| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Czy wzrosną stopy procentowe?

Czy wzrosną stopy procentowe?

Stopy procentowe banku centralnego w Państwie Środka, które utrzymywały się na niezmienionym poziomie od grudnia 2008 (5,31%), wzrosły w października o 0,25 punktu procentowego. Tym samym uwidacznia się rozbieżność prowadzonej polityki pieniężnej pomiędzy państwami rozwiniętymi a wschodzącymi.

W bieżącym roku, poza Chinami, decyzję o zacieśnianiu polityki pieniężnej podjęły banki centralne w Indiach i Brazylii. Zatem wśród państw BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) będących najważniejszymi gospodarkami rynków wschodzących już tylko Rosja utrzymuje ekspensywną politykę monetarną. Bank centralny w Delhi w tym roku podwyższał stopy procentowe już 3-krotnie – z poziomu 3,25% w marcu do 5% obecnie. W przypadku Brazylii, podstawowa stopa procentowa banku centralnego wzrastała dwukrotnie.

Ostatnia publikacja wyższej od oczekiwań inflacji była argument za szybszym podjęciem decyzji o wzroście stóp procentowych w Polsce. Jednak późniejsze dane o inflacji bazowej zwiększają prawdopodobieństwo odsunięcia jej jeszcze w czasie. Wskaźnik inflacji mierzonej jako zmiana cen koszyka dóbr i usług (2,5%) jest obecnie wyższy od wskaźników inflacji bazowej (1,2%), co wspiera tezę, że inflacja jest podwyższana przez czynniki, na które polityka pieniężna oddziałuje w niewielkim stopniu (ceny energii, żywności, ceny administrowane).

W minionym tygodniu opublikowano również sprawozdanie z wrześniowego posiedzenia RPP. Podczas opisywanego spotkania członków Rady złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego, który nie został jednak przyjęty. Z opisu dyskusji wynika, iż występuje rozbieżność zdań pomiędzy członkami Rady.

Dla niektórych podwyżka stóp miałaby na celu ustabilizowanie inflacji przy obecnych poziomach.

Polecamy ABC inwestowania

Natomiast inni uważali, że wzrost stóp, w połączeniu z utrzymującą się ekspansywną polityką pieniężną przez główne banki centralne, będzie zwiększać ryzyko zbyt silnej aprecjacji polskiego złotego względem głównych walut. Następne posiedzenie decyzyjne odbędzie się już w najbliższy wtorek i środę. Wówczas też członkowie rady zapoznają się z nową projekcją inflacji i PKB. Choć nie można wykluczyć podwyżek stóp procentowych już teraz, to bardziej prawdopodobnym wydaję się zaostrzenie polityki pieniężnej podczas posiedzeń w kolejnych miesiącach.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu w strefie euro, który okazał się nieznacznie wyższy niż przed miesiącem i wyniósł 54,1, wobec 53,7 punktu. Na jego poprawę wpłynęła przede wszystkim dobra koniunktura niemieckiego przemysłu. Wskaźnik PMI przemysłowy dla największej europejskiej gospodarki podskoczył do poziomu 56,6 punktu, choć spodziewano się jego niewielkiego spadku. Pomimo faktu, że od początku września kurs euro umocnił się o blisko 10% w stosunku do dolara (co czyni niemiecką gospodarkę mniej konkurencyjną na światowych rynkach) to nasi zachodni sąsiedzi wciąż pozostają lokomotywą europejskiej gospodarki. Umacniający kurs euro spowalnia tempo wzrostu w pozostałych państwach strefy. Świadczy o tym spadek zagregowanego PMI dla tego regionu z poziomu 54,1 do 53,4. Wszystkie opublikowane wskaźniki PMI dla strefy euro wciąż znajdują się powyżej poziomu 50 punktów, co generalnie oznacza poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w najbliższych miesiącach. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »