REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Najmniej kryzys dotknął argentyńskiego Mervala. Nie tylko znajduje się on 50 proc. powyżej szczytu z 2007 roku, ale też najwyżej w historii. Już jesienią ubiegłego roku Argentyńczycy mogli chełpić sie poziomem sprzed kryzysu. Otrząśnięcie się po załamaniu światowych rynków nie było proste. Od przedkryzysowego szczytu do dołka z jesieni 2008 roku Merval stracił 62 proc. Do dziś zwiększył swoją wartość ponad czterokrotnie.

REKLAMA

Niewiele ustępuje mu chilijski IPSA, znajdujący się 40 proc. ponad przedkryzysowym szczytem. Tuż poza szczęśliwą siódemką znalazła się Bovespa. Być może jest to efekt wprowadzenia podatkowych ograniczeń, które zostały narzucone przez brazylijskie władze jesienią zeszłego roku. Ograniczają one napływ zagranicznego kapitału.

Giełdy, które zyskały od szczytu hossy z 2007 r. (zmiana w proc.)


Źródło: Stooq

Tym sposobem Ameryka Południowa ustąpiła Azji, która w gronie liderów ma aż trzech przedstawicieli. Na trzecim miejscu plasuje się Indonezja, na piątym Tajlandia, a na szóstym Filipiny. W niewielkiej odległości poza czołówką są Indie. Tamtejszy BSE30 ma wartość o 7,5 proc. niższą niż przed kryzysem, ale od upadku Lehmana znalazły się o jedną trzecią wyżej. Chiński Shanghai B-Share dwukrotnie zwiększył swoją wartość od czasów głośnego bankructwa amerykańskiego banku, jednak do odrobienia całości kryzysowych strat brakuje mu 25 proc. Shanghai Composite ma wartość o połowę mniejszą niż w 2007 roku. Widać więc, że na kontynencie azjatyckim warte uwagi są rynki nie tylko największych i najbardziej uznanych gospodarek.

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedynym przedstawicielem Europy w siódemce liderów jest Turcja. Tamtejszy ISE100 znajduje się o ponad 19 proc. powyżej szczytu sprzed trzech lat. Indeks rewelacyjnie zachowywał się w ubiegłym roku. A i w tym nie próżnuje, zyskując już prawie 53 proc. Tureckie spółki od kilku lat są ulubieńcami wielu funduszy inwestycyjnych, operujących na rynkach wschodzących, a i w portfelach niektórych naszych funduszy akcyjnych stanowiły dodatek, zwiększający ich stopę zwrotu. Siódme miejsce zajął indeks giełdy w Tel Awiwie.

Z przeglądu indeksów, wyliczanych przez MSCI, wynika, że najlepszy spośród rynków regionalnych jest w Afryce Południowej, której udało się wyjść po kryzysie minimalnie na plus. Od upadku Lehmana MSCI South Africa zwiększył swoją wartość o prawie 65 proc. Największe straty notują indeksy nowych rynków wschodzących, w których skład wchodzą takie kraje jak Bahrain, Bułgaria, Kazachstan, Wietnam czy Pakistan oraz Europy Wschodniej, znajdujące się wciąż ponad 40 proc. pod kreską. Bardzo modny BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) ma do zasypania pokryzysowej straty jeszcze 20 proc. Nieznacznie mniejszy dystans pozostał do pokonania Emerging Asia i Emerging EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Największe straty od czasu tuż sprzed upadku Lehman Brothers ponosi bułgarski Sofix, znajdujący się aż 75 proc. poniżej ówczesnego poziomu. Na drugim miejscu znajduje się Dubai. Do ścisłej czołówki należą również wszystkie giełdy grupy PIIGS.

Największe straty indeksów od upadku Lehman Brothers (w proc.)



Źródło: Stooq.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wysoko, z 23 proc. stratą, plasuje się Japonia. Ale aż 14 proc. ma do odrobienia paryski CAC40. Na niewielkim minusie znajdują się wciąż indeksy, obrazujące koniunkturę w kolebce kryzysu, czyli na Wall Street. S&P500 jest o 6,5 proc. poniżej czasów sprzed upadku Lehmana, a Dow Jones ma do odrobienia prawie 3 proc.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA