reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Jak zmiany w VAT wpłyną na rynek mieszkaniowy?

Od początku nowego roku wzrosną ceny mieszkań. Wartość mieszkania może skoczyć w górę od kilku do kilkuset tysięcy złotych, ale deweloperzy zapewniają, że nie będzie to mieć większego wpływu na rynek nieruchomości. Prognozy te zdaje się potwierdzać fakt, że jak dotąd sprzedaż mieszkań nie wzrosła gwałtownie.

Od początku przyszłego roku VAT na lokale mieszkalne zostanie podwyższony z dwóch tytułów. Obecnie stosowana stawka 7% na mieszkania zostanie podwyższona do 8%, ale rząd nie wyklucza podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu przyszłego roku i ponownie za rok. Docelowo stawka VAT mogłaby wzrosnąć z obecnych 7% nawet do 10%. Ponadto fiskus będzie stosował podstawową stawkę podatku wobec każdego metra od powierzchni ponad 150 m kw. Oznacza to, że po 1 stycznia 2011 roku nastąpi wzrost obecnego poziomu z 7% do 23%. Zmiany te dotyczą jedynie rynku pierwotnego, jak jednak wpłyną one na ceny płacone przez nabywców od nowego roku?

W przypadku wzrostu stawki VAT o 1 pp. małe mieszkania zdrożeją nieznacznie. Za lokal, którego obecna cena brutto plasuje się na poziomie 300 tys. zł, za półtora miesiąca trzeba będzie zapłacić 2,8 tys. zł więcej. Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku mieszkań o powierzchni ponad 150 m kw., które zazwyczaj mieszczą się w projektach o wysokim standardzie. Według danych Home Broker ich średnia cena w ofercie deweloperów, w największych miastach Polski, wynosi obecnie 11 153 zł. Gdyby mieszkanie miało powierzchnię 200 m kw., od stycznia jego cena brutto wzrosłaby z 2 231 tys. zł do 2 330 tys. zł, czyli o 99 tys. zł. W przypadku lokalu 250-metrowego podwyżka byłaby dużo większa – z 2 788 tys. zł do 2 971 tys. zł, czyli o 183 tys. zł. Im większy apartament i wyższa cena metra kwadratowego, tym większy zakres podwyżek. Porównując oferty konkretnych mieszkań nie trudno zauważyć, że ceny mogą wzrosnąć od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Należy jednak podkreślić, że na rynku pierwotnym mieszkania o powierzchni powyżej 150 m kw. stanowią jedynie około 2% oferty. Co prawda zmiana VAT będzie odczuwalna w przypadku dużych lokali, ale w znikomy sposób wpłynie na obraz całego rynku mieszkaniowego.

Warto pamiętać, że zarówno podwyżki małych, jak i dużych mieszkań można ominąć. Wystarczy kupić mieszkanie oddane do użytkowania przed końcem roku. Jak pokazuje obecna sytuacja na rynku, podwyżki nie oddziałują na wyobraźnię nabywców, nie nastąpił bowiem skokowy wzrost sprzedaży lokali. Wiązać to należy z relatywnie niewielką skalą wzrostu cen od 1 stycznia, w przypadku mieszkań o powierzchni do 150 m kw.

Dowiedz się także: Czy zakup taniego mieszkania jest korzystny

Praktyka doradców Home Broker pokazuje, że niewielu deweloperów zwraca uwagę na planowaną przez rząd zmianę podatków. W skali całego kraju można jednak znaleźć firmy, które zareagowały na zmiany w swoich materiałach reklamowych. Przykładem mogą być Agrobex i Acciona Nieruchomości. Firmy te starają się przyciągnąć nabywców przed nowym rokiem, aby mogli oni skorzystać z obecnie obowiązujących stawek podatku od towarów i usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama