telekomunikacyjny gigant, którego korzenie sięgają jeszcze lat 90-tych ubiegłego wieku, zmuszony został do utworzenia rezerwy na spór z duńską firmą Danish Polish Telecommunications Group, . Na początku września wiedeński Trybunał Arbitrażowy rozstrzygnął, że TP SA ma zapłacić na rzecz DPTG ok. 390 mln euro. Polska firma nie zgadza się z wyrokiem trybunału i nie zapłaciła zasądzonej kwoty. Utworzyła jednak rezerwę na ewentualną konieczność zapłaty odszkodowania w kwocie ok. 1,1 mld zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w III kwartale miało zmniejszenie się przychodów netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu, lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy, wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w III kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu, osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

REKLAMA

Zdecydowanie gorsze zyski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w III kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski to nie skutek spadku przychodów ze sprzedaży – bowiem wzrosły one o 1,2% – lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w III kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA