REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Komunikat FOMC przyczyną spadku dolara

Tomasz Regulski
analityk DM TMS Brokers
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Znaczne osłabienie dolara po komunikacie FOMC wpłynęło na wzrost pary EUR/USD i jednocześnie zniżkę kursu USD/PLN.

Kurs USD/PLN na skutek silnego wzrostu pary EUR/USD po publikacji komunikatu FOMC odnotował zniżkę do poziom 2,9600. Przebił on istotne wsparcie na poziomie 2,9800, co otwiera mu drogę do dalszych większych spadków. Cel, w kierunku którego wartość dolara względem złotego może w najbliższym czasie zmierzać, to okolice 2,9000. Tam zrealizuje się bowiem zasięg formacji głowy z ramionami widocznej na wykresie dziennym.

REKLAMA

Droga do większej zniżki otworzyła się również przed notowaniami GBP/PLN. Kurs tej pary walutowej przebił dotychczasowe wrześniowe minima i znalazł się na najniższym poziomie od maja. Dzisiaj rano kształtował się on w pobliżu 4,6400. Najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest dopiero na 4,6000.

Polecamy: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

Sytuacja w notowaniach pary EUR/PLN nie ulega zmianie – wciąż pozostaje ona w przedziale 3,9200-3,9600. By mogła się ona z tego przedziału wybić, niezbędne wydają się większe zmiany na światowych giełdach. Choć posiadają one potencjał wzrostowy, to jednak jak na razie większej zwyżki nie notują. Co prawda po wczorajszym „gołębim” komentarzu FOMC amerykańskie indeksy odnotowały dynamiczny wzrost, lecz szybko został on w całości zniesiony. W trakcie dzisiejszej sesji uczestnicy rynku prawdopodobnie będą jeszcze interpretować ten komunikat. Można znaleźć w nim zarówno elementy przemawiające za zwyżką, jak i zniżką na giełdach. Dzisiejsze zachowanie indeksów prawdopodobnie wskaże kierunek dla giełd na najbliższe dni, a jeśli zmiany będą stosunkowo duże, również dla notowań polskiej waluty względem euro.

Wydźwięk komunikatu FOMC był z punktu widzenia fundamentalnego jednoznaczny dla notowań dolara. Amerykańska waluta po jego publikacja uległa znacznemu osłabieniu. Kurs EUR/USD poszybował w okolice 1,3300. Posiada on jeszcze przestrzeń do wzrostu przynajmniej do kluczowego oporu 1,3340, w pobliżu którego usytuowane są sierpniowe szczyty. O przebicie tej bariery „z marszu” będzie z pewnością bardzo trudno. Z uwagi na to, że notowania eurodolara są już dość silnie wykupione, nie można wykluczyć w najbliższym czasie chwilowej korekty spadkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Waluty on-line

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostały na dotychczasowym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu FOMC amerykańskie władze monetarne stwierdziły, że tempo ożywienia gospodarczego w USA w ostatnich miesiącach spowolniło. Wskazały one ponadto, iż inflacja będzie „stłumiona”, a stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas. Dla uczestników rynku szczególnie istotne było to, czy FOMC zapowie dalsze kroki wspierające gospodarkę. Konkretów na ten temat zabrakło, jednak amerykańskie władze monetarne wyraziły swoją gotowość do wspierania gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W ostatnim czasie dość silnie wzrosły oczekiwania na podwyżkę stóp w Australii. Obecnie uczestnicy rynku dają 50 proc. szans na to, że koszt pieniądza zostanie tam podniesiony już w przyszłym miesiącu, natomiast są pewni, iż główna stopa procentowa wzrośnie do końca roku. Oczekiwania te powodują umocnienie dolara australijskiego. Kurs AUD/USD dotarł już do poziomu 0,9580. W najbliższym czasie może on zmierzać w kierunku szczytów z połowy 2008 r., tj. okolic 0,9850.

W trakcie dzisiejszej sesji nie poznamy zbyt wielu istotnych danych makro z największych gospodarek. Warto zwrócić uwagę jedynie na odczyt zamówień w przemyśle strefy euro oraz na protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wpływ na rynek może mieć również zaplanowana na dzisiaj aukcja portugalskiego długu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA