REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Komunikat FOMC przyczyną spadku dolara

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Znaczne osłabienie dolara po komunikacie FOMC wpłynęło na wzrost pary EUR/USD i jednocześnie zniżkę kursu USD/PLN.

Kurs USD/PLN na skutek silnego wzrostu pary EUR/USD po publikacji komunikatu FOMC odnotował zniżkę do poziom 2,9600. Przebił on istotne wsparcie na poziomie 2,9800, co otwiera mu drogę do dalszych większych spadków. Cel, w kierunku którego wartość dolara względem złotego może w najbliższym czasie zmierzać, to okolice 2,9000. Tam zrealizuje się bowiem zasięg formacji głowy z ramionami widocznej na wykresie dziennym.

REKLAMA

Droga do większej zniżki otworzyła się również przed notowaniami GBP/PLN. Kurs tej pary walutowej przebił dotychczasowe wrześniowe minima i znalazł się na najniższym poziomie od maja. Dzisiaj rano kształtował się on w pobliżu 4,6400. Najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest dopiero na 4,6000.

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

Sytuacja w notowaniach pary EUR/PLN nie ulega zmianie – wciąż pozostaje ona w przedziale 3,9200-3,9600. By mogła się ona z tego przedziału wybić, niezbędne wydają się większe zmiany na światowych giełdach. Choć posiadają one potencjał wzrostowy, to jednak jak na razie większej zwyżki nie notują. Co prawda po wczorajszym „gołębim” komentarzu FOMC amerykańskie indeksy odnotowały dynamiczny wzrost, lecz szybko został on w całości zniesiony. W trakcie dzisiejszej sesji uczestnicy rynku prawdopodobnie będą jeszcze interpretować ten komunikat. Można znaleźć w nim zarówno elementy przemawiające za zwyżką, jak i zniżką na giełdach. Dzisiejsze zachowanie indeksów prawdopodobnie wskaże kierunek dla giełd na najbliższe dni, a jeśli zmiany będą stosunkowo duże, również dla notowań polskiej waluty względem euro.

Wydźwięk komunikatu FOMC był z punktu widzenia fundamentalnego jednoznaczny dla notowań dolara. Amerykańska waluta po jego publikacja uległa znacznemu osłabieniu. Kurs EUR/USD poszybował w okolice 1,3300. Posiada on jeszcze przestrzeń do wzrostu przynajmniej do kluczowego oporu 1,3340, w pobliżu którego usytuowane są sierpniowe szczyty. O przebicie tej bariery „z marszu” będzie z pewnością bardzo trudno. Z uwagi na to, że notowania eurodolara są już dość silnie wykupione, nie można wykluczyć w najbliższym czasie chwilowej korekty spadkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Waluty on-line

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostały na dotychczasowym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu FOMC amerykańskie władze monetarne stwierdziły, że tempo ożywienia gospodarczego w USA w ostatnich miesiącach spowolniło. Wskazały one ponadto, iż inflacja będzie „stłumiona”, a stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas. Dla uczestników rynku szczególnie istotne było to, czy FOMC zapowie dalsze kroki wspierające gospodarkę. Konkretów na ten temat zabrakło, jednak amerykańskie władze monetarne wyraziły swoją gotowość do wspierania gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W ostatnim czasie dość silnie wzrosły oczekiwania na podwyżkę stóp w Australii. Obecnie uczestnicy rynku dają 50 proc. szans na to, że koszt pieniądza zostanie tam podniesiony już w przyszłym miesiącu, natomiast są pewni, iż główna stopa procentowa wzrośnie do końca roku. Oczekiwania te powodują umocnienie dolara australijskiego. Kurs AUD/USD dotarł już do poziomu 0,9580. W najbliższym czasie może on zmierzać w kierunku szczytów z połowy 2008 r., tj. okolic 0,9850.

W trakcie dzisiejszej sesji nie poznamy zbyt wielu istotnych danych makro z największych gospodarek. Warto zwrócić uwagę jedynie na odczyt zamówień w przemyśle strefy euro oraz na protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wpływ na rynek może mieć również zaplanowana na dzisiaj aukcja portugalskiego długu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

REKLAMA

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA