REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów IX 2010

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Expander opublikował wrześniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Widać, że rosnące rynki akcji oraz kilka lepszych niż oczekiwano danych makro szybko poprawiły nastroje - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) we wrześniu wzrósł i ponownie znalazł się powyżej zera.

IKEF odrobił część strat i wzrósł do poziomu 10,4 punktu, co oznacza lekką przewagę optymistów nad pesymistami. Niezbyt duża to przewaga, ale na większy optymizm pozwala bliższe przyjrzenie się danym ankiety. IKEF przypomina trochę niedawne odczyty indeks ZEW, który zresztą był inspiracją do stworzenia obliczanego przez firmę Expander wskaźnika. Opublikowany w połowie września ZEW spadł po raz piąty z rzędu i zanotował wartość ujemną po raz pierwszy od marca 2009. Na pierwszy rzut oka są to więc niezbyt dobre informacje. Po bliższym przyjrzeniu się danym okazuje się jednak, że 22.5% ankietowanych spodziewa się poprawy, a aż 50,7% nie spodziewa się żadnych zmian. Jeżeli teraz zestawimy to z wynikami badań obecnego stanu koniunktury, gdzie aż 97,8% ankietowanych uważa, że gospodarka jest w dobrej lub przynajmniej normalnej kondycji, to z analizy tej można wywnioskować, że szansa na utrzymanie obecnej, nienajgorszej sytuacji gospodarczej w Niemczech wynosi ok. 72%. W przypadku polskiego IKEF tak obliczona proporcja wynosi niemal 78%, co pozwala na stwierdzenie, że nasza gospodarka wciąż znajduje się w fazie ożywienia cyklu koniunkturalnego.

REKLAMA

Zobacz także: Wiadomości finansowe

Jeżeli chodzi o sytuację na giełdach, to od początku roku inwestorzy na całym świecie trapieni są obawami o kondycję największych światowych gospodarek. W momencie gdy wygasają obawy o rezultaty chłodzenia potencjalnie przegrzanej koniunktury w Chinach, natychmiast pojawiają się alarmujące informacje o powrocie dekoniunktury w Japonii, o możliwym podwójnym dnie recesji w USA, czy też o kondycji finansów publicznych państw strefy euro. Mimo to wiele rynków akcji na świecie pozostaje w trendzie, który można uznać za wzrostowy lub przynajmniej horyzontalny. Cała ta sytuacja przypomina wspinaczkę po ścianie strachu, która na giełdach akcji z reguły nie zapowiada rychłych spadków. Warto zwrócić uwagę, że o ile trudno zaobserwować jednoznacznie dobrą koniunkturę na parkietach większości rynków rozwiniętych, to wiele indeksów akcji rynków wschodzących wciąż ustanawia nowe wyraźne rekordy. Niektóre z nich są już nawet powyżej poziomów sprzed rozpoczęcia kryzysowej bessy. To wróży dobrze także warszawskiej giełdzie.

Polecamy serwis: Notowania

Opublikowany w ubiegłym miesiącu sierpniowy wskaźnik inflacji nie przyśpieszył, mimo to wciąż znacząca większość ekspertów spodziewa się większej dynamiki wzrostu cen w najbliższych sześciu miesiącach. Zahamowanie tendencji spadkowej inflacji także wpisuje się w scenariusz kontynuowania umiarkowanego ożywienia w polskiej gospodarce. Największy, od momentu rozpoczęcia publikacji IKEF, jest też odsetek finansistów, którzy oczekują zaostrzenia polityki pieniężnej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Takim opiniom sprzyjała publikacja notatek z sierpniowego posiedzeniu RPP. Decydenci polityki pieniężnej głosowali nie tylko nad podwyżką stóp procentowych, ale także nad podwyżką wysokości rezerwy obowiązkowej. Wnioski co prawda nie przeszły. RPP nie podniosła też stóp na wrześniowym posiedzeniu decyzyjnym. Obóz jastrzębi wydaje się jednak systematycznie powiększać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach:

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

Jak oceniasz obecną koniunkturę gospodarczą w Polsce?

Dobrze

36,0%

44,0%

57,3%

42,5%

48,1%

Neutralnie

61,0%

53,0%

42,7%

54,7%

49,1%

Źle

3,0%

3,0%

0,0%

2,8%

2,8%

Jak oceniasz koniunkturę gospodarczą w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Nastąpi poprawa

38,0%

31,0%

36,5%

20,8%

30,2%

Bez zmian

45,0%

52,0%

47,9%

57,5%

50,0%

Nastąpi pogorszenie

17,0%

17,0%

15,6%

21,7%

19,8%

Jak zmieni się inflacja w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Spadnie

20,0%

15,0%

7,3%

1,9%

6,6%

Bez zmian

49,0%

55,0%

38,5%

31,1%

23,6%

Wzrośnie

31,0%

30,0%

54,2%

67,0%

69,8%

Jak zmieni się polityka pieniężna w perspektywie najbliższych 6 miesięcy?

Będzie zaostrzana

15,0%

25,0%

44,8%

53,8%

63,2%

Nie zmieni się

82,0%

73,0%

53,1%

44,3%

35,8%

Będzie łagodzona

3,0%

2,0%

2,1%

1,9%

0,9%

IKEF

21,0

14,0

20,8

-0,9

10,4

Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Odpowiedzi na ankiety zbierane są w ciągu ostatnich 3-4 dni roboczych każdego miesiąca, a ich rezultaty publikowane są pierwszego dnia roboczego następnego miesiąca. 181 specjalistów z 69 instytucji finansowych wyraziło gotowość do wzięcia udziału w badaniu. We wrześniu Expander uzyskał 106 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA