REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Mówienie o odwróceniu trendu jest coraz bardziej uzasadnione w przypadku złotego, choć tu też brakuje jeszcze kropki nad „i”. Byłby nią kolejny ruch w górę cen walut. W obliczu takich uwarunkowań sytuacja staje się coraz bardziej klarowna. Miejsca na kontynuację zniżek praktycznie nie ma. Każdy kolejny, głębszy spadek będzie prowokować do postawienia tezy o odwróceniu się średnioterminowych tendencji. Jednocześnie logika trendów skłania do przyjęcia założenia, że przynajmniej pierwszy atak na wsparcia powinien zostać odparty i doprowadzić do próby powrotu do głównej tendencji. Dopiero kolejna przecena skutkowałaby pokonaniem wsparcia.

REKLAMA

Dowiedz się także: Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

REKLAMA

Taki wariant najprawdopodobniej sprawdzi się w przeciągu najbliższych dni. Jeżeli rzeczywiście dojdzie do odbicia od wsparć, w krótkim czasie nastroje mogą ulec poprawie. Wówczas miarą siły rynków będzie to, jak szybko odrobią ostatnie straty. Jeśli szłoby to opornie, mielibyśmy następne sygnały słabnięcia koniunktury. Jednocześnie, gdyby nie udało się obronić wsparć i zostałyby przełamane „z marszu”, uwidoczniłoby się słabnięcie rynków. To mogłoby doprowadzić do dynamicznego odreagowania kilkumiesięcznych wzrostów.

Amerykańska gospodarka nie powinna pokładać zbyt dużych nadziei w rynku. O tym, że nie ma co liczyć na jego wsparcie, świadczą październikowe dane z rynku nieruchomości. Rynki finansowe będą mogły kontynuować tendencje z poprzednich miesięcy tylko wówczas, gdy nastąpi odbicie od wsparć, w okolice których dotarły.

Sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo niezbyt wygórowanych oczekiwań, październikowe dane o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów w Ameryce wyraźnie rozczarowały. Fatalnie wypadły zwłaszcza te drugie, co oznacza, że gospodarka w dalszym ciągu nie może liczyć na puszczenie w ruch koła zamachowego koniunktury, jakim jest rynek nieruchomości. Ożywienie na nim sprzyja nie tylko budownictwu, ale też wielu innym branżom, na przykład związanym z projektowaniem czy wyposażeniem wnętrz. Za główny powód słabości pierwotnego rynku nieruchomości należy uznać trudną sytuację na rynku wtórnym, borykającym się z nadmierną podażą. Zaś jej przyczyną są nie spłacane kredyty hipoteczne, co skłania banki do przejmowania domów i ich licytowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

W takich warunkach trzeba się liczyć z tym, że na pełne uzdrowienie rynku nieruchomości przyjdzie poczekać jeszcze wiele miesięcy. Niewykluczone, że pełna poprawa nastąpi dopiero w następnym cyklu obniżek stóp procentowych.

Źródło:
Zespół analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA