REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest hedging walutowy

Regina Anam
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wszystkim wiadomo, kursy walut nie mają tendencji do pozostawania na tym samym poziomie. Ciągle słychać, że jakaś waluta się umocniła bądź spadła. Podmioty, których finanse są uzależnione od rynku walutowego, głównie eksporterzy i importerzy, narażeni są na spore ryzyko przy ciągłych i niepewnych zmianach. Aby się przed nim zabezpieczyć mogą zastosować hedging walutowy. Na czym to jednak dokładnie polega?

REKLAMA

Hedging walutowy to nic innego jak działania zabezpieczające, podejmowane przez inwestora w celu ograniczenia ryzyka kursowego. Inaczej mówiąc inwestor poprzez zawieranie transakcji hedgingowych (zabezpieczających) minimalizuje bądź neutralizuje ryzyko zmian cen instrumentów finansowych lub towarów, wynikających ze zmian kursowych. Najczęściej do transakcji wykorzystane są instrumenty pochodne, głównie:
• Opcje walutowe;
• Kontrakty terminowe (futures, forward);
• Swapy walutowe.

REKLAMA

Hedging polega na zajęciu jednocześnie dwóch pozycji - na rynku terminowym i na rynku natychmiastowym – przy czym pierwsza jest odwrotna w stosunku do drugiej, dzięki czemu potencjalne straty wynikające z jednej z nich zostaną w mniejszym lub większym stopniu zrównoważone przez zyski osiągnięte na drugiej pozycji. Mówiąc bardziej szczegółowo, inwestor chcąc zabezpieczyć długą pozycję (należności) w walucie obcej, sprzedaje tę walutę na rynku i zajmuje pozycję krótką, natomiast chcąc zabezpieczyć krótką pozycję (zobowiązania) w walucie obcej, kupuje tę walutę na rynku, czyli zajmuje pozycję długą. Taki inwestor zakłada, że ewentualne straty, które poniesie na pozycji na rynku natychmiastowym, zostaną zrekompensowane zyskiem z utrzymania pozycji przeciwstawnej na rynku walutowym. Przy takich działaniach straty i zyski mogą być sobie równe lub mogą się różnić. W sytuacji, kiedy całkowicie się pokrywają mowa o tzw. hedgingu doskonałym.

Polecamy także: Kalkulator wymiany walut

REKLAMA

W zależności od charakteru oraz przedmiotu zabezpieczeń, hedging można podzielić na wiele rodzajów. Jednak najbardziej „pierwotnym” rozróżnieniem jest podział na hedging naturalny (wewnętrzny) i zewnętrzny. Do pierwszego można zaliczyć np. rozliczanie płatności zagranicznych w walucie krajowej, operacje depozytowo-pożyczkowe, klauzule waloryzacyjne itp., czyli metody zabezpieczenia nie związane z wchodzeniem bezpośrednio lub pośrednio na rynek walutowy. Z kolei zewnętrzny hedging to stosowanie instrumentów rynku walutowego.

Należy przy tym pamiętać, iż o efektywności hedgingu decyduje właściwe przygotowanie, a następnie przeprowadzenie odpowiedniej transakcji na rynku walutowym. Przykładowo w przedsiębiorstwach, wyboru właściwej metody zabezpieczenia dokonuje się na etapie opracowywania strategii zabezpieczającej w ramach procesu zarządzania. Tak więc nie jest to łatwe zadanie. Przy wyborze hedgingu warto rozważyć możliwość wykorzystania metod wewnętrznych zamiast zewnętrznych, gdyż czasami najlepsze rozwiązania to rozwiązania najprostsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Inwestycje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA