| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Na czym polega arbitraż walutowy

Na czym polega arbitraż walutowy

Słowo „arbitraż” może oznaczać wiele różnych rzeczy w zależności od dziedziny. W przypadku rynku walutowego, można powiedzieć, iż jest to działanie polegające na kupnie i sprzedaży waluty w celu osiągnięcia zysku. Jak to dokładnie wygląda i czy rzeczywiście można na tym zarobić?

Arbitraż jest to zawieranie przeciwstawnych transakcji na różnych rynkach w celu osiągnięcia zysku. Nie musi to dotyczyć jedynie walut. Arbitraż można przeprowadzać również na rynku akcji, czy też rynku terminowym.

W przypadku arbitrażu walutowego zawieramy transakcje na różnych rynkach walut. Nasz zysk jest wynikiem różnic kursowych, które na nich występują.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że na rynku walutowym w USA za 1 euro płacimy 1,1 dolara. Z kolei na rynku walutowym w Polsce za 1 euro płacimy 4 zł i jednocześnie za 1 dolara płacimy 3 złote. Czyli:
• Kurs EUR/USD = 1,1
• Kurs EUR/PLN = 4
• Kurs USD/PLN= 3
Dla uproszczenia pomijamy różnice między ceną kupna i ceną sprzedaży.

Polski inwestor, który posiada 30 tys. zł i chce zarobić na arbitrażu, kupi 10 tys. dol. (30 000/3). Posiadane dolary wymieni w USA (oczywiście nie musi się tam wybierać fizycznie) na euro i tym samym w swoim portfelu będzie posiadał 9 090,91 EUR (10 000/1,1). Następnie w Polsce wymieni posiadane euro na złotówki, dzięki czemu będzie posiadał 36 363,64 zł (9 090,91*4). Tym samym jego zysk wyniesie: 36 363,64 – 30 000 = 6 363,64 zł. Wszystkie operacje wykonuje tego samego dnia.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na powyższym przykładzie widać bardzo ważną cechę arbitrażu – jest nią brak ryzyka. Jedynym wymogiem jest, aby szybko zauważać różnice występujące na poszczególnych rynkach walutowych i odpowiednio je wykorzystać.

Skoro arbitraż jest tak prosty i nie wymaga żadnego ryzyka, dlaczego nie usiąść i nie skorzystać z tej formy zarobku od zaraz?

Powód jest prosty. Obecna rzeczywistość sprawia, iż arbitraż w takiej formie jest nieopłacalny. Wynika to z rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, czyli szybszego przepływu informacji, co sprawia, że anomalie (takie jak znaczne różnice kursowe) prawie że nie występują. Dlatego w praktyce arbitraże przeprowadzane są na bardziej złożonych zależnościach, czyli np. pomiędzy akcjami i walutami, które wymagają już odpowiedniej wiedzy.

Arbitraż walutowy w czystej formie (czyli z naszego uproszczonego przykładu) był opłacalny przed czasami powstania internetu i komórek, kiedy szybki dostęp do informacji miały tylko wybrane osoby. W tamtych czasach, wraz z wolniejszymi działaniami inwestorów (z powodu wolniejszego przepływu informacji), także i rynki wolniej reagowały na zmiany, więc anomalie zdarzały się częściej.

Aby dokładniej to zrozumieć należy pojąć bardzo ważną zależność ekonomiczną, dotyczącą popytu i podaży oraz cen. W znacznym uproszczeniu: dla dóbr zwykłych jeśli wzrasta podaż/spada popyt to cena spada. Z kolei jeśli wzrasta popyt/spada podaż to wzrasta cena. Co to ma wspólnego z arbitrażem?

Jeśli inwestorzy kupują dużo dobra (w tym przypadku waluty) na rynku, gdzie jest ono tańsze, to automatycznie sprawiają, iż popyt na tym rynku wzrasta, więc i z czasem cena dobra wzrośnie. Z kolei sprzedając dane dobro na drugim rynku, gdzie jest ono droższe, sprawiają iż wzrasta podaż, co z czasem spowoduje spadek cen. Tym samym cena danego dobra na obu rynkach w dłuższym czasie się wyrówna i arbitraż będzie już nieopłacalny.

Obecnie czas wymagany do regulacji rynków znacznie się skrócił, stąd arbitraż w najprostszej formie stał się nieopłacalny.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

Powyższe wyjaśnienie działania rynków daje nam jeszcze jedną istotną informację na temat arbitrażu. Spełnia on bardzo ważną rolę na rynku, ponieważ zapewnia płynność notowań instrumentów (likwiduje w szybkim czasie powstałe anomalie), co ułatwia innym inwestorom zawieranie transakcji zabezpieczających na rynkach terminowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »