REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złe wiadomości z Irlandii nie straszne inwestorom

Rafał Lerski

REKLAMA

REKLAMA

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (27.09-04.10.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Wynika z nich, że mimo złych wiadomości płynących z Irlandii, inwestorzy nie popadli w panikę, więc możliwe są dalsze wzrosty na rynkach akcji.

GOSPODARKA

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego miesiąca to wysyp publikacji indeksów typu PMI, czyli wskaźników menedżerów logistyki dla najważniejszych gospodarek globu. Analiza indeksów PMI pozwala na przewidywanie przyszłej kondycji przedsiębiorstw, podczas gdy oficjalne dane statystyczne, pokazują aktywność biznesu jaka miała miejsce w przeszłości. Dlatego też są PMI są przeważnie bardziej przydatne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych niż na przykład statystyki PKB. Konstruowane są w ten sposób, że wartość większa niż 50 punktów oznacza wzrost aktywności biznesowej, a wartość poniżej tego poziomu - spadek. Im większe odchylenie od poziomu 50 punktów tym większa dynamika, wzrostu lub spadku.

W zeszłym tygodniu opublikowano indeksy dla sektorów przemysłowych. Wskaźnik Instytutu Zarządzania Podażą (ISM) dla sektora przemysłu największej gospodarki świata, czyli USA spadł do poziomu 54,4 z 56,3. Ten spadek nie jest jeszcze powodem do szczególnego niepokoju - wskaźnik pozostaje przecież wyraźnie ponad poziomem 50 punktów. Ale analitycy instytutu wskazują już na pewne niepokojące sygnały płynące ze składowych indeksu. Znaczący spadek dynamiki nowych zamówień oraz zwiększające się zapasy w połączeniu ze zmniejszającą się wartością portfela zamówień mogą zapowiadać słabszą wydajność amerykańskiego przemysłu w przyszłości.

Polecamy serwis: Inwestycje

Pogorszenie wskaźników menedżerów logistyki zanotowały jeszcze Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz strefa euro traktowana jako całość. Wskaźniki te pozostają jednak wciąż na poziomie zwiastującym wzrost sektora przemysłowego. Niepocieszające są opinie wypływające od japońskich przemysłowców, którzy cierpią głównie z powodu silnego jena. Po czwartym z rzędu spadku indeks Nomura/JMMA PMI wyniósł 49,5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do poziomu największego od grudnia 2006 roku. Na wysokich poziomach pozostają w szczególności wielkość produkcji i nowe zamówienia. Najszybciej od lipca 2007 roku rosło zatrudnienie w polskim przemyśle! Jedyne co może niepokoić, to fakt, że wartość polskiego PMI znajduje się już w pobliżu historycznych maksimów. Zwiększenie dynamiki aktywności przemysłu pokazały jeszcze indeksy dla Chin i Francji.

W bieżącym tygodniu prezentowane będą wskaźniki menedżerów logistyki dla sektora usług, który przeważnie reprezentuje znacznie większą część gospodarki.

TRENDY

REKLAMA

Indeks WIG powoli ale systematycznie pnie się w górę notując nowe tegoroczne maksima. Obecnie znajduje się na poziomach nie widzianych od połowy 2008 roku. Indeks największych spółek WIG20 pokonał kwietniowe szczyty, chociaż można zauważyć, że ciągle walczy z tym poziomem oporu. mWIG40 wyraźnie wybił się z konsolidacji pomiędzy poziomami 2200 a 2500. Najprawdopodobniej podąży za nim także indeks małych spółek. Kondycji polskiej giełdy sprzyjają dobre dane makro, brak wyraźnych zagrożeń ze sfery finansów publicznych (przynajmniej w porównaniu do wielu innych krajów europejskich) oraz wyraźna hossa na większości rynków wschodzących. Indeks MSCI Emerging Markets wyraźnie już przebił poziomy z kwietnia i od dwóch tygodni ustanawia nowe tegoroczne rekordy. Indeks MSCI BRIC opóźniany jest trochę przez brak wyraźnego trendu w Rosji i Chinach, ale wydaje się, że nowy tegoroczny rekord jest też tylko kwestią czasu. Indeksy wielu giełd gospodarek wschodzących, szczególnie azjatyckich, znajduje się już blisko poziomów sprzed rozpoczęcia kryzysowej bessy lub nawet dawno je przekroczyły.

Mniej lub bardziej wyraźne trendy wzrostowe można obserwować nie tylko na rynkach akcji. Rosną także ceny surowców (indeks CRB niedaleko ma już do poziomów sprzed załamania kursów na początku bieżącego roku), obligacji i złota. Jednoczesne wzrosty aktywów, które często charakteryzują się niską korelacją względem siebie wskazują albo na wyjątkową polaryzację nastrojów inwestorów, albo na fakt, że wzrosty napędzane są tak naprawdę ekspansywną polityką monetarną dającą dostęp do taniego kapitału.

RYZYKO

W Europie ciągłym zagrożeniem jest sytuacja finansów publicznych wielu krajów. Nawet duże kraje Unii Europejskiej to jednak nie USA, które wydają się nie mieć problemu z pozyskiwaniem finansowania nawet mimo tego, że stosunek długu do PKB jest tam już na poziomie z okresu II wojny światowej. Stany Zjednoczone w tym względzie (przynajmniej na razie) korzystają na statusie dolara jako międzynarodowej waluty. Euro też jest walutą światową, ale, inaczej niż w przypadku dolara, można kupić za nie dług wielu różnych krajów, których finanse znajdują się w różnej kondycji. Objawem tego, że niekoniecznie apogeum europejskiego kryzysu fiskalnego mamy za sobą, były informacje płynące z Irlandii. Zwiększone koszty ratowania irlandzkich banków spowodowały, że kraj ten będzie miał w tym roku deficyt na poziomie 32% PKB. Jest to wielkość rekordowa w całej historii strefy euro i ponad 10 razy większa od 3% maksymalnego limitu określonego przez Pakt Stabilność i Wzrostu, który miał zapewnić stabilność strefy euro.

Ważniejsza niż sam gargantuiczny poziom deficytu Irlandii jest jednak reakcja rynków na opublikowanie jego wysokości. Otóż informacja, która jeszcze parę miesięcy temu doprowadziłaby zapewne do panicznej wyprzedaży na rynkach, w zeszłym tygodniu niemal zupełnie nie przeszkodziła rosnącym rynkom akcji i obligacji. W skali tygodnia rentowność obligacji Irlandii nawet spadła. Średnio rzecz biorąc zmniejszała się też większość wskaźników odzwierciedlających poziom niepokoju na rynkach finansowych. Brak reakcji na niedobre informacje, ale jednocześnie dalekie jeszcze od hurraoptymizmu nastroje inwestorów dobrze wróżą kontynuacji wzrostów na rynkach akcji, przynajmniej w najbliższych tygodniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA