REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy z ostatnich miesięcy mogą mieć swoją kontynuację

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie ruch spadkowy został zatrzymany, ale wsparcia, do których doszło na najważniejszych rynkach finansowych nie spowodowały istotnego odbicia. Amerykański S&P 500 utrzymuje się w okolicach 1180 pkt, europejski DJ Stoxx 600 w niewielkim stopniu odbił się od kilkumiesięcznej linii trendu zwyżkowego, zaś kurs EUR/USD, rynek surowców i WIG pozostają odporne na większe zmiany.

Mówienie o odwróceniu trendu jest coraz bardziej uzasadnione w przypadku złotego, choć tu też brakuje jeszcze kropki nad „i”. Byłby nią kolejny ruch w górę cen walut. W obliczu takich uwarunkowań sytuacja staje się coraz bardziej klarowna. Miejsca na kontynuację zniżek praktycznie nie ma. Każdy kolejny, głębszy spadek będzie prowokować do postawienia tezy o odwróceniu się średnioterminowych tendencji. Jednocześnie logika trendów skłania do przyjęcia założenia, że przynajmniej pierwszy atak na wsparcia powinien zostać odparty i doprowadzić do próby powrotu do głównej tendencji. Dopiero kolejna przecena skutkowałaby pokonaniem wsparcia.

REKLAMA

Dowiedz się także: Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

REKLAMA

Taki wariant najprawdopodobniej sprawdzi się w przeciągu najbliższych dni. Jeżeli rzeczywiście dojdzie do odbicia od wsparć, w krótkim czasie nastroje mogą ulec poprawie. Wówczas miarą siły rynków będzie to, jak szybko odrobią ostatnie straty. Jeśli szłoby to opornie, mielibyśmy następne sygnały słabnięcia koniunktury. Jednocześnie, gdyby nie udało się obronić wsparć i zostałyby przełamane „z marszu”, uwidoczniłoby się słabnięcie rynków. To mogłoby doprowadzić do dynamicznego odreagowania kilkumiesięcznych wzrostów.

Amerykańska gospodarka nie powinna pokładać zbyt dużych nadziei w rynku. O tym, że nie ma co liczyć na jego wsparcie, świadczą październikowe dane z rynku nieruchomości. Rynki finansowe będą mogły kontynuować tendencje z poprzednich miesięcy tylko wówczas, gdy nastąpi odbicie od wsparć, w okolice których dotarły.

Sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo niezbyt wygórowanych oczekiwań, październikowe dane o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów w Ameryce wyraźnie rozczarowały. Fatalnie wypadły zwłaszcza te drugie, co oznacza, że gospodarka w dalszym ciągu nie może liczyć na puszczenie w ruch koła zamachowego koniunktury, jakim jest rynek nieruchomości. Ożywienie na nim sprzyja nie tylko budownictwu, ale też wielu innym branżom, na przykład związanym z projektowaniem czy wyposażeniem wnętrz. Za główny powód słabości pierwotnego rynku nieruchomości należy uznać trudną sytuację na rynku wtórnym, borykającym się z nadmierną podażą. Zaś jej przyczyną są nie spłacane kredyty hipoteczne, co skłania banki do przejmowania domów i ich licytowania.

Polecamy serwis: Kursy walut

W takich warunkach trzeba się liczyć z tym, że na pełne uzdrowienie rynku nieruchomości przyjdzie poczekać jeszcze wiele miesięcy. Niewykluczone, że pełna poprawa nastąpi dopiero w następnym cyklu obniżek stóp procentowych.

Źródło:
Zespół analiz
Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA