REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które rynki najlepiej radzą sobie z kryzysem?

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys finansowy dotknął cały świat, ale nawet jemu zdołało się oprzeć kilka rynków. Siedem światowych parkietów odnotowało indeksy powyżej szczytu z 2007 r., a obok nich – Afryka Południowa. Giełdy odzyskały poziom sprzed upadku Lehman Brothers.

Najmniej kryzys dotknął argentyńskiego Mervala. Nie tylko znajduje się on 50 proc. powyżej szczytu z 2007 roku, ale też najwyżej w historii. Już jesienią ubiegłego roku Argentyńczycy mogli chełpić sie poziomem sprzed kryzysu. Otrząśnięcie się po załamaniu światowych rynków nie było proste. Od przedkryzysowego szczytu do dołka z jesieni 2008 roku Merval stracił 62 proc. Do dziś zwiększył swoją wartość ponad czterokrotnie.

REKLAMA

Niewiele ustępuje mu chilijski IPSA, znajdujący się 40 proc. ponad przedkryzysowym szczytem. Tuż poza szczęśliwą siódemką znalazła się Bovespa. Być może jest to efekt wprowadzenia podatkowych ograniczeń, które zostały narzucone przez brazylijskie władze jesienią zeszłego roku. Ograniczają one napływ zagranicznego kapitału.

Giełdy, które zyskały od szczytu hossy z 2007 r. (zmiana w proc.)


Źródło: Stooq

Tym sposobem Ameryka Południowa ustąpiła Azji, która w gronie liderów ma aż trzech przedstawicieli. Na trzecim miejscu plasuje się Indonezja, na piątym Tajlandia, a na szóstym Filipiny. W niewielkiej odległości poza czołówką są Indie. Tamtejszy BSE30 ma wartość o 7,5 proc. niższą niż przed kryzysem, ale od upadku Lehmana znalazły się o jedną trzecią wyżej. Chiński Shanghai B-Share dwukrotnie zwiększył swoją wartość od czasów głośnego bankructwa amerykańskiego banku, jednak do odrobienia całości kryzysowych strat brakuje mu 25 proc. Shanghai Composite ma wartość o połowę mniejszą niż w 2007 roku. Widać więc, że na kontynencie azjatyckim warte uwagi są rynki nie tylko największych i najbardziej uznanych gospodarek.

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedynym przedstawicielem Europy w siódemce liderów jest Turcja. Tamtejszy ISE100 znajduje się o ponad 19 proc. powyżej szczytu sprzed trzech lat. Indeks rewelacyjnie zachowywał się w ubiegłym roku. A i w tym nie próżnuje, zyskując już prawie 53 proc. Tureckie spółki od kilku lat są ulubieńcami wielu funduszy inwestycyjnych, operujących na rynkach wschodzących, a i w portfelach niektórych naszych funduszy akcyjnych stanowiły dodatek, zwiększający ich stopę zwrotu. Siódme miejsce zajął indeks giełdy w Tel Awiwie.

Z przeglądu indeksów, wyliczanych przez MSCI, wynika, że najlepszy spośród rynków regionalnych jest w Afryce Południowej, której udało się wyjść po kryzysie minimalnie na plus. Od upadku Lehmana MSCI South Africa zwiększył swoją wartość o prawie 65 proc. Największe straty notują indeksy nowych rynków wschodzących, w których skład wchodzą takie kraje jak Bahrain, Bułgaria, Kazachstan, Wietnam czy Pakistan oraz Europy Wschodniej, znajdujące się wciąż ponad 40 proc. pod kreską. Bardzo modny BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) ma do zasypania pokryzysowej straty jeszcze 20 proc. Nieznacznie mniejszy dystans pozostał do pokonania Emerging Asia i Emerging EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Największe straty od czasu tuż sprzed upadku Lehman Brothers ponosi bułgarski Sofix, znajdujący się aż 75 proc. poniżej ówczesnego poziomu. Na drugim miejscu znajduje się Dubai. Do ścisłej czołówki należą również wszystkie giełdy grupy PIIGS.

Największe straty indeksów od upadku Lehman Brothers (w proc.)



Źródło: Stooq.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wysoko, z 23 proc. stratą, plasuje się Japonia. Ale aż 14 proc. ma do odrobienia paryski CAC40. Na niewielkim minusie znajdują się wciąż indeksy, obrazujące koniunkturę w kolebce kryzysu, czyli na Wall Street. S&P500 jest o 6,5 proc. poniżej czasów sprzed upadku Lehmana, a Dow Jones ma do odrobienia prawie 3 proc.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA